Today Photo

اسامی عجیب و غریب در ثبت احوال ایران

دانستنی ها | اسامی عجیب و غریب در ثبت احوال ایران آرشیو، گشنه، گرگ اقا، بره، بوشفر، چاه، یتیم، حلوا، پارچه، پاکت، پوپول، ادامه، آشفته، افسرده، نوشابه و ارزان بخشی از اسامی باور نکردنی افراد در سازمان ثبت احوال است.
 

برابر ماده 20 قانون ثبت احوال، انتخاب نام با والدین است، البته همواره بر این موضوع تأکید شده که نام های مناسب، نیکو و پسندیده به صورت مجرد و مرکب انتخاب شود.

هر پدر و مادری دوست دارد تا فرزندش نامی نیک داشته باشد و شاید به همین دلیل است که بسیاری از والدین در انتخاب نام نیکو حساسیت زیادی به خرج می دهند و روزها و ماه ها برای انتخاب نام مناسب وقت صرف می کنند.

برخی والدین بر کمیاب بودن نام هم تاکید دارند و ترجیح می دهند تا نامی انتخاب کنند که فراوانی کمتری داشته باشد؛ همین امر باعث شده که شاهد اسامی عجیب و غریبی باشیم که گاهی به گوش می رسد.

با این حال در سال های گذشته تغییرات زیادی در نامگذاری فرزندان ایرانیان رخ داده است.

در پایگاه اطلاعات جمعیتی کشور 420 هزار عنوان نام وجود دارد که 220 هزار عنوان دخترانه و 200 هزار عنوان پسرانه است.

تنوع نام های دخترانه به واسطه الگوهای نام گذاری برابر بررسی های صورت گرفته پیش بینی شده که حدود 20 الگوی توصیفی، دینی مذهبی، ملی باستانی، قومی، منطقه ای، ترکیبی، نام گل ها، طبیعت، حیوانات زیبا، پرندگان، کوه ها و رودها و نام موجودات خیالی و تاریخی نمونه ای از این الگوهاست.

در این رابطه 14 الگوی نامگذاری برای پسران و 18 الگوی نامگذاری برای دختران وجود دارد به دلیل آنکه الگوهای دختران برای نامگذاری بیشتر است ، تنوع نام های دخترانه هم بیشتر است.

7 هزار و 549 اسم قابل تغییر وجود دارد

هم اکنون 3 هزار و 737 نام پسرانه و 3 هزار و 812 نام دخترانه قابل تغییر وجود دارد که هر شخصی نامش در آن باشد بلافاصله به اسم مناسب، قابل تغییر است. البته ممکن است اسمی در این فهرست ها نباشد اما از دید ثبت احوال قابل تغییر باشد. در این باره فرد باید دنبال مجوزهای لازم باشد.

باباقلی، گرگ اقا، بره، چاه و یتیم اسامی افراد در ثبت احوال

آرشیو، آسیب، اجباری، اخی، اردوخان، اشتر، اهریمن، باباقلی، بیابانی، ملخ، فضا، فراری، شفتالو، شربت، قطار، قطاری، قسمت، قربانی، کابوس، گشنه، گرگ آقا، بره، بشم، بهداشت، بوشفر، چاه، چراغ، چیتر، زنگی، سرباز، شوجر، علاقه، غم، غارت، فرار، فراری، فراموش، کوپال، گمان، لذت، لشکر، للو، ورندل، یتیم تنها برخی از اسامی پسران قابل تغییر در این فهرست هاست.

این اسامی غالباً به قبل از سال 1370 بر می گردد. از زمانی که به مهندسی فرهنگ نام و نام نویسی وارد شدیم دیگر اجازه نمی دهیم والدین اسامی نامناسب، نامتعارف و مغایر با جنس برای فرزندانشان انتخاب کنند؛ دلیل این کار هم همان فهرست هایی است که با توجه به اصرار والدین مأمور ثبت احوال را وادار به ثبت اسم می کرده اند.

باجی، بیزار، نوشابه، ییلاق و خرما اسم زنان در ایران

آشفته، آفت، اجبار، افسرده، باجی، بیزار، پنبه، تعارف، حلوا، خرما، خیار، شربتی، شقیقه، کفتر، نیمکت، قیمتی، همیشه، نوشابه، ییلاق، لوله، لیاقت، لبو، لباء، مشکی، مشکی جان، مغلوبه، مفتول، حاضر، حالتاج، حسرت، حضرت، حبصه، خارا، خابس، پارچه، پاکت، پنیر، پوپول، پولی، انقلاب، اوجق، آمریکا، آلمان، انگلیس، انه، آقا بگم، ادامه و ارزان بخش از اسامی قابل تغییر برای دختران است.

