Today Photo

آیا تو آن گمشده ام هستی

روانشناسی | آیا تو آن گمشده ام هستی مطلبی که براتون آوردم بخش کوچکی از کتاب `آیا تو آن گمشده ام هستی` .. این کتاب یکی از کتابهای خوبی هست که در زمینه ازدواج چاپ شده.. مطلبش کمی طولانیه اما به نظر من خیلی مفیده .
 


افسانه های عشق

بعضی افسانه های عشقی وجود دارند که با اعتقاد به آنها، شانس خود را برای انتخاب همسر مناسب، یا داشتن عشق واقعی و صمیمیت در زندگی مشترک ازبین می برید. بنابراین باید حقیقت این افسانه ها را در یابید:

1- افسانه: عشق حقیقی بر همه چیز فائق می آید.
واقعیت: عشق برای موفقیت یک رابطه کافی نیست و شما به تفاهم و تعهد هم نیاز دارید.

2- افسانه: اگر عشق،"عشق حقیقی" باشد، همان لحظه که طرف را ببینید خواهید فهمید.
واقعیت: شاید برای دلباختگی یک لحظه کافی باشد اما عشق حقیقی به وقت نیاز دارد.

3- افسانه: تنها یک عشق واقعی در این دنیا وجود دارد که برای شما مناسب است.
واقعیت: شریک های بالقوه زیادی وجود دارند که شما می توانید با آنها خوشبخت شوید.

4- افسانه: همسر مطلوب، شما را از هر لحاظ ارضا می کند.
واقعیت: همسر مناسب، بسیاری از نیازهای ما را برآورده می کند، اما نه همه آنها را.

4- افسانه: جاذبه جن*سی قوی همان عشق است.
واقعیت: روابط جن*سی خالی از احساس، هیچ مناسبتی با عشق حقیقی ندارد.

یک سئوالی که برای همه کسانی که بدنبال یک همسر ایده ال می گردند از خود می پرسند این است که"درهمسر آینده ام باید بدنبال چه ویژگیهائی باشم؟" جواب آن این است که شما باید بدنبال شخصی با (شخصیت)و(منش) خوب باشید نه فردی که تنها از محبوبیت برخوردار است، این منش و رفتار یک شخص است که تعیین می کند آن فرد چگونه با خود و شما و در نهایت روزی با بچه های شما رفتار خواهد کرد، منش و رفتار زیر بنا و اساس هر رابطه سالم است، چنانچه رابطه را یک کیک فرض کنیم ویژگیهای شخصی مانند خامه و افزودنیهای روی کیک و (منش)و(شخصیت) فرد بمثابه خمیر مایه کیک می باشد. لازم به تذکر است این ویژگیهائی که در ذیل ذکر می شود برای یک رابطه سالم ضروری میباشند زیرا این ویژگیها اصل و اساس یک (شخصیت)و(منش) خوب محسوب می شود.
ویژگیهای شخصیتی که می بایست در همسر آینده خود بدنبال آن باشید عبارتند از:

1- تعهد به رشد شخصی
2- باز بودن روحی و احساسی
3- صداقت
4- پختگی و مسئولیت پذیری
5- اعتماد بنفس بالا
6- نگرش مثبت به زندگی
ویژگی اول: تعهد به رشد شخصی

این ویژگی مهمترین ویژگی است که باید حتما در همسر آینده شما باشد ، زیرا اگر کسی را بیابید که به رشد شخصیتی فرد متعهد وپایبند باشد از همان ابتدا بسیاری از مشکلا تی را که عده کثیری از زوجها با آن روبرو هستند را نخواهید داشت: یکی از طرفین سعی می کند تا در باره مسائلشان صحبت و گفتگو کند،اما دیگری از این کار سر باز می زند.

تعهد به رشد شخصی به این معناست که:

- نامزدتان متعهد میشود که تا سرحد ممکن برای اینکه همسر بهتری باشد بیاموزد.هنگامی کسی را دوست دارید که برای رشد،شکوفائی و تحول شخصی ارزش و بهای زیادی قائل است. در نتیجه به سهولت وآسانی رابطه تان از همان ابتداتضمین شده است.

