Today Photo

بهجت چه نوع بیماری ای است؟

اخبار پزشکی | بهجت چه نوع بیماری ای است؟ پیشگام روماتولوژی نوین ایران و استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: بیشتر فعالیت های تحقیقاتی در مورد بیماری «بهجت» را داریم و یکی از بهترین مراکز تشخیص این بیماری نیز، مرکز تحقیقات روماتولوژی بیمارستان `شریعتی` است.
 

دکتر "دواچی"، در حاشیه ی برگزاری سومین جشنواره ی "فارابی"، افزود: بیشتر کارهای تحقیقاتی بیماری بهجت در کشورمان انجام شده است.

وی در خصوص این بیماری گفت: «بهجت»، بیماری خودایمنی است که زمینه ژنتیک دارد. این بیماری تمام دستگاه های بدن از جمله مفاصل، پوست و مخاط، چشم، قلب و ریه، دستگاه گوارش، مغز و اعصاب و سیستم خونی را درگیر می کند.

دواچی با بیان این که ایران یکی از شایعترین مناطق دنیا برای ابتلا به این بیماری است، تصریح کرد: بهجت جزو بیماری های شایع است. طبق مطالعات ILAR، WHO و COPCORD که در ایران انجام شده، شیوع این بیماری 80 نفر در هر 100 هزار نفر جمعیت است.

استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: بهجت یکی از بزرگترین و شایعترین بیماری های خودایمنی در جهان محسوب می شود که بیشتر در کشورهایی که اطراف جاده ابریشم هستند، دیده می شود. هر چه از جاده ابریشم دور شویم شیوع این بیماری کمتر می شود، به طوری که در نیمکره جنوبی این بیماری بسیار استثنایی است.

دواچی با بیان این که به دلیل افزایش مهاجرت، این بیماری به نقاط دیگر جهان نیز نفوذ کرده، اظهار کرد: این بیماری بیشتر در نژاد زردپوست و نژاد ترک دیده می شود.

وی افزود: تحقیقات انجام شده در ایران نشان می دهد که بیماری به وسیله نژاد ترک از شمال چین به ایران، ترکیه، جنوب اروپا و شمال افریقا نفوذ کرده و از طریق تنگه برینگ به قاره افریقا انتقال یافته و از شمال آمریکا تا آمریکایی جنوبی و برزیل نفوذ کرده است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از بهترین مراکزی که در کشور ما می تواند بیماری بهجت را تشخیص دهد، مرکز تحقیقات روماتولوژی در بیمارستان شریعتی است.

جهان نیوز در ماههای گذشته اعلام کرد: آفت دهان و التهاب چشم نشانه بیماری بهجت است

سید مجتبی حکیم در گفت و گو با فارس اظهار داشت: بیماری بهجت یک بیماری روماتیسمی است که در کشورهای مسیر جاده ابریشم مانند چین، ترکمنستان، ترکیه، عراق و ایران دیده می شود و عامل ژنتیک در ابتلا به آن نقش مؤثری دارد.

وی افزود: این عارضه خود را به صورت آفت دهان، آفت ناحیه تناسلی، جوش در پوست، التهاب چشم، درد مفاصل و التهاب روده نشان می دهد و مهمترین تظاهرات آن آفت های مکرر دهانی و ناحیه تناسلی است.

حکیم تصریح کرد: در زمان حاضر بهجت دیگر بیماری وحشتناکی نیست چرا که زود تشخیص داده می شود و درمان آن بخوبی قابل انجام و مؤثر است. تنها اشکال این عارضه نابینایی است که گهگاهی در مبتلایان چشمی دیده می شود به طوری که 20 درصد افرادی که درگیری چشمی این عارضه را پیدا می کنند نابینا می شوند.

وی با بیان اینکه در ایران بهجت جزء بیماری های روماتیسمی شایع است تصریح کرد: به نظر می رسد شیوع آن از بیماری لوپوس بیشتر است و این بیماری در مردان نسبت به زنان پیش آگهی بیشتر و شدیدتری دارد.