ممنوعیت اسامی خارجی بر روی فرزندان

گذاشتن اسامی خارجی بر فرزندان ممنوع است اما برخی از نام هاست که با زبان فارسی خودمان یکی است. مانند نام برخی گل ها که مشابهت زیادی دارد اگر این اسامی مغایرتی با ارزش های ایرانی، اسلامی نداشته باشد مشکلی برای ثبت آن وجود ندارد. مانند رز، یا نام سوزان که هم اسم خارجی برای دختر است و هم به معنای سوزانده یا نام پسر به عنوان نیک که هم اسم خارجی است و هم در فارسی به معنای خوبی.

استفاده از اسامی مانند رابرت، الیزابت و جرج ممنوع است و اگر کسی هم این اسم ها را داشته باشد بلافاصله بعد از تقاضا به اسامی ایرانی اسلامی تغییر می کند.

البته هنوز هم برخی والدین این اسامی را برای فرزندانشان انتخاب می کنند که از گذاشتن آن جلوگیری می شود.

انتخاب اسامی که بعد از 92 سال در فرهنگ نام گزینی وجود ندارد

در شش ماهه اول سال 90، 570 اسم در خواست کننده رسیدگی شده که 381 اسم تصویب و 189 اسم تصویب نشده است. می بینیم برخی والدین اسامی را انتخاب می کنند که در فرهنگ نام گزینی پس از 92 سال وجود ندارد. مثل اسم هوریزا، لیزا واژه های خارجی است و معنی خوبی ندارد و هارای که هیچ منبعی معتبری ندارد.

ثبت لقب به عنوان اسم ممنوع است

طنسگل، نارسیسا، مرسدس یا عسل خاتون که خاتون یک اسم قدیمی است و معمولا لقب مادربزرگ ها بوده که ثبت لقب نیز به عنوان اسم ممنوع است.

شیما به معنی زن خال دار است که جزو اسامی قابل تغییر بوده و با گذاشتن آن موافقت نمی شود.

یکی از اسامی که با گذاشتن آن موافقت نشده است رحیم کرار است که ترکیب مناسبی نیست چرا که رحیم صیغه مبالغه بسیار مهربان و کرار به معنای حمله کننده است که هیچ مناسبتی با هم ندارند.

بر اساس آمار بیشترین انتخاب نام ایرانیان برای فرزندان اسامی ائمه اطهار(ع) است که فراوانی 10 نام اول ثبت شده در پایگاه اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال طی 92 سال برای پسران به ترتیب عبارت است از محمد، علی، حسین، مهدی، حسن،رضا، محمدرضا، علیرضا، احمد و عباس و برای دختران نیز به ترتیب فاطمه، زهرا، مریم، معصومه، زینب، سکینه، رقیه، خدیجه، لیلا و سمیه.

برخی اسامی اقبال موقتی دارند

تعدادی از نام ها یک اقبال موقتی دارند از این زاویه رسانه ملی نیز نقش مهمی در فرهنگ مهندسی نام و نامگذاری دارد. مثلا در سریال میوه ممنوعه اسم هستی، در سریال ستایش شخصیت ستایش در سریال 5 کیلومتر تا بهشت اسم آیدا به واسطه شخصیت خوبی که در فیلم داشتند مورد پسند مردم قرار گرفت و در مقطعی بیشترین اسامی فرزندان دختر از بین این اسم ها بود.

اما اسم های ائمه معصومین(ع) مانند اسم حسین، امیرحسین و محمد حسین علاوه بر طول سال، در دو ماه محرم و صفر نیز بیشترین فراوانی را دارند. این مسئله درباره برخی از نام ها نیز صدق می کند. به عنوان نمونه زمان انقلاب و رحلت امام خمینی(ره) اسم روح الله بالاترین میزان فراوانی را در میان اسم های پسر داشت یا سال های مختلفی که از طرف رهبر معظم انقلاب نامگذاری می شد مانند سال پیامبر اعظم (ص) یا سال امام علی(ع) بیشترین فراوانی به ترتیب اسم محمد و علی بود.

