Today Photo

بهترین فیلم های اجتماعی سینمای ایران

سینما و تلویزیون | بهترین فیلم های اجتماعی سینمای ایران دیگر کسی تردیدی ندارد که جدایی نادر از سیمین مهم ترین اتفاق سینمای ایران در حضور جهانی اش و هزاره سوم سینما تا به اینجا بوده است. در ادامه با بهترین فیلم های احتماعی ایران آشنا شوید.
 

جدایی نادر از سیمین؛ اصغر فرهادی


جدایی نادر از سیمین اولین فیلمی بود که توانست از سوی سینمای ایران برنده جایزه رده فیلم های خارجی زبان آکادمی اسکار شود؛ درامی که با بهانه طرح یک جدایی به سراغ عمیق ترین چالش های پیش روی انسان ایرانی در خانواده و جامعه رفته بود. پس از این فیلم، موج جدیدی از درام اجتماعی در سینمای ایران به راه افتاد که هنوز هم ادامه دارد؛ پس شاید زیاد عجیب نیست که جدایی نادر از سیمین در صدر این لیست قرار دارد.

نرگس؛ رخشان بنی اعتماد

بنی اعتماد پیش از ساخت فیلم های جریان سازش اولین کار بلند سینمایی اش را در سال 66 با عنوان خارج از محدوده در کارنامه داشت. فیلمی که جایزه جشنواره فیلم های کمدی ایتالیا را هم گرفته بود. او در سال های 67 و 68 به ترتیب زرد قناری و پول خارجی را جلوی دوربین برد تا اینکه بالاخره در سال 70 نرگس را ساخت. نرگس شروع دوره ای از فیلمسازی او بود که تا به امروز با اوج و فرودهایی ادامه پیدا کرده است. فیلم، داستان دو زن و یک مرد و مصائب شان را در روابط مشترک روایت می کند. خیلی ها هنوز این فیلم را بهترین فیلم رخشان بنی اعتماد می دانند.

دندان مار؛ مسعود کیمیایی


دندان مار، محصول 1368، یکی از روشن ترین تصویرهای اجتماعی سینمای ایران را در دهه 60 به دست ما می دهد. فیلمی که به واسطه حضور تمام و کمال عناصر سبکی سینمای کیمیایی تکرار نشدنی است. سویه های انتقادی فیلم و توجه متعهد و اجتماعی به مردمان کشوری جنگ زده در آن دوران، بسیار برای فیلم مشکل آفرین شد؛ اما با وجود همه این تفاسیر، وقتی که در جشنواره برلین به نمایش در آمد، تحسین فرانسیس فورد کوپولا کارگردان اینک آخرالزمان را برانگیخت. دندان مار، یکی از معدود نقاط برخورد کیمیایی با سینمای اجتماعی است.

ابد و یک روز؛ سعید روستایی


ابد و یک روز، محصول سال 1394 و در کنار فروشنده فرهادی از تازه ترین گزینه های در خور توجه در این نظرسنجی است. شاید خیلی ها بگویند که باید چند سالی از این فیلم فاصله گرفت و آن وقت دید که باز منتقدان در این گونه لیست ها به یادش می افتند یا نه! اما همه این فرضیه ها و گمان ها چیزی از اهمیت فیلم در مقام اولین ساخته کارنامه فیلمسازش کم نمی کند.

سعید روستایی 27 سال دارد و هنوز برای قضاوت توفیق او در سینما شاید زود است. روستایی در این فیلم به پایین شهر رفته و چالش های یک خانواده فرودست را با اعتیاد و عواطف مشترک شان روایت می کند. شناخت او از این فضا و آدم ها تحسین برانگیز است.

زیر پوست شهر؛ رخشان بنی اعتماد


همان طور که نرگس به عنوان نقطه عطف اول در آثار بنی اعتماد، خودی نشان داده است، گویا باید زیر پوست شهر را نقطه عطف دوم کارنامه سینمایی او قلمداد کرد. این فیلم که در سال 1379 ساخته شده است، با نگاه جسورانه فیلمسازش به مسائل اجتماعی و خصوصا مسائل مربوط به زنان و جایگاه اجتماعی و حقوقی آنان می پردازد.