این فوق تخصص روماتولوژی ادامه داد: بچه ها و سالمندان بسیار کم به این عارضه مبتلا می شوند چرا که بیماری با مسن تر شدن خود به خود خوب می شود.

حکیم گفت: اگر این بیماری چشم را مبتلا کند فرد باید کورتون و داروهای ضد روماتیسمی استفاده کند. اگر فرد به آفت مبتلا شود داروهایی وجود دارد و اگر گوارش فرد را درگیر کند درمان کنترل کننده خاص خود را دارد.

حکیم یادآور شد: بیماری های روماتیسمی نیاز به مصرف طولانی کورتون دارند که در کنار این بیماری کلسیم به فرد داده می شود، همچنین پوکی استخوان بیمار بررسی می شود و در صورت وجود پوکی استخوان داروهای آن به طور همزمان برای فرد تجویز می شود.

وی با بیان اینکه ممکن است در طولانی مدت فرد به درد مفاصل دچار شود یادآور شد: درد مفاصل که با تورم مفاصل همراه است معمولاً به کمک دیکلوفناک درمان می شود و کوتاه مدت است.

وی اضافه کرد: مراکز درمان بیماری بهجت در ایران وجود دارد اما وجود این مراکز و تعداد مراجعه کنندگان به آن گویای شیوع آن نیست اما در ژاپن و کره به ازای هر 100 هزار جمعیت 14 نفر مبتلا به این بیماری مبتلا می شوند البته در ایران آماری در این زمینه نداریم.

منبع : خبر آنلاین
اشتراک ایمیل های شبانه
آبونه 1دوست بشین
تا لیست آخرین مطالب سایت هر شب براتون ایمیل بشه
 
این صفحه رو
 
توئیتش کن تو فیسبوک شیر کن برای فرند فید بفرست به تامبلر بفرست چاپش کن
 
 
امتیاز بدین
لطفا برای تشخیص مطالب بهتر ، به این مطلب امتیاز بده
 
آمار امتیازات
برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 
 
نظر های داده شده
تا این لحظه 33 نظر برای این مطلب ثبت شده. شما هم اینجا نظرت رو برامون بنویس
 
مینو
6 سال پیش
من 23 سالمه منم در حال حاضر دچار این بیماری هستم.از بس درد کشیدم از زندگی خسته شدم.به دلم مونده یه بار حسابی گردو بخورم چون هروقت گردو یا بادمجون می خورم کم کمش تا شب افت می زنم. ادم عصبی ای هستم تا یه کوچولو عصبی می شم بلافاصله افت می زنم. حتی شده 6 تا 6 تا افت زدم.فعلن هم ازمایش دادم ببینم بیماریم تا کجا پیشرفت کرده.
سهیلا.ش
6 سال پیش
تازگیها متوجه شدم یکی از دوستهای خوبم به سندرم چشمی بهجت مبتلاست البته تا اونجایی که فهمیدم کورتون مصرف میکنه وبیماریش سیر نزولی پیدا کرده وبا اینکه شهرستان مرتب زیر نظر دکترای بیمارستان شریعتی تهران که بهترین جا برای مداوای این نوع بیماریست......امیدوارم هرچه زودتر همه خوب بشن وکمتر درد بکشن..............امین
نوروزی
6 سال پیش
برای درمان افت بعد از مسواک زدن کاملا دهان را بشورید تا کوچکترین ذره خمیر دندان هم از دهان پاک شود بعد از مسواک هم اب نمک رقیق یا اب همراه با کمی جوش شیرین غرغره کنید . تجربه نشان داده باقی ماندن ذرات خمیر دندان در دهان عامل بروز افت است.
نسیم
6 سال پیش
زری راد عزیز خیلی ممنون شما راهی برای تسکین افت سراغ نداری.....
نسیم
6 سال پیش
سلام من از حدودا 9سالگی تاالان که 20 سالمه دهانم افت میزده اینقدر زیادوبزرگن که نه میتونم چیزی بخورم نه حرف بزنم هنوز زخمای قبلیم خوب نشده یه زخم جدید میاد اینایی که گفتین یعنی چی ؟یعنی منم ازاین بیماری بهجت دارم ؟توروخدایکی جواب منو بده...........
زری راد
6 سال پیش
نه عزیزم، آفت با این بیماری خیلی فرق می کنه. من متاسفانه هردوش رو تجربه کردم. اول فکر می کردم آفت خیلی وحشتناکه چون حسابی درد و سوزش داشت و رسما پدرم رو در می آورد موقع حرف زدن و غذا خوردن. اما این لعنتی بهجت یه چیز دیگه است. یه جور زخم ملتهبه که رنگش هم سفید نیست قهوه ایه و درد و عذابش خیلی بیشتره.
سنا
6 سال پیش