- نامزدتان مایل است که به اشکال مختلف از قبیل: کتاب، نوار در صورت لزوم مشاوره و روانکاوی، کمک و راهنمایی دریافت کند. بسیاری از روابط هنگامی که یکی از طرفین نیاز به اصلاحات را تشخیص داده ولی دیگری از همکاری سربازمیزند، دچار بحران می شود. غیر ممکن خواهد بود که یک رابطه موفق باشد چنانچه که اگر یکی از طرفین از دریافت راهنمایی و کمک حرفه ای به هنگام لزوم خودداری کند.

این چیزی است که باید در ابتدای رابطه تان به آن توجه کنید و از این موضوع به هیچ عنوان طفره نروید زیرا در آینده مشکلات بسیار زیادی را برای شما به وجود خواهد آورد.

- نامزدتان در جهت رشد شخصی خود اهدافی قرار داده است و شما نیز با گذشت زمان شاهد تغییرات بخصوص ومثبتی در او هستید. مهم است که نامزدتان علاوه بر اینکه به رشد شخصی علاقه دارد در عمل نیز به اثبات برساند یعنی این موضوع در حد صحبت نباشد هنگامیکه نامزدتان با هدف گذاری در زندگی خود و نیزرسیدن به آنها از ترک سیگار گرفته تا صبورتر شدن در قبال شما یا اعتماد به نفس خود را بالا بردن ..... به خود انگیزه بخشیده و اراده خود را جلا می بخشد،به او احترام گذاشته وبه او اعتماد خواهید کرد ونیازی نخواهید دید که مدام او را به رشد شخصی وادار نمائید.

ویژگی دوم: باز بودن روحی و احساسی

داشتن یک رابطه صمیمی به معنای در یک خانه زندگی کردن، در یک رختخواب خوابیدن یا از یک حمام استفاده کردن نیست، بلکه به معنای سهیم شدن احساسات با یکدیگر می باشند.

پس باز بودن روحی واحساسی به این معنی که همسر آینده شما:

1- احساس دارد.
2- می داند که چه احساسی دارد.
3- مایل است که آن احساسات را با شما در میان بگذارد.
4- می داند که چگونه آن احساسات را به شما بیان کند.

چنانچه همسرتان نتواند احساسات خود را به کلمه کشیده و آنها را با شما در میان بگذارد، آمادگی یک رابطه صمیمی را ندارد.

ماندن در رابطه با کسی که نمی تواند احساسات خود را با شما سهیم شود، شکلی از (خود تنبیهی ) است.

همسری را پیدا کنید که از لحاظ روحی و احساسی باز باشد یا به عبارت دیگر سخاوت روحی داشته باشد این سخاوت احساسی بدین معناست که آزادانه و به وفور و بی هیچ محدودیتی از عشق خود بشما ببخشد. به عبارت دیگر همسری که از لحاظ روحی سخاوتمند است کسی است، که به شما بگوید چقدر شما را دوست دارد و به شما نیز نشان دهد که تا چه میزان قدر و ارزش شما را می داند و در اینجا منظورم سالی یکبار آنهم فقط در سالگرد ازدواجتان و یا فقط وقتی که شما او را تهدید می کنید که ترکش خواهید کرد. شما استحقاق آن را دارید که همسرتان، عشق و قدردانی خود را به شکلی ثابت و همیشگی به شما نشان دهد.

باز بودن عاطفی یک شخص، کلید قلب او را به شما می دهد. تحقق قولی که در ابتدای ازدواجتان به یکدیگر می دهید چیزی جز این نیست، هرگز به چیزی کمتر از آن قناعت نکنید.

ویژگی سوم: صداقت

صداقت، درستی و قابل اعتماد بودن از ضروری ترین اجزاء یک رابطه سالم میباشد . دانستن این موضوع که می توانید روی همسر خود حساب کنید حس امنیت فوق العاده ای به شما خواهد داد.چرا که او در همه حال با شما صادق می باشد.از طرف دیگر چنانچه در ترس دائمی از اینکه همسرتان به دلا ئلی به شما دروغ بگوید،زندگی کنید،هرگز نخواهید توانست که در رابطه تان بیاسائید و همواره در تنش و تردید و انزجار بسر خواهید برد، اثرات دراز مدت عشق ورزیدن به کسی که به او اعتماد ندارید برای اعتماد بنفس شما و نیز رابطه تان بسیار مخرب خواهد بود.