اجاره نشین ها؛ داریوش مهرجویی

اجاره نشین ها، ساخته داریوش مهرجویی و محصول 1365 است. فیلم در زمان اکرانش غوغایی به پا کرد که با مخالفت هایی شدید مبنی بر اکران شدنش همره بود. اجاره نشین ها فیلمی است با رگه های طنز و فضای سمبولیک که مهرجویی در آن برای هر بخش از جامعه اش یک شخصیت طراحی کرده است. لحن گزنده و انتقادی اجاره نشین ها و فیلمنامه و کارگردانی دقیقش آن را به یکی از مهم ترین آثار نقد اجتماعی در سینمای ایران بدل کرده است.

بوتیک؛ حمید نعمت الله


بوتیک به کارگردانی حمید نعمت الله و محصول سال 1382 به شرایط و روابط بخشی از جوانان در جامعه شهری ایران امروز می پردازد. جوانانی که با مشکلاتی مثل بی کاری، اعتیاد و روان نژندی دست و پنجه نرم می کنند. این فیلم برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم اول از بیست و دومین جشنواره فیلم فجر شد و از سوی منتقدان بازخوردهای مثبتی گرفت.

شوکران؛ بهروز افخمی


شوکران، محصول سال 1377، از نمونه های موفق سینمای اجتماعی – سیاسی است. ساخته شدن شوکران در سینمای ایران به جریانی دامن زد که هنوز نیز کج دار و مریز ادامه دارد. این فیلم توانست به فضای سیاستمداران ورود کند و بسیاری از خط قرمزها و تابوها را به چالش بکشد. تلفیق این فضا با نشانگان سینمای اجتماعی، شوکران را در زمان ساختش یگانه و منحصر به فرد می کند.

سگ کشی؛ بهرام بیضایی

سگ کشی شاید بیشتر از هر فیلم دیگر بیضایی با جهان بیرون رابطه برقرار می کند. جهانی ترسناک و تکان دهنده که با از سر گذراندن دوره های پر تنش و پر هزینه پا در راه جدیدی می گذارد. دوره ای که در آن، ثروت عامل بی رقیب منزلت اجتماعی است. سگ کشی استعاره ای است پیچیده که با لایه های مختلف جامعه ایرانی درگیر می شود. این فیلم محصول سال 1379 است.

لیلا؛ داریوش مهرجویی

لیلا محصول 1375 و ساخته داریوش مهرجویی است. این فیلم با توفیق یگانه اش در خلق فضایی سنتی به سمت نقد سنت و مسئله ساز کردن باورهای غلط سنتی می رود. لیلا از بهترین های کارنامه داریوش مهرجویی است.

خانه پدری؛ کیانوش عیاری

خانه پدری از آن دسته فیلم ها بود که سر و صدای اکران و توقیفش همه جا پیچید. شروع وحشتناک فیلم که همه بحث و جدل ها بر سر برداشتن یا برنداشتن آن است، در نهایت راه به جایی می برد که قرار است جامعه ای مردسالار و تک رو را به محاکمه بکشد. این فیلم با رگه های واقع گرایانه اش یکی از مهم ترین اتفاقات سال های اخیر سینمای ایران است که توانسته است مسائل حل نشده اجتماعی را در پس زمینه تاریخی مذکر احضار کند. این فیلم که در سال 1389 ساخته شده است، هنوز اجازه اکران گسترده ندارد.

آژانس شیشه ای؛ ابراهیم حاتمی کیا

آژانس شیشه ای، محصول 1376، روایت ایستادن قهرمان در برابر جامعه است. جامعه ای که روزی برای ساختن خود جنگیده بود اما حالا دیگر عوض شده و ارزش هایش را جایگزین کرده است. داستان فیلم حول تلاش رزمنده ای است برای درمان دوست هم رزمش در جنگ هشت ساله. ابراهیم حاتمی کیا این فیلم را با الهام از بعدازظهر سگی سیدنی لومت ساخته و توانسته است سیمرغ بلورین بهترین فیلم را در شانزدهمین دوره جشنواره فیلم فجر به دست بیاورد.

