Today Photo

رنگ کردن مو در دوران بارداری ممنوع

سلامت و پزشکی | رنگ کردن مو در دوران بارداری ممنوع دوران بارداری برای یک زن دوره شگفت انگیزی است؛ ماه هایی لبریز از حسی زیبا از جنس مادر شدن که با تردید و نگرانی های خاصی همراه است. این نگرانی ها حتی از زمان تصمیم گیری برای مادر شدن نیز در وجود یک زن شکل می گیرد و با رشد موجودی تازه در درون بدن وی، بزرگ تر می شود.
 

رنگ کردن مو در دوران بارداری ممنوع

یکی از اصلی ترین دغدغه ها در شروع بارداری، نگرانی از تغییراتی است که بارداری بر چهره ظاهری یک زن به جا می گذارد. بخصوص خانم هایی که در دهه سوم زندگی شان تصمیم به بارداری می گیرند، بیشتر نسبت به ظاهر شدن آثار ناشی از بارداری بر چهره خود حساسیت نشان می دهند.

اگر شما هم جزو آن دسته خانم هایی هستید که دلتان نمی خواهد طی دوران بارداری موهایتان سفید به نظر برسد، باید بدانید در ارتباط با رنگ کردن موها و تاثیرات منفی ناشی از مواد شیمیایی موجود در رنگ مو، نظرات علمی قطعی وجود ندارد.

چرا که درصد بسیار ناچیزی از مواد شیمیایی موجود در رنگ مو، در صورت تماس رنگ با کف سر وارد سیستم جریان خون می شود و می تواند از این طریق اثرات منفی بر جنین داشته باشد.

دکتر زهره نیکبخت، متخصص پوست و مو در گفت و گو با جام جم با تاکید بر ضرورت ساده زیستی خانم ها در دوران حساس بارداری می گوید: از آنجا که سیستم دفاعی بدن و ترشحات هورمونی طی دوران بارداری دستخوش تغییرات بسیاری می شود، احتمال بروز واکنش های آلرژی زا حتی نسبت به موادی که در گذشته حساسیت به آن وجود نداشته، مطرح است. بر این اساس بهتر است رنگ، های لایت، مش و فر کردن موها تا پایان دوره 9 ماهه بارداری و به طور قطع، طی سه ماهه ابتدایی این دوران صورت نگیرد.

آسیب پذیری جنین طی سه ماهه اول بارداری

بسیاری از متخصصان زنان و زایمان توصیه می کنند رنگ کردن موها تا سه ماهه دوم بارداری به تعویق افتاده شود، اما این پزشکان راهکار دیگری را نیز به خانم ها پیشنهاد می کنند و آن «های لایت کردن یا مش کردن» موهاست که در آنها رنگ مو با کف سر تماس مستقیم ندارد، بلکه ساقه موها از کلاهی بیرون آمده و رنگ می شود. همچنین با بهره گیری از این روش ها، موهای سفید کمتر خود را نشان می دهد.

اما دکتر نیکبخت با تاکید بر این که مواد شیمیایی موجود در رنگ مو حتی از ساقه موها نیز جذب می شود، می افزاید: نباید فراموش کنید پوست سر به آسانی مواد مختلف را جذب کرده و از خود عبور می دهد. بر این اساس امروزه تماس رنگ مو با کف سر حتی برای خانم هایی که باردار هم نیستند، به دلیل اثرات منفی ناشی از ترکیبات شیمیایی موجود در آن نفی می شود. جالب است بدانید آزمایشهای انجام شده روی حیوانات نشان داده، مواد شیمیایی موجود در رنگ مو باعث نقص جنینی می شود، البته این مساله وقتی پیش می آید که دفعات استفاده از رنگ زیاد باشد و پوست سر، زیاد در معرض رنگ شیمیایی قرار بگیرد، اما این مطالعات روی انسان به نتیجه قطعی نرسیده است.

این متخصص پوست و مو ادامه می دهد: تاکنون در محافل علمی دنیا پاسخ قطعی و روشنی به عوارض رنگ مو روی جنین داده نشده است. به همین دلیل برخی پزشکان رنگ کردن موها را حتی در ابتدای بارداری نیز نفی نمی کنند، اما از آنجا که در سه ماهه اول بارداری، تقسیمات اصلی سلولی و ایجاد شبکه های عصبی جنین شکل می گیرد، جذب هر نوع ماده و ترکیب شیمیایی می تواند اثرات بسیار مخربی بر جنین به جا گذارد. گرچه این آسیب پذیری طی 9 ماه بارداری به درجات کمتری نیز ادامه دارد و بهتر است تماس مادر با ترکیبات شیمیایی و آلرژی زا طی این دوران صورت نگیرد.