در سال 89 پنج اسم اول پسران به ترتیب امیرعلی، ابوالفضل، امیرحسین، علی، امیرمحمد پنج اسم اول دختران نیز فاطمه، زهرا، ستایش، هستی و زینب بود که البته این آمار هر سال تغییر می کند اما در مجموع روند اسم های اول معمولا حفظ شده است.

بیشترین فراوانی نام های خانوادگی در سطح کشور به ترتیب محمدی، حسینی، احمدی، رضایی، مرادی، حیدری، کریمی، موسوی، جعفری و قاسمی است.

طولانی ترین نام های خانوادگی استخراج شده

طولانی ترین نام خانوادگی استخراج شده در پایگاه اطلاع جمعیتی کشور طایفه حاجی نوروز علی تهرانی معروف به کلده دره است که 37 کاراکتر داشته و برای خانم فاطمه سلطان خانم متولد سال 1257 از تهران است.

طولانی ترین اسم نیز 35 کاراکتر داشته که با عنوان فاطمه سلطان خانم، معروف به شاهزاده کربلایی متولد 1264 از کربلاست.

طولانی ترین اسم برای مردها نیز با عنوان آقا میرزا مصطفی عظیم الدوله ملقب به بکشو است که 33 کاراکتر داشته و مربوط به سال 1245 از تهران است.

 

منبع : شگفتی ها
اشتراک ایمیل های شبانه
آبونه 1دوست بشین
تا لیست آخرین مطالب سایت هر شب براتون ایمیل بشه
 
این صفحه رو
 
توئیتش کن تو فیسبوک شیر کن برای فرند فید بفرست به تامبلر بفرست چاپش کن
 
 
امتیاز بدین
لطفا برای تشخیص مطالب بهتر ، به این مطلب امتیاز بده
 
آمار امتیازات
برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 
 
نظر های داده شده
تا این لحظه 70 نظر برای این مطلب ثبت شده. شما هم اینجا نظرت رو برامون بنویس
 
مهرزاد جوان
5 سال پیش
مثلن میشه با این نام ها یه داستان نوشت : گرگ آقا آرشیو آسیب های اجباری را برای شفتالوهای فراری بدلیل علاقه به غم و غارت فراموش کرد و گفت یا اخی گمان مکن سرباز لذت نبرد ورندل به فرار با اشتر باباقلی اردوخان به فضا کابوس آشفته باجی نوشابه بود که اهریمن و لشکر افسرده بیابانی و گشنه را شربتی حلوایی خرمایی خیاری پنیری لبویی چیزی تعارف میکرد ! ملخ که در بیابان شربت نمیخورد، بهداشت لوله قطار پولی و قیمتی، لیاقت کفترهای نیمکت نشین نبود. آفت قطاری که قسمت مشکی همیشه قربانی بره های ییلاق میشد، بیزار از اجبار بشم ! بوشفر چاه حضرت حاضر را چراغ بست تا پاکت های حسرت های ارزان، ادامه دار بر آن ریخته شد و کوپالش پنبه و پارچه چیتر و زنگی و ... شد ! مشکی جان، آمریکا، آلمان و انگلیس که انه، وگرنه انقلاب مغلوبه ازآن پوپول و آقابگم بود، و لباء و حالتاج و حبصه و خارا و خابس و اوجق و مفتول و شوجر و للو و یتیم را چه به شقیقه ..

