Today Photo

کمبود کلسیم چه علائمی دارد؟

بهداشت و تغذیه | کمبود کلسیم چه علائمی دارد؟ آیا می دانید فقط 10 درصد کودکان زیر 12 سال مقدار کافی کلسیم برای رشد و نمو مناسب را دریافت می کنند؟ در حقیقت امروز مردم از مواد حاوی کلسیم بسیار کم استفاده می کنند و به همین دلیل کمبود کلسیم تبدیل به مشکلی اساسی شده است. متخصصان نیز به فکر راهی برای برطرف کردن این مشکل هستند.
 

ماست بخورید تا قوی شوید

آیا می دانید فقط 10 درصد کودکان زیر 12 سال مقدار کافی کلسیم برای رشد و نمو مناسب را دریافت می کنند؟ در حقیقت امروز مردم از مواد حاوی کلسیم بسیار کم استفاده می کنند و به همین دلیل کمبود کلسیم تبدیل به مشکلی اساسی شده است. متخصصان نیز به فکر راهی برای برطرف کردن این مشکل هستند.

بدن ما برای داشتن استخوان های قوی و سالم به مصرف مقدار کافی کلسیم نیاز دارد و کمبود آن موجب بروز مشکلات استخوانی و پوکی استخوان می شود. البته این مشکلات، کیفیت زندگی فرد را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

بنابراین بهترین کار آن است که از همان دوران کودکی به رژیم غذایی مناسب و مصرف مقدار کافی کلسیم اهمیت دهیم و استفاده از مواد غذایی حاوی کلسیم را فراموش نکنیم.اغلب مردم می دانند شیر منبع خوبی از کلسیم است و به همین دلیل سعی می کنند به مقدار کافی شیر بنوشند. در تبلیغات نیز همیشه از کلسیم موجود در شیر و اهمیت مصرف آن برای تقویت استخوان ها صحبت شده است. ولی ما تا چه حد درباره کلسیم اطلاعات داریم؟ آیا شیر تنها و بهترین منبع دریافت کلسیم است؟ آیا تنها نوشیدن مقداری شیر در روز برای سلامت استخوان ها کافی است؟

اهمیت کلسیم برای بدن

به طور تقریبی 90 درصد کلسیم موجود در بدن در دندان ها و استخوان ها ذخیره می شود. البته علاوه بر سلامت استخوان ها و دندان ها، بسیاری دیگر از فعالیت های بدن نیز به وجود مقدار کافی کلسیم وابسته است. بنابراین کاملا مشخص است کمبود کلسیم می تواند چه عوارضی ایجاد کند؛ در شرایطی که بدن با کمبود کلسیم رو به رو باشد برای انجام فعالیت های خود کلسیم مورد نظر را از استخوان ها و دندان ها تامین می کند. به همین دلیل هم بتدریج سلامت دندان ها و استخوان ها به خطر می افتد.

البته همان طور که می دانیم، زنان یائسه بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به پوکی استخوان قرار دارند و به همین دلیل کمبود کلسیم برای آنها خطرناک تر است. برای سلامت استخوان ها ویتامین D را نیز فراموش نکنید. وجود این ویتامین برای استفاده مناسب کلسیم موجود در بدن مفید و ضروری است. می توانید این ویتامین را از مواد غذایی خاصی مانند ماهی یا محصولاتی که حاوی ویتامین D هستند، مانند شیر و آبمیوه های حاوی این ویتامین، دریافت کنید.

مواد غذایی حاوی کلسیم

وقتی صحبت از مصرف مقدار کافی کلسیم می شود، اغلب مردم به یاد قرص ها و مکمل های کلسیم می افتند. در حالی که باید بدانیم به راحتی می توان با افزودن مقدار کافی مواد غذایی حاوی کلسیم مشکل را برطرف کرد.

با این که همه می دانند شیر یکی از بهترین منابع کلسیم است، اما آیا می دانید ماست 30 تا 40 درصد بیشتر از شیر کلسیم دارد؟ البته علاوه بر شیر و ماست و دیگر محصولات لبنی، سبزیجات سبزرنگ مانند بروکلی و اسفناج نیز حاوی مقدار مناسبی کلسیم است. بنابراین با افزودن این مواد غذایی به رژیم غذایی خود البته در کنار مصرف شیر می توانید احتمال کمبود کلسیم و در نتیجه ابتلا به بیماری های مختلف را کاهش دهید.