یکی از مخرب ترین راههائی که زوجین می توانند عشق، شور و حرارت رابطه خود را بکشند و صمیمیت را از بین ببرند، باز گو نکردن حقیقت است. کسانی که به کرات حقیقت را دستکاری میکنند یقیناً اشکالی در سیستم ارزشی آنان بطور ذاتی وجود دارد.

اگر با یک دروغگو زندگی کنید،در دراز مدت مطمئن باشید خودتان نیز به یک دروغگو تبدیل خواهید شد، و بطور ناخودآگاه می خواهید دروغهای او را بپوشانید.

پیدا کردن همسری که درست و صادق باشد به معنای جستجوی:

1- کسی است که با خود صادق باشد:

صداقت از خود شخص شروع می شود . بدین معنی که از کسانی که استاد خود فریبی هستند بر حذر باشید چرا که کسی با خود صادق نباشد مطمئن باشید نمی تواند با شما صادق باشد.

2 - کسی است که با دیگران صادق باشد:

آیا فرد مورد علاقه شما تحت عنوان معامله و تجارت به مشتریان و یا همکاران خود دروغ می گوید؟ آیا نامزدتان اغلب کارهائی را که شما فکر می کنید از روی بی صداقتی است توجیه می کند؟ چنانچه در صداقت نامزدتان مردد هستید حس احترام خود را نسبت به او از دست خواهید داد و مشکل خواهید توانست که به رفتار او در قبال خود اعتماد کنید.

3- کسی که با شما صادق باشد:

اگر مطمئن باشید که نامزدتان با شما کاملا صادق است در رابطه تان احساس آرامش بسیار زیادی خواهید داشت و بسیاری از تنشها از رابطه تان حذ ف خواهد شد و همیشه در زند گیتان احساس شاد بودن و سرزندگی خواهید داشت.

بطور خلاصه یک همسر صادق باید این مشخصات را داشته باشد.

1- هیچ قسمتی از شخصیت خود را از شما پنهان نکند.

2- اینطور نباشد که به خاطر دفاع از خود ، فقط آنچه را که شما دوست دارید بشنوید به شما بگوید.

3- بدون اینکه مجبور باشید با سیاست و یا با زور حقیقت را از او بیرون بکشید خودش تمامی حقیقت را با شما در میان بگذارد.

4- کسی است که بازی نکند : جای بازی در زمین بازی است نه در روابط با این وجود بعضی از بزرگسالان نیز بدون (بازیهای روانی) نمی توانند با کسی رابطه داشته باشند . بازیهائی نظیر (حدس بزن!) یعنی(احساساتم را به تو نمی گویم و تو مجبور هستی حدس بزنی)، یا (حسود شو) یعنی(تنها چیزهائی که حسادتت را بر می انگیزد به تو می گویم تا بدین ترتیب احساس کنترل و برتری کنم) تمام بازیها با بی صداقتی سرو کار دارند ، به دنبال کسی باشید که دررابطه با احساسات خود رُ ک و صادق باشد و اعمال و گفتارش با یکد یگر همخوانی داشته باشد.

ویژگی چهارم: پختگی و مسئولیت پذ یری

بسیاری از افراد آمادگی رابطه جدی را ندارند ممکن است این افراد بسیار دوست داشتنی باشند یا شما را خیلی دوست داشته باشند اما این ملاک عمل نیست بلکه باید طرف مقابل شما به سطحی از پختگی و مسئولیت پذیری رسیده باشد که بتواند یک رابطه سالم و پایدار را با شما برقرار کند در زیر نشانهائی که دال بر پختگی نامزدتان می باشد آورده ام تا بتوانید نامزد خود را که همسر آینده شما است و فرزندان شما از او باید سر مشق بگیرند و مدت زیادی باید در کنار هم زندگی کنید بهتر بشناسید.