نفس عمیق؛ پرویز شهبازی

نفس عمیق ساخته پرویز شهبازی و محصول 1381 است. فیلمی درباره مشکلات جوانان در اجتماع و سرخوردگی های شان در برابر نسل پیش تر. نفس عمیق حالا دیگر یک فیلم کامل است، فیلمی که بعدها مشابه بسیاری از روی دستش ساخته شد، اما هیچ کدام نتوانستند تر و تازگی آن را تکرار کنند. دقت و تاکید ایرج کریمی بر معرفی و نقد این فیلم نیز در دیده شدنش تاثیر فراوانی داشت. نفس عمیق فیلمی است با یک ایده جذاب و اجرایی به مراتب جذاب تر که اعتبار فیلمنامه ای دقیق را پشت سرش دارد. فیلمی که هنوز هم می شود پایش ایستاد.

درباره الی؛ اصغر فرهادی

درباره الی ساخته اصغر فرهادی و محصول 1387، یک درام سخت، پیچیده و گیراست که در دنیای قشر متوسط مدرن ایرانی آشوب به پا می کند. فرهادی در این فیلم، اخلاق، وجدان و ارزش های انسانی جامعه ما را لخت و عریان پیش روی مان به چالش می کشد. انسان شناسی دروغ و نقش آن در اجتماع شاید هسته مرکزی درباره الی باشد... دیوید بوردول، منتقد و نظریه پرداز سینما درباره الی را بهترین فیلم سال انتخاب کرده بود.

فروشنده؛ اصغر فرهادی

چند هفته ای از اکران فروشنده، آخرین ساخته اصغر فرهادی نمی گذرد. این فیلم توانست در فستیوال کن جایزه بهترین فیلمنامه و بهترین بازیگر مرد را از آن خود کند. فروشنده نیز در ادامه فیلم های دیگر اصغر فرهادی، تم اجتماعی دارد. فاجعه ای اخلاقی رخ داده و حالا مرد قصه آبرو و اعتبار اجتماعی اش را در خطر می بیند. فروشنده نماینده امسال سینمای ایران در اسکار است.

بودن یا نبودن؛ کیانوش عیاری

بودن یا نبودن، محصول 1377 از اولین فیلم هایی بود که مسئله اهدای عضو را در جامعه ایرانی پیش می کشید. دختری بیمار نیاز به پیوند قلب دارد و پسری نیز مرگ مغزی شده است اما خانواده پسر نمی توانند خودشان را برای اهدای عضو فرزندشان راضی کنند. بودن یا نبودن یکی از برجسته ترین فیلم های کارنامه کیانوش عیاری و تم اجتماعی سینمای دهه 70 است.

آبادانی ها؛ کیانوش عیاری

آبادانی ها، محصول 1371 که به نوعی اولین فیلم ایرانی حاضر در جشنواره کن هم هست، وامدار شاهکار ویتوریو دسیکا، دزد دوچرخه است. فیلمی که اخلاق و ارزش های انسانی را در شرایط سخت مردم پس از جنگ به چالش می کشد و نشان می دهد که چگونه جامعه در هنگام بلا دستخوش تغییر می شود. آبادانی ها نیز در کنار بودن یا نبودن و خانه پدری، مهم ترین ساخته های کیانوش عیاری است.

هامون؛ داریوش مهرجویی

هامون، محصول 1367 و ساخته داریوش مهرجویی است. فیلمی است اجتماعی و سورئال که دوگانگی های نسل روشنفکر دهه 60 را بازتاب می داد. ستیز مهرجویی با جامعه روشنفکر اگرچه در این فیلم تازگی ندارد اما اوج خود را در همین نقطه پیدا می کند. روشنفکر فیلم های او، موجودی ابتر و وامانده است که در برابر جامعه به انفعال رسیده است. هامون شاید محبوب ترین فیلم کارنامه مهرجویی است، تا آنجا که بسیاری از طرفداران این فیلم خودشان را هامون باز می نامند.

