Today Photo

7 فایده بازی های رایانه ای

دانستنی ها | 7 فایده بازی های رایانه ای بازی های رایانه ای علاوه بر جنبه های منفی، ویژگی های مثبت نیز دارند. این مزایا در چند سال اخیر مورد توجه دانشمندان قرار گرفته و به نتایج جالبی انجامیده است. نتیجه بررسی های مربوط به 7 مورد از سودمندی های این بازی ها را بخوانید.
 

بارها در مورد عوارض جسمی و ذهنی بازی های رایانه ای مطالبی خوانده یا شنیده ایم. مثلا این که کمبود تحرک جسمی در حین بازی های رایانه ای سبب بروز مشکلاتی نظیر افزایش وزن (به ویژه در میان کودکان و نوجوانان) می شود. یا این که بسیاری از بازی های خشن می توانند اثرات نامطلوبی را بر روی روحیه و ذهن افراد داشته باشد.

1- کمک به کودکان و نوجوانان دارای بیماری های مزمن

پژوهشگران دانشگاه یوتا سال گذشته تحقیقی را منتشر ساختند که نشان می داد انجام منظم بازی های رایانه ای توسط بچه های دارای بیماری و اختلالاتی نظیر اوتیسم، افسردگی و پارکینسون, سبب افزایش استقامت و روحیه مقاومت آن ها در برابر مشکلات ناشی از بیماری می شود. دانشمندان بر این باورند که این گونه بازیها بر روی ساز و کارهای عصبی خاصی تاثیر گذاشته و موجب ایجاد هیجانات مثبت می شود. به این ترتیب کودک یا نوجوان درگیر بیماری مزمن بهتر می تواند با پیامدهای ناشی از بیماری خود مبارزه کند.

2- افزایش توانایی های حرکتی کودکان پیش دبستانی

با اینکه قرار دادن یک کودک کم سن و سال در برابر تلویزیون برای انجام بازی رایانه ای کار درستی تلقی نمی شود، اما این همه ماجرا نیست. زیرا پژوهش دانشمندان دانشگاه دیکن در ملبورن استرالیا نشان می دهد انجام بازی های تعاملی رایانه ای به تقویت مهارت های حرکتی کنترل اشیا در کودکان می انجامد.

3- کاهش استرس و افسردگی

دامنه فواید بازی های رایانه ای تنها به کودکان و نوجوانان محدود نمی شود. پژوهشی که در سال 2009 منتشر شد نشان می دهد انجام بازی های رایانه ای می تواند به افرادی که از مشکلاتی نظیر استرس یا افسردگی رنج می برند کمک کند تا بتوانند تا حدی بر این مشکلات غلبه کنند. این پژوهش نشان داد برخی افراد با تیپ شخصیتی A (که معمولاً بسیار فعال هستند) با انجام این بازی ها می توانند فرصتی برای آرامش بیابند و به این ترتیب از میزان استرس آن ها کاسته شود.

4- کاهش شدت درد

بازی های رایانه ای نه تنها می توانند موجب کاهش اثرات منفی مشکلات ذهنی شوند، بلکه حتی می توانند دردهای جسمی را هم کاهش دهند. دانشمندان دانشگاه واشینگتن نوعی بازی طراحی کرده اند که به بیمارانی که از درد شدیدی رنج می دهند امکان می دهد از درد خود بکاهند. این بازی که دنیای برفی نام دارد نوعی بازی واقعیت مجازی است که در آن به فرد خود را در یک سرزمین پوشیده از برف می بیند و می تواند گلوله های برفی را به سمت پنگوئن ها و آدم برفی هایی که می بیند پرتاب کند. به این ترتیب حواس بیمار از درد به بازی معطوف می شود. بررسی ها نشان داد بیمارانی که از این بازی استفاده کرده اند, نیازمند داروی مسکن کمتری بوده اند.

5- تقویت توان بینایی

پدر و مادرها معمولاً به فرزندان خود می گویند نشستن در برابر تلویزیون منجر به کاهش قدرت بینایی می شود. دانشمندان دانشگاه مک مستر کانادا اما به نتیجه ای شگفت انگیز دست یافتند. افرادی که دچار بیماری آب مروارید هستند می توانند با انجام بازی هایی که در آن کاربر باید به هدف هایی مشخص شلیک کند، قدرت بینایی خود را تقویت کنند. این دست از بازی ها سرعت بسیار بالایی دارد و نیازمند تمرکز زیاد هستند و به این ترتیب فرد باید خود را برای دیدن سریع موارد مختلف و تصمیم گیری آنی عادت دهد. این بازی ها همچنین موجب تولید هورمون های دوپامین و نیز آدرنالین شده که به صورت بالقوه می تواند به افزایش توانایی انعطاف پذیری مغز کمک کند.