1- نامزد شما می تواند خوب از خودش مراقبت نماید یعنی:

الف- برای تامین خود پول کافی در بیاورد
ب- مکان زندگی خود را تمیز نگه دارد
ج- خوب تغذیه کند

این نشانه ها ممکن است از نظر بعضی ها بسیار ساده و بی اهمیت جلوه کند اما باید بدانید که بسیاری از خانواده ها روی همین مسائل بسیار بی اهمیت از هم پاشیده شده است ، زیرا کسی که نتواند از عهده خود و فضای اطراف خود بر بیاید مطمئن باشید شریک زندگی خوبی برای شما نخواهد شد.

2- نامزدتان مسئولیت پذیر باشد= مسئولیت پذیری یعنی اینکه به وعده هائی که انسان می دهد عمل کند یا به قولی که می دهد پایبند باشد.

زیرا بخشی از پختگی و مسئولیت پذ یری این است که پاسخگو و مسئول کارهائی که انجام می دهیم باشیم.

چرا به بچه ها کار زیادی واگذار نمی کنیم؟ زیرا می دانیم به قدر کافی پخته نیستند .

وقتی نامزدی غیر مسئول دارید در واقع بچه ای را برای خود یافته اید که فقط بدن و اندامی بزرگسالانه دارد ،چنین نامزدی ممکن است دوست داشتنی باشد حتی ممکن است شنونده و غمخوار خوبی نیز باشد اما یقینا آمادگی رابطه بزرگسالانه و تمام عیار را ندارد.

هر کس استحقاق آن را دارد که دوست داشته شود ، اما هر کس آمادگی پذ یرش مسئولیت یک رابطه بالغانه را ندارد.

3- نامزدتان واجد حس احترام است= یکی از نشانه های پختگی انسانها حس احترام آنهانسبت به جهان پیرامون خود و مردم می باشد، که این از همان کود کی در وجود فرد باید رشد کند، مثلا کودک باید بیاموزد که بعد از خوردن کلوچه و شیر برای عصرانه به جای رها کردنشان روی میز، به وقت مادرش احترام بگذارد و آنها را به یخچال برگرداند.

برای اینکه بفهمید که نامزدتان مسئولیت پذ یر است یا نه دقت کنید که برای موارد زیر چقدر احترام قائل است.

1- احساسات شما
2- حریم شما
3- وقت شما
4- متملکات شما
5- متملکات خودش
6- محیط زندگی
7- احساسات دیگران

ویژگی پنجم : اعتماد به نفس بالا

آیا همسر/نامزد شما اعتماد به نفس دارد؟

همسرتان تنها به آن میزان که خودش را دوست دارد می تواند شما را دوست داشته باشد... یکی از بزرگترین اشتباهاتی که به هنگام انتخاب همسر می کنیم، توجه به این موضوع است که چقدر «ما» را دوست دارد و چه رفتاری با «ما» دارد، به جای آنکه دقت کنیم که با «خودش» چه رفتاری دارد.

یک نشانه بارز اعتماد به نفس پائین، نوع رفتاری است که به دیگران اجازه می دهید، با شما داشته باشند. هرچه خود را بیشتر دوست داشته باشید، کمتر اجازه خواهید داد با شما بدرفتاری شود.

کسی که اعتماد به نفسش پائین است، به منظور رسیدن به احساس«خوب» عشق می ورزد، در حالیکه یک شخص با اعتماد به نفس بالا عشق می ورزد، زیرا که احساس «خوبی» نسبت به خود دارد. هرچه اعتماد به نفس همسرتان بهتر باشد، رابطه تان قوی تر خواهد بود. بنابراین مهم است که به دنبال نشانه هایی باشیم که حاکی از اعتماد به نفس بالای یک شخص باشد:

آیا همسرتان به آنچه که هست، افتخار می کند؟ چنانچه مدام برای اتفاقات زندگی خود عذر و بهانه می آورد و از آنچه که هست احساس خوبی ندارد یا اینکه مدام خود را تحقیر می کند، بنابراین فاقد عزت نفس است. شما می بایست به دنبال شخصی باشید که از آنچه که هست و از آنچه که خواهد شد، راضی باشد. در اینجا منظورم تکبر، خودپسندی و تظاهر به شجاعت قلابی که ملبس به اعتماد به نفس شده باشد، نیست. عزت نفس حقیقی به انسان حس استواری و قدرت درونی می بخشد. در این صورت همسرتان به خودش آسیب نمی رساند، بلکه در عوض به خوبی از خود مراقبت می کند.