نفس
3 سال پیش
واقعا متنت لایک داشت خلاقیتت من و کشته ...
مريم
4 سال پیش
اسم پسر برادرم امسال ثبت شد به نام اعْلیٰ که اسم خاص به معنای بلندمرتبه است و اولین کسی بود که این اسم براش ثبت شده ، این را خود ثبت احوال اعلام کرد که اولین نفر بوده .
رقیه
4 سال پیش
من می دونستم که اسم جعفری خیللی زیاده!
ترسا
4 سال پیش
واقعا واسه بعضی از پدر و مادرا متاسفم که سعی نمیکنن یه اسم قشنگ و نیک روی بچه هاشون بذارن اخه این اسما چین البته منظورم اسامی ائمه نیستش
کاملیا
4 سال پیش
اسم خواهرم کاتلیا هستش اخه اگه همه اسم های زیبا روی فرزندانشان بزارن
انالیا
4 سال پیش
اسم بد تاثیر بدی روی فرزند می گذارد
ترسا
4 سال پیش
من معتقدم که اسم های خوب باعث سربلندی می شود
امید
4 سال پیش
خوب چه کاااریه؟ همه اسم ها رو مجاز کنن در عوض قانون تغییر اسم رو آسون کنن. حداقل حق یه انسان اینه که اسمشو خودش انتخاب کنه
مرتضی
4 سال پیش
خیلی خوبه که اسم تک باشه ولی انتخاب اسم خوب برای فرزند یکی از حقوق قرزندان بر گردن والدین می باشد، به نظر بنده همین قدر کافیه که اسم انتخابی فرزندمان در بین بستگان نزدیک تکراری نباشد مثلا دو پسر عمو یا دختر خاله یا... اسم یکسانی نداشته باشند.
محسا پارسان
4 سال پیش
خنده دار بود
شکوفه
4 سال پیش
منم حسابی خندیدم شاخهامم داره میزنه بیرون.بیچاره اون یکی که اسمش اجباری بود یا اون یکی که افسرده بود.اسمش کافیه که همه عمر افسرده باشن....آخی
زهره
4 سال پیش
تازه این اسم ها که چیزی نیستند من اسم پشگل ((به معنای مدفوع گوسفند))و مشگل هم شنیدم
شیما
4 سال پیش
اسم من شیما س!از این مطلبی که درمورد اسمم خوندم خیلی ناراحتم!

حسن
3 سال پیش
از شما خواهش می کنم که برای اسم گذاشتن برای عزیزانتون به معنا و مفهومش بیشتر فکر کنید تا به کلاسش.
حسن
3 سال پیش
مهم نیست اسم تکراری باشه یا نه، مهم مفهوم است.
سارا قلخان
3 سال پیش
اسم واقعا روی رحیه اجتماعیه آدم تاثیر داره . خدا رو شکر چند سالیه خانواده ها اسامی مناسبتری انتخاب میکنن.
سهیل امینی
3 سال پیش
ممنون عالی بود
بیژن
3 سال پیش
ممنون چون واقعا خیلی جالب است.
تورا خدا راستش بگید
3 سال پیش
اسم بچه های من به ترتیب پارسا ، پارمیس و پارسیا هستش به نظرتون چطورن
تورا خدا راستش بگید
3 سال پیش
اسم بچه های من به ترتیب پارسا ، پارمیس و پارسیا هستش به نظرتون چطورن
یدی
2 سال پیش
خیلی خرید شما اینجور ادمای عقده ای این دیگه چه اسمیه
سارا
2 سال پیش
اسمهای پارسا و پارمیس و پارسیا خیلی قشنگند و معنی خیلی زیبایی دارن. پارمیس یعنی بانوی باخرد و اندیشه و انسان دانا. شما هم که اسمت "یدی" هست اسمت به شعور و ادبیاتت میاد. ید یعنی دست. عقلت توی دستته
رقیه
3 سال پیش
سلام میخواستم ببینم معنی اسمم چی میشه
عسل
3 سال پیش
سحر و افسون
معنی اسمت قشنگ و زیباست
سارا
2 سال پیش
رقیه یعنی طلسم و جادویی که به افراد بیمار یا دیوانه می دهند تا شفا یابند
عسل
19 ماه پیش
ولی من رفتم تو سایت معنی گفتش که سحر و افسون
علی اقا
3 سال پیش
لام وبلاک خوبی دارید.خدا اجرتون بده
فاضله
3 سال پیش
سلام میخام اسم دخترم بگیرم یستینا ب معنی ستایش کننده قشنگه؟
مهناز
3 سال پیش
ن اصن قشنگ نیس
عسل
3 سال پیش
عزیزم خیلی قشنگه و خیلی هم نازه
عسل
3 سال پیش
خوش به حالت یه بچه داری
من هی به خودم کی بزرگ میشم
آخه من 12 سالم بیشتر نیست
نرجس
3 سال پیش
سلام اسمم نرجس میشه عوضش کرد؟
شیما
3 سال پیش
سلام قابل توجه کاربران عزیز اسم شیما معانی زیبایی همچون بانوی زیبا رو و بوی خوش و رایحه و نسیم صبحگاهی و مادر روح خورشید و جزیره ومادربه ترتیب در فرهنگ های فارسی و یونانی و ژاپنی و امریکایی دارد. زن خالدار معنی عربی این اسم است .
سجاد
3 سال پیش
اگه قرار اسم خارجی نباشه تمام اسامی عربی خارجین . اسامی یونانی (اتنا .ازیتا . اتیلا و.. ) خارجین . کلا قانون ما در این باره اشکال داره
سعیده
3 سال پیش
از همش باحال تر المان وامریکا وانگلیس .کدوم بدبختی اسمش انه بوده
عسل
3 سال پیش
ببخشیدا بالاخره اینا هم یه جور اسمن
زهرا
11 ماه پیش
اینا که هیچی زن همسایمون اسم خودش ایران و اسم خواهرش امریکا خودت تصور که راهپیمایی 22 بهمین آمریکا چه حالی میشه