با سلام

اقای دکتر مجتبی حکیم من چطور می توانم با شما تماس تافنی داشته باشم؟

من اهل تبریز هستم.

فاطمه
6 سال پیش

سلام من فاطمه هستم

خودم دچار این بیماری شدم این طور که بچه ها میگن این بیماری همچین هم درد نداره یا خطرناک نیست من دهنم آفت مدام می زنه برای غذا خوردن اذیت می شم ولی دیگه عادت کردم تا الان هم دو بار ناحیه تناسلیم آفت زده ولی خوشبختانه چون دختر هستم دردی نداره ولی برای پسرها درد داره

تنها راهی که به نظر من می تونه کمک کنه اینکه نسبت به اتفاقات اطرافمون تو زندگی بی توجه باشیم و اصلاً استرس به خودمون راه ندیم به هیچ عنوان عصبانی نیشیم یا اگه عصبی شدیم سریع بریزیم بیرون و داد و بی داد کنیم خودمون رو تخلیه کنیم تو خودمون نریزیم

بعضی مواقع خیلی مفاصلم درد می کنه ولی دلیلی نمی بینم که از زندگی ناامید بشم پس نتیجه این که اصلا به خودمون استرس راه ندیم همین

اصلاً نترسید از این بیماری فقط یه چیز اصلاً از دستگاه های اپلیدی برای کندن موهای بدنتون استفاده نکنید و اپلاسیون نکنید این رو به دخترا خانوم ها می گم بدونید که چی کار می کنید

بچه ها این بیماری با از بین بردن استرس از بین می ره

دهنتون رو مدام با جوش شیرین ضدعفونی کنید

و اصلا نترسید در بدترین شرایط هم ما باز هم خدا رو داریم خدا برای ما بد نمی خواد پس خدا رو شکر کنید ممنون

محمد علی رنجبر
7 سال پیش

با سلام

برادرم بشدت از ناحیه چشم دچار این بیماری (بهجت) شده است با هیچ دارویی درمان نمی شود اگر مرکز تخصصی برای درمان این بیماری وجود دارد به ما معرفی نمایید . 09357375198 خواهش میکنم کمکم کنید

ادرس: فارس شیراز

eli
7 سال پیش

سندرم بهجت توسط یک dermatologistترک بنام هالوشی بهجت وصف شد.بیشتر در مخاط دهان دیده میشه.و بعد در ناحیه تناسلی.ضایعات چشمی هم دیده میشه.در برخی بیماران درگیری cnsبسیار دردناک است.درمان بسته به شدت و محل فرق میکنه.کورتیکواسترویید سیستمیک برای کنترل سریع مفید است...............

دریای وارون...
7 سال پیش

من برادر یکی از دوستام از همین بیماری مرد...

روزهای اخر طوری بود که همه دعا میکردن زودتر بمیره...چون هر چی مرفین میزدن باز داشت از درد دیوانه میشد...

بعد از مرگش همه اعضای خانواده رو ازمایش کردن تا یک وقت اونا این مشکل را نداشته باشند...


رضا
2 سال پیش
صد در صد بیماری دیگری بوده و این بیماری اصلا مرگ به دنبال ندارد در ضمن هر چقدر زودتر درمان شود بهتر است . دوست عزیز لطفا الکی مردمو ناامید نکن همونطور که دوستان گفتن دوری از ناراحتی و استرس برای بیماران ضروری است.
دکتر اعظمی پزشک عمومی
نوشین محمدعلی
7 سال پیش

درمان نمیشه گفت اما قرص هایی برای التیامش هست.