هرچه خودتان را بیشتر دوست بدارید، مشکل تر خواهد بود بتوانید از لحاظ جسمانی و یا عاطفی به خودتان آسیب برسانید. یک راه پی بردن به اینکه یک شخص چه احساسی نسبت به خود دارد، این است که به رفتاری که با خود دارد، دقت کنید، کسی که با خود بد رفتار می کند، برایش اهمیتی ندارد، که با شما نیز بدرفتار نماید.

سؤالاتی که می توانید در رابطه با اعتماد به نفس از نامزد / همسرتان بپرسید:

1- به چه چیزی بیش از هر چیز دیگر در زندگی خود افتخار می کنید (توجه داشته باشید که براحتی چیزی برای گفتن پیدا می کند یا خیر).

2- در گذشته از لحاظ احساسی رفتاری های بدی را از جانب دیگران با خود، تحمل کرده اید؟ چرا چنین رفتارهائی را تحمل کرده اید، آیا باز هم آنها را تحمل خواهید کرد؟

3- چه کارهائی انجام می دهید که نشانگر عشق و توجه شما نسبت به خودتان است

4- بدترین عادتهایتان در رابطه با سلامتی و زندگی کدامند؟

5- چه میزان مسامحه کاری می کنید؟ اکثر اوقات، همیشه یا بندرت

6- چه ریسک هائی تا به حال در زندگی خود کرده اید؟ آخرین ریسکی که کردید چه بوده است؟ آیا مواردی بوده اند که از ریسک کردن امتناع کرده باشید؟

ویژگی ششم : نگرش مثبت به زندگی

متاسفانه اغلب بدون اینکه بفهمیم دید و نگرش همسر آینده مان نسبت به دنیا مثبت است و یا منفی، عاشق می شویم...

ضرب المثلی قدیمی است که می گوید: «دو نوع آدم در این دنیا وجود دارد: آدمهای مثبت و آدمهای منفی.» اگر مجبور بودید که باقی عمرتان را با یکی از این دو گروه زندگی کنید، کدامیک را انتخاب می کردید؟ تصمیم سختی است نه؟! متاسفانه اغلب بدون اینکه بفهمیم دید و نگرش همسر آینده مان نسبت به دنیا مثبت است و یا منفی، عاشق می شویم. براستی که این دو نگرش بسیار با یکدیگر فرق می کنند.

آدمهای منفی:

همیشه به مشکلات تمرکز می کنند و در مقابل راه حل مقاومت می ورزند. همیشه چیزی برای شکایت کردن از کسی یا چیزی پیدا می کنند. اجازه می دهند که ترس و نگرانی آنها را اداره کند. به آینده بدبین هستند. به سادگی به کسی اعتماد نمی کنند.

آدمهای مثبت:

همیشه به پیدا کردن راه حل، تمرکز می کنند. موانع را به «فرصتها» و سختیها را به «درسهائی سازنده» بدل می کنند. به توانائیهای خود در بهبود اوضاع و شرایط اعتماد دارند. خوشبین هستند و باور دارند که اوضاع را همیشه می توان بهتر کرد و بواسطه ی آگاهی و بینش، در شخصیت خود تغییراتی مثبت، بوجود آورد.

طبیعتاً اینچنین خواهد شد که آدمهائی منفی، روابطی منفی و آدمهای مثبت، روابطی مثبت می آفرینند. بنابراین تعجبی نیست که رابطه با فردی منفی به همان میزان کسل کننده است که گوش دادن به صدای کشیده شدن گچ بروی یک تخته سیاه کهنه.