کمبود کلسیم چه علائمی دارد؟

نشانه هایی وجود دارند که به شما هشدار می دهد باید مصرف کلسیم را در رژیم غذایی خود افزایش دهید. بنابراین چنانچه دچار درد و گرفتگی عضلات شده اید، دست ها و پاهایتان سوزن سوزن می شود یا بی حس است و با شکستگی های مکرر دست و پا روبه رو هستید، باید مصرف مواد غذایی حاوی کلسیم را افزایش دهید. البته چنانچه نشانه ها شدیدتر است یا مدت زمانی طولانی ادامه پیدا می کند، مراجعه به پزشک را نیز فراموش نکنید.

منبع : سیمرغ
اشتراک ایمیل های شبانه
آبونه 1دوست بشین
تا لیست آخرین مطالب سایت هر شب براتون ایمیل بشه
 
این صفحه رو
 
توئیتش کن تو فیسبوک شیر کن برای فرند فید بفرست به تامبلر بفرست چاپش کن
 
 
امتیاز بدین
لطفا برای تشخیص مطالب بهتر ، به این مطلب امتیاز بده
 
آمار امتیازات
برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 
 
نظر های داده شده
تا این لحظه 8 نظر برای این مطلب ثبت شده. شما هم اینجا نظرت رو برامون بنویس
 
منوچهر س
7 سال پیش

شیر خشگ هم مفید است و خاصیت شیر معمولی زا دارد باضافه ویتامین هائی که برای نگهداری بآن میزنند

شبنم
7 سال پیش

ماستی که با شیرخشک درست میشه و هیچ خاصیتی نداره و شیری که همه خاصیتشو گرفتن و آب خالیه به چه دردی میخوره که بخریم و بخوریم باید هرکسی یه گاو تو خونه نگهداری کنه تا از شیرش بتونه لبنیاتی که دارای خواص عالی باشه بگیره وگرنه اینایی که تو بازاره مفتم گرونه منکه اصلا ماستای کارخونه ای رو دوست ندارم طعم هیچ چیزی نداره

رضا.د
7 سال پیش

تصفیه کننده خانگی قابل تنظیمه . همونطور که آقای منوچهر.س اشاره کرده اند تصفیه زیاد اصلا خوب نیست و املاح رو از بین میبره ولی میشه تصفیه کننده رو تنظیم کرد که آبی با سختی حدود (100-120 ) ppm تهیه کنه که شبیه به آب چشمه میشود .

منوچهر س
7 سال پیش

آنهائیکه از آب چاه مینوشند20 الی30 کلسیوم ومنیزیومشان تامین میشود آب تصفیه رودخانه 10 درصدوآنهائیکه تصفیه خانگی دارند حدود صفر درصدودر خطر ابتلا بپوکی استخوان خشگ وشکنندگی رگها(تصلب شرائین)وبالاخره در معرض سکته قلبی هستند(نظر سازمان جهانی بهداشت)

مریم
7 سال پیش

این نشان میده وضع مالی شما بسیار خوب است که میتوانید این مقدار ماست و شیر در روز بخورید بقیه اش نمیدونم به دکتر مراجعه کن

رضا.د
7 سال پیش
این نظر نشوندهنده استعدادطنز فوق العاده در شماست . پرورشش بده .
هستی
6 سال پیش
نشانه زیادی درآب نمک خوابیدن شماست
نوشین محمدعلی
7 سال پیش
من تقریبا روزی یک لیتر شیر و یک چارم سطل (معمولی) ماست میخورم. اما همچنان ناخن و موهای خیلی نازکی دارم. این نشونه چیه؟
 
نظر بدین
ممنون که لطف میکنی و با نوشتن نظرت دلگرممون میکنی
 
برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 

راز آغا بودن محمدخان قاجار
راز آغا بودن محمدخان قاجار
آفتاب: 23 خرداد 1176 خورشیدی سالگرد کشته شدن محمدخان قاجار، پایه گذار سلطنت قاجار است.

اکسیر جوانی تا 10 سال آینده به بازار می آید
اکسیر جوانی تا 10 سال آینده به بازار می آید
یک پروفسور معروف انگلیسی ادعا کرد داروی اکسیر جوانی که روند پیری را بسیار کند و آرام می کند ظرف 10 سال آینده به بازار خواهد آمد.
 
 
 
سن دوستی :
6 سال
رتبه دوستی :
149
امکانات
مطالب

 
شما هم میتونی اینجا کلیک کنی ، فرم همکاری رو پر کنی و یکی از تهیه کننده های یک دوست باشی !
© 2008-2013 1Doost dot com. All rights reserved.
اعضا
منوی اصلی
تا هر شب مطالب سایت براتون ایمیل بشه


دانلود نسخه اندروید یک دوستValid XHTML 1.0 Strict
[Valid RSS]
 


خوانندگان ثابت اخبار