مهمترین کمکی که افراد مبتلا میتونن به خودشون بکنن رعایت رژیم غذایی و پرهیز از مصرف غذاهاییه که میدونن روشون این تاثیر رو داره. (البته این رژیم غذایی تجربیه و خیلی از دکترها معتقدن از نظر علمی به نوع غذایی که میخوریم ربط نداره امامن در عمل دیدم که داره).

گاهی هم خود به خود بعد از یه سنی برطرف میشه مثلا خود من تا 10 سالگی درگیر نوع خفیفش بودم اما بعد تموم شد.

در موردهای خیلی حاد همون جور که گفتم مفاصل (از داخل) و حتی کره چشم هم آفت میزنه و خیلی دردناکه.

محسن عسکری
7 سال پیش

آیا درمانی هم داره یا هنوز کاملا شناخته نشده ؟

نازنین
7 سال پیش

مرصی سیاوش جان

نوشین محمدعلی
7 سال پیش

من تا حدودی باهاش آشنایی داشتم. چون پسر عمه خودم درگیرشه... نمی دونم اسم بین الملی ش هم همینه یا نه ولی تو ایران با همین اسم علمی شناخته میشه. وقتی فرد دچارش میشه عملا زندگی براش زجر میشه! شایع ترینش زخم های آفت مانند توی دهانه اما در حالت حاد مفاصل (مثل زانو) هم دچارش میشن یعنی مفاصل از زیر پوست دچار زخم میشن.

جالبه که کسانی که دچارش هستن میگن خوردن بعضی خوراکی ها ایجاد این زخم ها رو تشدید میکنه: مثل سبزی خوردن، گردو، پیاز...

گاهی زخمی که توی دهان ایجاد میشه به بزرگی یه نخود فرنگی میشه!

و جالب تر از همه این که یکی از بهترین مراکز درمانش توی ایرانه.

سیما
3 سال پیش
لطفا ادرس مرکز درمان بهجت واسم بفرستید ممنون میشم
زری راد
7 سال پیش
اطلاعات جدید و جالبی بود، ممنون سیاوش جان، واقعا لازم بود.
رضا.د
7 سال پیش

جالبه . تا بحال اسمش را هم نشنیده بودم .