هنگامی که با شخص مثبت در ارتباط هستید، رابطه تان بسیار ساده تر خواهد بود. مشکلاتتان را سریعتر حل می کنید، سرزنش کمتر و تشریک مساعی بیشتری در بین خواهد بود، و از همه مهمتر: عشق بیشتری نیز وجود خواهد داشت.

عشق یک نیروی مثبت است. بدین معنی که در فضائی مثبت رشد کرده و در فضائی منفی پژمرده خواهد شد. به همین دلیل شایان ذکر است، با کسی ازدواج کنید که نگرش مثبتی به زندگی داشته باشد. تنها با صرف زمان اندکی با یک شخص قادر خواهید بود، بگوئید که آیا فردی مثبت است یا منفی. بدین منظور می توانید به نشانه هائی که در بالا اشاره کردم، توجه کنید.

هنگامی که با شخص مثبت در ارتباط هستید، رابطه تان بسیار ساده تر خواهد بود. مشکلاتتان را سریعتر حل می کنید، سرزنش کمتر و تشریک مساعی بیشتری در بین خواهد بود، و از همه مهمتر: عشق بیشتری نیز وجود خواهد داشت.


آیا تو آن گمشده ام هستی،
نوشته باربارا دی آنجلیس

اشتراک ایمیل های شبانه
آبونه 1دوست بشین
تا لیست آخرین مطالب سایت هر شب براتون ایمیل بشه
 
این صفحه رو
 
توئیتش کن تو فیسبوک شیر کن برای فرند فید بفرست به تامبلر بفرست چاپش کن
 
 
امتیاز بدین
لطفا برای تشخیص مطالب بهتر ، به این مطلب امتیاز بده
 
آمار امتیازات
برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 
 
نظر های داده شده
تا این لحظه 6 نظر برای این مطلب ثبت شده. شما هم اینجا نظرت رو برامون بنویس
 
احسان
6 سال پیش

باعر ض سلام وخسته نباشید کتاب آیاتو آن گمشدهام هستی رو ایمیل کنید واسم. مرسی

خاتون
7 سال پیش

بسیار عالی است

gadfly
7 سال پیش

فهمیدم. دارم راه می افتم

gadfly
7 سال پیش

خوب بود مرسی .

ما از کجابفهمیم نویسنده مطلب کی بود؟

آناهیتا
7 سال پیش

مطلبش طولانیه اما مفید.. اگر فرصت کردید مطالعه کنید..

آریا
3 سال پیش
امکانش هست فایل صوتی این کتاب رو هم در ساییتون قرار بدید؟
 
نظر بدین
ممنون که لطف میکنی و با نوشتن نظرت دلگرممون میکنی
 
برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 

آب معدنی‌ها چقدر قابل اعتمادند ؟
آب معدنی‌ها چقدر قابل اعتمادند ؟
آب های بسته بندی شده مطابق مقررات سازمان بهداشت جهانی باید همه روزه مورد آزمایش کامل قرار گیرند تا در صورت سالم نبودن به ویژه وجود باکتری های بیش از حد مجاز، از ورود آن به بازار جلوگیری شود. البته به استناد نشریه سازمان یونسکو، اغلب تولیدکنندگان قادر ...

افسردگی و مصرف کراک
افسردگی و مصرف کراک
پژوهش‌ها نشان می‌دهد که نزدیک به 50 درصد از افرادی که کراک مصرف می‌کردند افسرده بودند و اگر افسردگی آنها از قبل تشخیص داده شده بود در حال حاضر تعداد کراکی‌ها به نصف نیز کاهش می‌یافت.
 
 
 
امکانات
مطالب

 
شما هم میتونی اینجا کلیک کنی ، فرم همکاری رو پر کنی و یکی از تهیه کننده های یک دوست باشی !
© 2008-2013 1Doost dot com. All rights reserved.
اعضا
منوی اصلی
تا هر شب مطالب سایت براتون ایمیل بشه


دانلود نسخه اندروید یک دوستValid XHTML 1.0 Strict
[Valid RSS]
 


خوانندگان ثابت اخبار