Today Photo

چرا بینی سگ ها پیشرفته ترین شناساگر بمب است

اخبار علمی | چرا بینی سگ ها پیشرفته ترین شناساگر بمب است پژوهشگران قصد دارند تا با مدل سازی از بینی سگ ها و نحوه ی استشمام بو توسط آن ها، شناساگرهای پیشرفته ی بمب بسازند.
 

در سال 2100، پس از گذشت شش سال و صرف هزینه ی 19 میلیارد دلار برای توسعه ی فناوری شناسایی بمب، مقامات پنتاگون اعتراف کردند که هنوز هم بینی سگ ها نسبت به پیشرفته ترین فناوری های آن ها، برتری دارد. اکنون دانشمندان می گویند که علت این مسئله می تواند در نحوه ی استشمام بو توسط سگ ها نهفته باشد.

الکساندر هوروویتس، نویسنده ی کتاب درون یک سگ و دستیار روانشناسی کالج برنارد، برای نشان دادن قدرت بویایی سگ به بیان یک مقایسه پرداخته است:

توانایی ما انسان ها در حدی است که می تواند افزودن یک قاشق چای خوری شکر را به یک فنجان قهوه تشخیص دهد. در حالی که سگ ها می توانند همین مقدار شکر را در یک میلیون گالن آب (تقریبا معادل حجم دو استخر المپیک) تشخیص دهند.

همین توانایی در تشخیص خفیف ترین بوها می تواند سگ ها را به عنوان یک گزینه ارزشمند برای تشخیص بمب معرفی کند. به طوری که آن ها می توانند مواد منفجره و حتی مواد شیمیایی بی بو مانند TNT را در محیط های شلوغ مثل فرودگاه ها تشخیص دهند.

چرا بینی سگ ها پیشرفته ترین شناساگر بمب است

با این حال، آموزش سگ ها برای تشخیص بمب، فرآیندی پر هزینه و زمان بر است، در حالی که همه ی سگ ها حس بویایی فوق العاده ای دارند؛ اما تمام نژادها قابل آموزش نیستند. از این رو، تلاش می شود که با بررسی فیزیولوژی بویایی سگ ها، بینی های الکترونیکی با قابلیت شناسایی بمب ساخته شود.

در آخرین تحولاتی که در این عرصه صورت گرفته است، محققان موسسه ملی استاندارد و فناوری (NIST)، آزمایشگاه لینکلن دانشگاه MIT و سازمان غذا و داروی آمریکا به این نتیجه رسیده اند، روشی که سگ ها استشمام می کنند، می تواند به تشخیص امر ردیابی کمک کند.

در حالی که ما بین دو حالت نفس کشیدن و بو کردن تفاوتی قائل نیستیم، سیستم بینی سگ بسیار پیچیده بوده و هر یک از این دو موضوع را مجزا تلقی می کند. مت استیمتس، به عنوان یک مهندس مکانیک که در NIST فعالیت می کند در این باره گفته است که سیستم بویایی سگ، همان پاسخ معمای توانایی این حیوان در تشخیص بمب است.

چرا بینی سگ ها پیشرفته ترین شناساگر بمب است

در هنگام عمل دم، هوا به دو مسیر مختلف هدایت می شود و در زمان بازدم، هوا از دو طرف بینی سگ خارج شده و در تشخیص بو دخالتی نمی کند. از یک نگاه غیر شهودی این طور به نظر می رسد که در زمان بازدم، جریان هوای خروجی به صورت بخار از سوراخ های بینی خارج می شود. در هنگام دم هم هوا به سمت هر سوراخ بینی کشیده می شود.

اخیرا یک مدل سازی سه بعدی روی بینی یک سگ شکاری از نژاد لابرادور رتریور (یکی از مرسوم ترین نژادهایی است که در تشخیص بمب از آن ها استفاده می شود)، صورت گرفته است تا نوع استشمام سگ را شبیه سازی کند. در این بررسی از روش فیلمبرداری سریع و تصویر برداری اشلیرن (schlieren) استفاده می شود که تکنیکی برای تصویر برداری از جریان هوای پیرامون اجسام است.

