Today Photo

کشف اتم داغ هیدروژن در ترموسفر

اخبار علمی | کشف اتم داغ هیدروژن در ترموسفر پژوهشگران به تازگی موفق به کشف ذرات اتم های داغ هیدروژن در بالاترین لایه ی جوی کره ی زمین شده اند.
 

این کشف جدید که نتایج آن در ژورنال Nature Communications منتشر شده است، تغییرات قابل توجهی در فهم ما از توزیع هیدروژن و بر هم کنش ذرات آن با ترکیبات دیگر اتمسفر، در اختیار می گذارد.

از آنجا که اتم هیدروژن بسیار سبک است؛ می تواند به راحتی بر نیروی جاذبه ی زمین غلبه و به فضاهای بین سیاره ای فرار کند. فرار بودن اتم های هیدروژن از جو، یکی از دلایلی است که باعث شده است سیاره ی مریخ حجم زیادی از آب خود را از دست بدهد. علاوه بر این، اتم هیدروژن سهم بسیار مهمی در جو فوقانی زمین ایفا می کند و به عنوان یک سپر مهم، از تجهیزاتی مانند ماهواره های نصب شده در مدارهای پایین تر، در برابر فضای خشن اطراف، محافظت می کند.

لارا والدروپ، استادیار مهندسی برق و کامپیوتر و یکی از اعضای این پژوهش می گوید:

تئوری ها پیش از این نشان داده بودند که اتم های داغ هیدروژن در ارتفاعات بالای چند هزار کیلومتری وجود دارند؛ اما نکته ی قابل توجه بررسی های ما، کشف این اتم ها در ارتفاعات 250 کیلومتری بود. این نتیجه گیری نشان می دهد در مدل های جوی فعلی، بعضی از موارد فیزیکی مانند فرار اتمسفری و ساختار حرارتی اتمسفر فوقانی در نظر گرفته نشده است.

کشف جدید می تواند به توسعه ی روش های عددی در کاربردهایی چون اندازه گیری های از راه دور ماهواره ی بررسی کننده ی پویایی و انرژی ذرات ترموسفر، یونوسفر و مزوسفر TIMED کمک کند.

ژیانکی کین یکی از اعضای تیم در این خصوص می گوید:

فرضیه های کلاسیک در رابطه با اتمسفر فوقانی، قدرت توجیه حضور اتم های داغ هیدروژن در ارتفاعات را ندارند. وقتی دیدگاه خود را نسبت به این پدیده تغییر دادیم و رویکرد خود را به فیزیک نزدیک تر کردیم، برای نخستین بار توانستیم داده های موجود را تحلیل و تفسیر کنیم.

کشف اتم هیدروژن

هیدروژن اتمی به طور مؤثر توانسته است اشعه ی ماورای بنفش خورشید را پراکنده کند؛ مقدار پراکندگی این پرتوها به مقدار اتم داغ هیدروژن واقع در اتمسفر بستگی دارد. مشاهدات از راه دور، توانسته اند با استفاده از بررسی انتشار پراکنده ی اتم های داغ هیدروژن توسط ماهواره ی TIMED ناسا، فراوانی و چگونگی توزیع فضایی این نوع اتم ها را به دست آورند. ضمن این که به منظور استخراج اطلاعات در مورد لایه های بالایی جو، نیاز به محاسبات دقیق پراکندگی فوتون های خورشیدی وجود دارد که این امر در حوزه ی تخصص تیم کین قرار دارد.

این تیم پژوهشی با حمایت بنیاد ملی علوم و ناسا، توانسته است مدلی از انتقال تابشی پرتوهای پراکنده شده را ارائه دهد که مطابق با منطقه ی انتقال تابشی اتم های هیدروژن در بین لایه های جوی پایین تر و بالاتر است.

کین در این خصوص می گوید:

به نظر می رسد که مدل جدید کاملا با اندازه گیری های انجام شده سازگاری دارد.

نتایج نشان داده اند که حضور اتم های داغ هیدروژن در ترموسفر، اثر قابل ملاحظه ای بر توزیع این اتم ها در سراسر فضای اتمسفر دارد. منشأ وجود چنین اتم های داغی در ترموسفر هنوز شناخته شده نیست و به عنوان یک راز باقی مانده است.

کین در ادامه می گوید:

قطعا به دنبال پاسخ این معما هستیم؛ چرا که آگاهی از توزیع چگالی هیدروژن، امری حیاتی در بررسی سیستم های جوی است و می تواند پاسخ گوی وضعیت آب و هوای فضا باشد؛ این مسئله در خصوص فناوری های مبتنی بر فضا، اهمیت بالایی برای جوامع مدرن دارد.

منبع : زومیت
اشتراک ایمیل های شبانه
آبونه 1دوست بشین
تا لیست آخرین مطالب سایت هر شب براتون ایمیل بشه
 
این صفحه رو
 
توئیتش کن تو فیسبوک شیر کن برای فرند فید بفرست به تامبلر بفرست چاپش کن
 
 
امتیاز بدین
لطفا برای تشخیص مطالب بهتر ، به این مطلب امتیاز بده
 
آمار امتیازات
برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 
 
نظر های داده شده
تا این لحظه 1 نظر برای این مطلب ثبت شده. شما هم اینجا نظرت رو برامون بنویس
 
علی بهرو
13 ماه پیش
جالب بود
 
نظر بدین
ممنون که لطف میکنی و با نوشتن نظرت دلگرممون میکنی
 
برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 

نتایج پژوهش محققان ایرانی در اثرات ضد قارچی 4 گیاه دارویی
نتایج پژوهش محققان ایرانی در اثرات ضد قارچی 4 گیاه دارویی
پژوهشگران کشور با بررسی اثرات ضدقارچی 4 گیاه بابونه، پونه، رزماری و نعنا، نتایج جالبی در خصوص گیاه رزماری به دست آوردند.
 
 
 
سن دوستی :
2 سال
رتبه دوستی :
125
امکانات
مطالب

 
شما هم میتونی اینجا کلیک کنی ، فرم همکاری رو پر کنی و یکی از تهیه کننده های یک دوست باشی !
© 2008-2013 1Doost dot com. All rights reserved.
اعضا
منوی اصلی
تا هر شب مطالب سایت براتون ایمیل بشه


دانلود نسخه اندروید یک دوستValid XHTML 1.0 Strict
[Valid RSS]
 


خوانندگان ثابت اخبار