کسانی که زمینه آلرژیک دارند، آسیب پذیرترند

پس سه ماهه اول بارداری که زمان شکل گیری جنین و پیشرفت سلول های اولیه جنینی است و بیشترین آسیب پذیری برای جنین وجود دارد، باید از رنگ کردن مو خودداری شود و این کار را در صورت ضرورت به سه ماهه دوم یا سوم بارداری موکول کرد، اما به گفته دکتر نیکبخت مادرانی که زمینه های آلرژیک پوستی، تنفسی یا گوارشی دارند باید بیش از دیگران، نسبت به انجام کارهای آرایشی و زیبایی پرخطر حساس باشند.

وی تاکید می کند: ما دقیقا نمی توانیم پیش بینی کنیم که در بدن یک زن باردار چه واکنش های هورمونی و آلرژی ممکن است رخ بدهد، برای همین واکنش های جدید و شدید در این دوران غیرمحتمل نخواهد بود. آن هم در شرایطی که یک زن باردار قادر به گرفتن هر نوع درمان دارویی نیز نیست. در چنین شرایطی بهتر است یک خانم باردار خود را با ریسک بروز آلرژی های جدید روبه رو نکند.

مصرف رژ لب برای بارداران ممنوع!

اغلب خانم ها علاقه زیادی به استفاده از لوازم آرایشی بخصوص رژ لب دارند. بی شک منع یک خانم در دوران بارداری به عدم استفاده از لوازم آرایشی چندان ساده نیست.

دکتر نیکبخت با تاکید بر استفاده از لوازم آرایشی و بخصوص رژلب های استاندارد و دارای تاییدیه وزارت بهداشت، بخصوص در دوران بارداری، می گوید: سرب موجود در رژلب های غیراستاندارد می تواند اثرات تخریبی زیادی بر سیستم عصبی جنین داشته باشد. پس استفاده از رژلب های استانداردی که سرب ندارد، در دوران بارداری منعی نخواهد داشت.

همچنین لازم است خانم های باردار، پیش از خواب آرایش خود را به طور کامل پاک کنند و مهم تر آن که هرگز طی بارداری نه از لوازم آرایش جدید، بلکه از همان مارک های قبلی خود استفاده کنند.

اگر نخواهیم دچار اغراق شویم باید بگوییم بارداری به خودی خود زیباست و حیف است طی این دوره کوتاه که در زندگی یک زن اتفاق می افتد، سلامتی موجودی که در حال شکل گیری است به مخاطره بیفتد.

منبع : جام جم
اشتراک ایمیل های شبانه
آبونه 1دوست بشین
تا لیست آخرین مطالب سایت هر شب براتون ایمیل بشه
 
این صفحه رو
 
توئیتش کن تو فیسبوک شیر کن برای فرند فید بفرست به تامبلر بفرست چاپش کن
 
 
امتیاز بدین
لطفا برای تشخیص مطالب بهتر ، به این مطلب امتیاز بده
 
آمار امتیازات
برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 
 
نظر های داده شده
تا این لحظه 1 نظر برای این مطلب ثبت شده. شما هم اینجا نظرت رو برامون بنویس
 
سهیل امینی
3 سال پیش
ممنونمطلب مفیدی بود
 
نظر بدین
ممنون که لطف میکنی و با نوشتن نظرت دلگرممون میکنی
 
برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 

چهل نامه ی کوتاه به همسرم (نامه 35)
چهل نامه ی کوتاه به همسرم (نامه 35)
بانوی من! در طول سالیان دراز زندگی مشترک، من به این باور ابتدایی دست یافته ام که نفس اختلاف نظرها نیست که مشکل اساسی زنان و شوهران را می سازد؛ بل «شکل» مطرح کردن این اختلاف نظرهاست.

چطور با 10 روش، ضایعات خوراکی را به صفر برسانیم؟
چطور با 10 روش، ضایعات خوراکی را به صفر برسانیم؟
با این نکات و روش های جدیدی که خود پیدا می کنید، ضایعات مواد غذایی را به حداقل رسانده، از همه قسمت های مواد خوراکی دوباره استفاده کنید.
 
 
 
سن دوستی :
5 سال
رتبه دوستی :
1140
امکانات
مطالب

 
شما هم میتونی اینجا کلیک کنی ، فرم همکاری رو پر کنی و یکی از تهیه کننده های یک دوست باشی !
© 2008-2013 1Doost dot com. All rights reserved.
اعضا
منوی اصلی
تا هر شب مطالب سایت براتون ایمیل بشه


دانلود نسخه اندروید یک دوستValid XHTML 1.0 Strict
[Valid RSS]
 


خوانندگان ثابت اخبار