در اولین بخش از نتیجه گیری های این بررسی معلوم شد که بینی مصنوعی سگ در فاصله ی 10 سانتی متری از منبع بخار، چهار برابر بهتر از ردیاب های دیگر عمل می کند. ضمن آنکه این رقم در فاصله ی 20 سانتی متری 18 برابر بود.

وقتی که تیم پژوهشی سیستم خود را با یک آشکار ساز بخار تجاری یکپارچه کردند، توانستند در بازه های زمانی 10 ثانیه استشمامی مشابه استشمام سگ ایجاد کنند و همین امر به سیستم کمک کرد تا بوی 16 عامل مختلف را از فاصله ی 4 سانتی متری شناسایی کند.

تیم حاضر، اولین تیم تحقیقاتی نیست که قصد داشت تا به منظور توسعه یک شناساگر بمب روی توانایی استشمام سگ مطالعه کند. در سال 1997، آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی (DARPA)، برنامه ای به عنوان برنامه بینی سگ راه اندازی کرد. یکی از این فناوری ها، شناساگر مواد شیمیایی منفجره به نام Fido بود که از روی فیزیولوژی بینی سگ مدل شده بود.

هر چند که تلاش های مختلفی به منظور توسعه ی بینی سگ صورت گرفته است و این بررسی ها نتایج امیدوار کننده ای از خود نشان داده اند، باز هم تاکنون دستاورد موفقیت آمیزی نصیب صنعت نشده است. این که شناساگر مدل شده از بینی سگ بتواند عملکرد قابل اطمینان و توانمندی در استشمام بوی اجسام در فواصل مختلف از خود نشان دهد همچنان به عنوان یک چالش باقی مانده است. هر چند که مطالعات اخیر قدرت بویایی سگ را قابل توجه دانسته اند؛ اما به گفته ی استیمتس این مورد فقط یک قطعه از پازل روبروی ما است. موارد بیشتری برای یادگیری و بررسی وجود دارند تا با استفاده از آن ها حساسیت، دقت و سرعت فناوری تشخیص شناساگر بمب را بهبود بخشیم.

منبع : زومیت
اشتراک ایمیل های شبانه
آبونه 1دوست بشین
تا لیست آخرین مطالب سایت هر شب براتون ایمیل بشه
 
این صفحه رو
 
توئیتش کن تو فیسبوک شیر کن برای فرند فید بفرست به تامبلر بفرست چاپش کن
 
 
امتیاز بدین
لطفا برای تشخیص مطالب بهتر ، به این مطلب امتیاز بده
 
آمار امتیازات
برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 
 
نظر های داده شده
تا این لحظه 7 نظر برای این مطلب ثبت شده. شما هم اینجا نظرت رو برامون بنویس
 
علی بهرو
13 ماه پیش
جالب بود - الله جل جلاله ...
سپهرام عظیم
12 ماه پیش
بویاییشون خیلی قویه .
محمد نیازی
12 ماه پیش
عجب مخلوقی چ چیزهای کشف نشدنی دیه هم داره که فقط خدا میدونه
ندا
8 ماه پیش
ندا
8 ماه پیش
سوگل
7 ماه پیش
فروش سگ هایی از این نوع ندارید؟ نمیدونید میفروشن یا نه از این سگا
فروش سگ
مدیر وب
1 هفته پیش
مجموعه مدیر وب ارائه دهنده خدمات بازاریابی اینترنتی
 
نظر بدین
ممنون که لطف میکنی و با نوشتن نظرت دلگرممون میکنی
 
برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 

اینترنت در سال 1973 چه شکل و شمایلی داشت
اینترنت در سال 1973 چه شکل و شمایلی داشت
سال 1973، برای نمایش همه اجزای تشکیل دهنده اینترنت یک تکه کاغذ کافی بود.
 
 
 
سن دوستی :
2 سال
رتبه دوستی :
125
امکانات
مطالب

 
شما هم میتونی اینجا کلیک کنی ، فرم همکاری رو پر کنی و یکی از تهیه کننده های یک دوست باشی !
© 2008-2013 1Doost dot com. All rights reserved.
اعضا
منوی اصلی
تا هر شب مطالب سایت براتون ایمیل بشه


دانلود نسخه اندروید یک دوستValid XHTML 1.0 Strict
[Valid RSS]
 


خوانندگان ثابت اخبار