عسل
3 سال پیش
سلام من هم از اسمم بدم میاد اسم اصلی من عسل نیست خواهشمندم اسم بد رو بچه هاتون نذارید
عسل
3 سال پیش
لطفا به پیام بالا لایک بدین
عسل
3 سال پیش
بالا بالا بالاتر-)
یسنا
3 سال پیش
من اسمم یسناست و یه اسم اوستایی پهلویه به معنای ستایش خداوند و خیلی هم راضیم
امیر
3 سال پیش
اینا که چیزی نیست ما دونفر تو اداره (ثبت احوال) داشتیم به این اسامی : ندارد،گ..خور تازه از این بدتر هم بود خدا رحم کنه
بلال
2 سال پیش
من اسمم بلال هست و یه اسم عربی, آخه یعنی چی (بلال) خیلی اسم بدیه
وحید
2 سال پیش
منظور بلال حبشی بوده. خوبه موذنه اسمش ذرت نبوده که کسی بخواهند اسم بذارند ذرت حبشی

بسیاری از یاران معصومین نامهای دشمنان اسلام و ائمه را هم داشته اند :
شمر بن یزید (یار امام باقر) / معاویه (پسر حضرت زینب یا نوه ش )
حسن دخت
2 سال پیش
لظفا تو انتخاب اسم فرزند طفل معصومتون دقت کنید. یه دختر 7 ساله ی خوشگل دیدم با موهای بور اسمش امل بنین بود. یه ان ترکیب 17 ساله ی چاق امل هم تو دبیرستانمون هست اسمش روژینیا ست.رحم کنید. به جامعه رحم نمیکنید به بچه رحم کنید
عسل
2 سال پیش
من به اسمی دارم که هیچ وقت نمیتونم عوضش کنم مگر اینکه برم خارج عوضش کنم
عسل
2 سال پیش
ولی خیلی سایت خوبی دارید مرسی
بوق
23 ماه پیش
خب اسمت مگه چیه
عسل
19 ماه پیش
فاطمه اسمم فاطمه هستش
شیما
21 ماه پیش
من عاشق اسمم و خیلی هم دوسش دارم شما هم با این مثال زدنتون....والاا
دنبال اسم پسر میگشتم که به شیما بیاد
شیما
21 ماه پیش
من شیما همسرمم آرمان اسم میخوام به اینا بیاد آرشیدا واسه دختر هم ترکیبی از آرمان میشه هم شیدا ش یه م فرق داره با شیما
آراد هم واسه پسر دوست دارم ولی خیلی الان داره تکرار میشه
هومان بردیا.رادمان هم دوست دارم اسم جدید پسر که به شیما بیاد؟؟؟
عسل
18 ماه پیش
http://esmha.blog.ir/tag/اسم%20پسر%20با%20حرف%20ش
این سایت اسم پسر داره با حرف ش اسمای خوبی هم داشت
شاهین
18 ماه پیش
سلام فیلسوف های عزیز معنی اسم من چیه و چطوره
معصومه
16 ماه پیش
منم دوست ندارم اخه بهم میگن مصی. مامانم میگفت اسمم هدیه باشه. کاش بابام حرفشو گوش میکرد
محمد
15 ماه پیش
من می دونستم اسمم تو ایران زیاده
ایران
12 ماه پیش
من توی شناسنامه اسمم وحیده است اما خیلی دوست دارم اسممو بزارم ایران،چون هم عاشق ایرانم و هم به فامیلیم خیلی میاد فامیلم کهن اگه ثبت احوال قبول کته اسمم میشه ایران کهن،،،دارم باستان شناسی میخونم.
ایران
12 ماه پیش
امروز میرم ثبت احوال،چن روزه کاراشو کردم نتیجه انگشت نگاری و سوئ پیشینه هم اومده ک باید ببرم ثبت احوال،گفتن اگه اسم ایران نسبت به اسم وحیده توی پنج سال گذشته فراوانی بیشتری داشته باشه براتون عوضش میکنیم
نارگل
12 ماه پیش