سارا ایرانی
7 سال پیش

نام علمی و جهانی این بیماری "بهجت" است؟ یا این یه نام ایرانیه؟

محسن عسکری
7 سال پیش
اصلا تا بحال اسمش رو هم نشنیده بودم. لطفا اگر کسی اطلاع بیشتری داره همینجا بنویسه ...
حسین
3 سال پیش
من یک سال هست که فهمیدم این بیماری دارم البته 2 تا 3 سال قبلش هم علامتش رو داشتم ولی بیماری برام ناشناخته بود. افت دهان با قطر 2 تا 4 میلیمتر داشتم که با دارو تقریبا کنترل شده و اگر هم بوجود میاد دردناک نیست. ادامه دارد...
حسین
3 سال پیش
و لکه های قرمز و دردناک به قطر تا 10 سانتی متر روی پا که درگیری عروق هستند که با دارو کنترل میشه یک بار هم نوک الت تناسلی محل خروج ادرار افت زده.
داروهام :کلشیسین پریدینزولون متوتروکسات اسید فولیک
از درمان راضی و به آینده امیدوارم
کامبیز
3 سال پیش
دوستان عزیز خواهش میکنم زیاد غرق در بیماری نشین بگویید . :اعیذ نور بصری بنور الله الذی لا یطفأ ودو دستت را بر چشمانت بکش وبه دنبال ان ایه الکرسی بخوان .از کتاب مهج الدعوات
امیر
3 سال پیش
با سلام.من 23 سالمه.از بچگی علایمی شبیه به سرماخوردگی داشتم که هر ماه به سراغم میامد.هر چه به جلو میرفتم فاصل حملاتش کمتر میشد.تب و لرز شدید-گلو درده وحشتناک-کوفتگی بدن-آفت های بیچاره کننده در دهان-سردرد-تهوع و استفراغ- دل درد
امیر
3 سال پیش
دل درد-جوش های چرکین در بدن به ویژه روی سینه و کمر و... هر دکتری رفتم نتونستن تشخیص بدن. تا اینکه عید 93 گرفتگی عضلات بدن به سراغم اومد. و منو راهنمایی کرد برای روماتولوژیست.رفتم و بهجت یا تب مدیترانه ای تشخیص داده شده برام
امیر
3 سال پیش
ولی هنوز دقیق معلوم نیست کدومشونه.الان پردنیزولون 1-کلشی سین 1-سولفاسالازین 3-کلسیم ویتامین دی 1-امگا سه 1عدد میخورم روزانه.الان راضیم. نفسی میاد و میره.ولی باز جوشهای چرکی دست از سرم برنمیداره.از بس درد داره آدمو داغون میکنه
امیر
3 سال پیش
.بهترین روماتولوژیست ایران رو کسی میشناسه کیه؟دنبال بهترین دکتر روماتولوژیست ایرانم که برم پیشش. ببینم نظرش چیه.کسی اگه میشناسه کمکم کنه.
ستایش
3 سال پیش
دوستان من بیماری بهجت دارم دکتر روماتولوژی ی پماد بنام تریادنت teryadent به من داد برای آفت دهان بهترین درمان برای آفت هست این پماد رو میتوند برای دستگاه تناسلی هم استفاده کنید شب به دهانتون بزنید و تا صبح بخوابید
ستایش
3 سال پیش
برای درمان بیماری بهجت به مرکز روماتولیسم ایران روبروی بیمارستان قلب مراجعه کنید دکترش عالیه
ستایش
3 سال پیش
بیماری بهجت هیچ درمانی نداره فقط ی سری مواد غذایی رو اصلا نباید استفاده کنید یا کمتر استفاده کنید مثل خرما لیمو ترش خربزه ترشی بادمجون گردو و تمام مواد غذایی که حساسیت زاست
احمد
9 ماه پیش
باسلام من از 16 یا 17 سالگی چشام چک کردم بیماری بهجت نداشت الان 19 سالمه میتونه این بیماری بگیرن البته من تقریبا از 15 سالگی این بیماری دارم و تحت پذشک هستم.
احمد
9 ماه پیش
بیماریم از نظر دکتر زیاد حاد نیس چ.ن فقط در حد افت و درد دست و پا در ازمایشات دید گف زیاد نیس الان هم داروهای دوسال استفاده میکنم
نیزوپرد آزرام و کلسیم فلوک اسید مداسین
 
نظر بدین
ممنون که لطف میکنی و با نوشتن نظرت دلگرممون میکنی
 
برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 

تمساح نارنجی هم پیدا شد
تمساح نارنجی هم پیدا شد
`سیلویا مایتن` زن 74 ساله اهل فلوریدا هنگام بازگشت از کار در یک کانال در میان جنگلهای ونیز موفق شد این خزنده را که به نظر می رسد اولین تمساح نارنجی دنیاست کشف کند.

آلینا
آلینا
آلینا سی و هفت هشت سالش بود، موههای صاف و سیاهی داشت و چون ارمنی بود روسری سر نمی کرد. هیچ وقت با کسی حرف نمی زد. بعضی عصرها که خیلی دلش می گرفت میومد دم در و به چارچوب تکیه می داد و به مردم نگاه می کرد.
 
 
 
سن دوستی :
5 سال
رتبه دوستی :
50
امکانات
مطالب

 
شما هم میتونی اینجا کلیک کنی ، فرم همکاری رو پر کنی و یکی از تهیه کننده های یک دوست باشی !
© 2008-2013 1Doost dot com. All rights reserved.
اعضا
منوی اصلی
تا هر شب مطالب سایت براتون ایمیل بشه


دانلود نسخه اندروید یک دوستValid XHTML 1.0 Strict
[Valid RSS]
 


خوانندگان ثابت اخبار