6- تقویت توانایی تصمیم گیری

بیشتر بازی های رایانه ای نیازمند تصمیم گیری و واکنش سریع کاربر هستند. دانشمندان عصب شناس دانشگاه روچستر نیویورک به این نتیجه رسیدند که انجام بازی های رایانه ای سبب تمرین مغز برای تصمیم گیری سریع می شود. بازی هایی نظیر شبیه سازی موقعیت هایی که باید در آن به سرعت تصمیم گرفت کاربر را عادت می دهد تا بسرعت اطلاعات محیطی را بررسی و بلافاصله به آنها واکنش دهد.

7- افزایش شادی در میان سالمندان

پژوهشگران در دانشگاه کارولینای شمالی به بررسی رابطه بازی های رایانه ای و سلامت روانی (شادی) افراد سالمند پرداختند. این مطالعه به این نتیجه رسید افراد سالمندی که گهگاه بازی های رایانه ای انجام می دادند شادتر از سایر هم سن و سالان خود بوده اند و هیجانات مثبت تری از خود بروز می دادند.

بازی های رایانه ای علاوه بر زیان، فوایدی نیز به دنبال دارند. در این میان توجه به نوع بازی و البته زیاده روی نکردن در انجام آن نقش مهمی در استفاده صحیح از این فناوری سرگرم کننده دارد.

منبع : عصر ایران
اشتراک ایمیل های شبانه
آبونه 1دوست بشین
تا لیست آخرین مطالب سایت هر شب براتون ایمیل بشه
 
این صفحه رو
 
توئیتش کن تو فیسبوک شیر کن برای فرند فید بفرست به تامبلر بفرست چاپش کن
 
 
امتیاز بدین
لطفا برای تشخیص مطالب بهتر ، به این مطلب امتیاز بده
 
آمار امتیازات
برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 
 
نظر های داده شده
تا این لحظه 15 نظر برای این مطلب ثبت شده. شما هم اینجا نظرت رو برامون بنویس
 
با مورد تقویت توانایی تصمیم گیری به شدت موافقم!
با مورد آخر هم همین طور مامان بزرگ من خیلی دلش جوونه و شاده !
امیرعلی نامجو
4 سال پیش
با گزینه ی 6 موافقم شدید با2 هم موافقم...
محمد مرغزار
4 سال پیش
واقعاهم همینطوره درسته بازیهای رایانه ای ضرر داره ولی فوائدش هم خیلی زیاده
ناصر تمیزی
4 سال پیش
من اصلا اهل بازی نیستم

بسیار خوب بود تشکر
به نظر من بازیهای فکری خیلی خوبن وباعث فعالیت و در نتیجه راه اندازی قسمتهای مختلفی از مغز
ونتیجه سرعت عمل بیشتر در زمانهای بسیار کوتاه ولی در کل باید گفت خیر الامور اوسطها در هر کار ی باید افراط وتفریط را در نظر داشت
بهاره احمدی
4 سال پیش
6 و7 و 2
باهاشون خیلی موافقم
نیکی راد
4 سال پیش
با 6و 3 موافقم
الهه دانشیان
4 سال پیش
ممکنه این موارد درست باشه ولی باتوجه باینکه نباید زیاده روی شود
محمد محمدی
4 سال پیش
همه چیزدنیاهم فایده خوب داره...هم ضرر...
ولی بازی یه چیزدیگه است...
ندا
4 سال پیش
به نظرم بیشتر از نفعش ضرر داره. بجه هامون خیلی خشمگین و عصبی هستن. اصلا ذهن رو برنامه ریزی می کنن خیلیاشون.
الیزا افخمی
4 سال پیش
eeee مگه fayde هم dashte؟؟؟
بهزاد محمدی
4 سال پیش
اگه زیادروی تو بازی کردن نکنن مشکلی نداره
محمد مرغزار
4 سال پیش
واقعاهم همینطوره درسته بازیهای رایانه ای ضرر داره ولی فوائدش هم خیلی زیاده
کاترین
2 سال پیش
پس بگو چرا من میتونم تو لحضه تصمیم بگیرم بابت اطلاعات خوبتون ممنون
 
نظر بدین
ممنون که لطف میکنی و با نوشتن نظرت دلگرممون میکنی
 
برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 

گجت های به درد بخور در سفر
گجت های به درد بخور در سفر
گوشی موتو ایکس آنقدر هوشمند است که شما لازم نیست هیچ دکمه ای را فشار دهید. وقتی سنسور آن تشخیص می دهد در حال رانندگی هستید، اس ام اس و ایمیل های شما را به صورت خودکار با صدای بلند می خواند و پاسخ دادن را با دیکته ی کلام شما آسان می کند.
 
 
 
سن دوستی :
4 سال
رتبه دوستی :
12268
امکانات
مطالب

 
شما هم میتونی اینجا کلیک کنی ، فرم همکاری رو پر کنی و یکی از تهیه کننده های یک دوست باشی !
© 2008-2013 1Doost dot com. All rights reserved.
اعضا
منوی اصلی
تا هر شب مطالب سایت براتون ایمیل بشه


دانلود نسخه اندروید یک دوستValid XHTML 1.0 Strict
[Valid RSS]
 


خوانندگان ثابت اخبار