می تونی بزاری ایرن( مخفف ایران)
در ضمن اسم بین المللی هم هست ( البته با معنی صلح)
نوشابه
11 ماه پیش
من سر این اسم چه بدبختیا دارم میکشم. بم میگن پپسی کولا :((
همین چندروز میرم سفت و سخت پیگیر میشم عوضش کنن
محمدیاسین
11 ماه پیش
اسم من مریم وهمسرم رسول وپسرمون محمدیاسین خیلی اعتقادب اسم مذهبی دارم تکرارشم لذت بخشه اصلابدنیست ودوس دارم بچه دارشم اسم دخترمهدیه بزارم پسرم بودمبین وازاسمای ژیگول متنفرم ب معنی اسم فکرکنیدن کلاس وب اسم اومدن اسم بایدبامصماباشه
هدا
4 روز پیش
آهان اسم اگه عربی باشه یعنی بامسما است؟چطوریه که اسم عربی میشه انتخاب کرد ولی انگلیسی و... نه؟ جالبه که همه میگن عربا جاهل هستن و... ولی کل زندگی مون داره از روی اونا ساخته میشه از دینمون بگیر تا اسم!
کوروش
11 ماه پیش
فامیل اول سلطانی.بعدهخامنش وفردوس
وهاب
9 ماه پیش
اینا چیزی نیست من از اینا بد تر دیدم مثل .گدا بی کس . کور جلو دری .مشکی . ابی شرمسار
پارمیس
9 ماه پیش
به نظرتون اسم پارمیس قشنگه؟ سایت نام فارسی هم تعرفیشو کرده
الیسا
9 ماه پیش
میخوام اسمم رو عوض کنم به الیسا میشه
زهرا
4 ماه پیش
اسمایی مثل زهرا اصلا نمیشه تغییرشون داد؟
زهرا
4 ماه پیش
إن اسمم زهرا و داداشم علیرضاس ب نظرتون چ اسمی ب ما دونا میاد؟
پوریا
3 ماه پیش
دروود بر شما از همه عزیزان خواهش میکنم که نامهای ایرانی برای فرزندان خود بگزارید چون ما اریایی هستیم نه عرب
باران
4 هفته پیش
منم از اسمم راضی ام
 
نظر بدین
ممنون که لطف میکنی و با نوشتن نظرت دلگرممون میکنی
 
برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 

هر آنچه پیش از خرید کنسول بازی PlayStation Vita باید بدانید
هر آنچه پیش از خرید کنسول بازی PlayStation Vita باید بدانید
اگر شما هم به کنسول های بازی قابل حمل علاقه مندید، به این فکر می کنید که آیا خرید جدیدترین کنسول بازی سونی، یعنی Play Station Vita گزینه مناسبی است؟ و احتمالا سوالاتی درباره این محصول و نحوه خرید آن دارید. خواندن مقاله را ادامه دهید تا پاسخ سوالاتتان را در این مقاله بیابید.

باغ سنگ
باغ سنگ
روز عقدکنان دخترخاله اش، با سوزن و نخ زبان مادرشوهر را میدوخت. سفره ی عقد را هم خودش انداخته بود. به دوخت و دوز پارچه ای که روی سر عروس داشتند قند میسائیدند به کار بود که مرد آن حرفها را زد.
 
 
 
سن دوستی :
5 سال
رتبه دوستی :
173
امکانات
مطالب

 
شما هم میتونی اینجا کلیک کنی ، فرم همکاری رو پر کنی و یکی از تهیه کننده های یک دوست باشی !
© 2008-2013 1Doost dot com. All rights reserved.
اعضا
منوی اصلی
تا هر شب مطالب سایت براتون ایمیل بشه


دانلود نسخه اندروید یک دوستValid XHTML 1.0 Strict
[Valid RSS]
 


خوانندگان ثابت اخبار