روسری آبی؛ رخشان بنی اعتماد

روسری آبی محصول 1373، نظر به محدودیت های اجتماعی اش و شرایط حاکم بر فرهنگ عمومی، زمان خودش را آسیب شناسی می کند. داستان فیلم حول روابط عاطفی و انسانی بین دو نسل است و عشق میانسالی. رخشان بنی اعتماد در کنار اصغر فرهادی، کیانوش عیاری و داریوش مهرجویی با سه فیلم، بیشترین سهم را در لیست حاضر دارد.

منبع : کمونه
اشتراک ایمیل های شبانه
آبونه 1دوست بشین
تا لیست آخرین مطالب سایت هر شب براتون ایمیل بشه
 
این صفحه رو
 
توئیتش کن تو فیسبوک شیر کن برای فرند فید بفرست به تامبلر بفرست چاپش کن
 
 
امتیاز بدین
لطفا برای تشخیص مطالب بهتر ، به این مطلب امتیاز بده
 
آمار امتیازات
برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 
 
نظر های داده شده
تا این لحظه 10 نظر برای این مطلب ثبت شده. شما هم اینجا نظرت رو برامون بنویس
 
کاوه رنجبرگل
13 ماه پیش

بیشتر این فلمهارو دیدم و واقعن زیبا هستند ولی متصفانه هنوز سینمای ایران بسیار ضعییف و ناکارآمده
یک دوست
13 ماه پیش
بعضی از این فیلمها ساختار ضعیفی داشتن که بیشتر به خاطر تابوشکنی و... به شهرت رسیدن نه به خاطر هنر فیلمسازی و بازیگراش
متاسفانه جای خیلی از فیلمهای مفهومی و تاثیرگذار بین اینها خالیه
علی بهرو
13 ماه پیش
مجموعه جالبی بود
سایه عزیزی
13 ماه پیش
اون در مورد الی خیلی چرته از اون سبک زیاد خوشم نمیاد
رضا دهباشی
رضا دهباشی
13 ماه پیش
هر کسی سلیقه ای داره ، بهرحال هنر سلیقه ای است . . جالبه که از نظر من " در باره الی " بهترین فیلم فرهادیه
سپهرام عظیم
13 ماه پیش
مطلب خوبی بود .
هر کدام از این فیلم اشاره به یک معضل اجتماعی دارند..در واقع پیام مثبتی از این فیلم ها در مورد کشور ما وجود ندارد!!
رضا د
13 ماه پیش
بجز آبادانی ها و خانه پدری ، بقیه را دیده ام و به سلیقه من "درباره الی " ،" ابد و یک روز "، "نرگس" ، "شوکران" و" اجاره نشینها " بهترین اند.. . البته واقعا مجموعه خوبی تهیه شده است (گرچه دندان مار و سگ کشی را دوست نداشتم ) . . .
محسن نظام پور
13 ماه پیش
مارمولک فراموش شد.
مژگان عطائی
12 ماه پیش
جدایی نادر از سیمین رو خیلی دوست دارم چند بار دیدمش..
 
نظر بدین
ممنون که لطف میکنی و با نوشتن نظرت دلگرممون میکنی
 
برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 

زباله فضایی چینی در کشور میانمار سقوط کرد
زباله فضایی چینی در کشور میانمار سقوط کرد
زباله های فضایی هر چند وقت یک بار مردم شهرهای مختلف دنیا را غافلگیر می کنند.
 
 
 
سن دوستی :
4 سال
رتبه دوستی :
15028
امکانات
مطالب

 
شما هم میتونی اینجا کلیک کنی ، فرم همکاری رو پر کنی و یکی از تهیه کننده های یک دوست باشی !
© 2008-2013 1Doost dot com. All rights reserved.
اعضا
منوی اصلی
تا هر شب مطالب سایت براتون ایمیل بشه


دانلود نسخه اندروید یک دوستValid XHTML 1.0 Strict
[Valid RSS]
 


خوانندگان ثابت اخبار