Today Photo

چرا باید در هواپیما موبایل خود را خاموش کنیم

اخبار تکنولوژی | چرا باید در هواپیما موبایل خود را خاموش کنیم صحبت کردن مسافران هواپیما با تلفن های همراه شان، بازی کردن شان با ابزارهای بازی کامپیوتری یا گوش دادن به پخش کننده های mp3 در حین بلند شدن یا فرود آمدن احتمالا باعث سقوط هواپیما نمی شود، بلکه فقط آنها را در معرض رویارویی با مهمانداران قرار می دهد.
 

خطوط هواپیمایی معمولا جانب احتیاط را نگه می دارند , با این وجود , پژوهشگران و شرکت های هواپیمایی , تقریبأ هیچ شاهدی از اینکه تلفن های همراه یا سایر وسایل الکترونیکی با سیستم های هواپیما تداخل کنند , نیافته اند.

سازمان هواپیمایی فدرال آمریکا (FAA) در سال 1992 از RTCA، یک سازمان مستقل استانداردهای صنعت هوایی، خواست تا موضوع استفاده از وسائل الکترونیکی را در هواپیماها بررسی کند.

بررسی RTCA نشان داد که هیچ تداخلی به علت این وسائل را نشان نداد و نهایتا توصیه کرد که استفاده از لپ تاپ ، وسائل بازی کامپیوتری و پخش کننده های موسیقی در هواپیماها مجاز اعلام شود. با این وجود این سازمان پیشنهاد کرد استفاده از این وسائل در حین مراحل بحرانی صعود کردن یا فرود آمدن به خاطر احتیاط ممنوع شود.

شرکت بوئینگ نیز چندین مورد از گزارش خدمه هواپیما درباره اینکه لپ تاپ ها یا وسائل بازی کامپیوتری باعث قطع شدن اتوپایلوت یا خلبان خودکار، چرخش ناخواسته هواپیما یا اختلال در صفحات نمایش وسائل هدایت هواپیما شده است، را مورد تحقیق قرار داد.این شرکت سازنده هواپیما هیچگاه نتوانست در آزمون ها در آزمایشگاه ناهنجاری های گزارش شده را بازسازی کند.

تلفن های همراه و وسائل با اتصال بی سیم مانند لپ تاپ ها نگرانی متفاوتی را برمی ‎انگیزند. این وسائل امواج فعالی را در طیف الکترومغناطیسی- طیفی از امواج مورد استفاده در وسائلی مانند تلفن های همراه، رادیوها و شبکه های وای فای- را از خود ساطع می کنند. اما کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC) آمریکا این طیف را به قطعات متفاوتی برای استفاده های متفاوت تقسیم کرده است، و بنابراین تلفن همراه نباید با باندهای اختصاص داده شده برای ارتباطات هواپیما یا سیستم های ناوبری GPS تداخل کند.

تداخل با شبکه‎های زمینی


در واقع ممنوع شدن استفاده از وسائل با ارتباط بی‎سیم در پروازها بیش از آنکه با خطر سیستم ‎های هواپیما مربوط باشد، به تداخل احتمالی با شبکه های زمینی مربوط است بود.

FCC استفاده از اغلب تلفن‎های همراه و وسائل با اتصال بی ‎سیم را در هنگام پرواز ممنوع کرد، و دلیل آن را تداخل با شبکه ‎های زمینی اعلام کرد. اما برخی از خطوط هوایی به مسافران اجازه می‎دهند که از تلفن‎های همراه‎شان در حالت هواپیما (airplane mode) - وضعیتی که در آن بخش گسیل امواج تلفن خاموش شده است- استفاده کنند.

FCC برای مدت کوتاهی لغو ممنوعیت استفاده از وسائل با اتصال بی‎سیم را در نظر داشت، اما در نهایت در سال 2007 تصمیم گرفت مقررات فعلی را تغییر ندهد، زیرا شواهد کافی درباره عدم تداخل کار این دستگاه ها با شبکه های زمینی در دست نبود. البته در جهت مقابل، شواهدی هم در دست نبود که این وسائل با این شبکه ها تداخل دارند، اما این سازمان تصمیم گرفت جانب احتیاط را نگهدارد.

گزارش RTCA به سفارش FAA در سال 2006 نیز این عدم وجود شواهد را ذکر کرده بود، و توصیه کرده بود مقررات جاری درباره وسائل الکترونیک حفظ شود.

اما یک بررسی که در دانشگاه کارنگی ملون در پیتسبورگ در سال 2006 انجام شد نشان داد که با وجود همه این مقررات، مسافران هواپیماها را از استفاده گاهگاهی از تلفن‎های همراه شان باز نمی ‎دارد. بر اساس یافته ‎های این بررسی در هر پرواز تجاری حدود یک تا چهار مکالمه تلفنی با تلفن‎های همراه انجام می‎شود.

جالب اینکه FAA پس از حادثه‎ای در ابتدای سال 2009 حتی مجبور شد که خدمه هواپیماها توصیه کند که تلفن های همراه‎شان را در حین صعود کردن یا فرودآمدن خاموش کنند. در این مورد صدای زنگ تلفن افسر اول هواپیما بالقوه باعث حواسپرتی در حین صعود کردن هواپیما شده بود- اما آنچنانکه این خدمه متذکر شدند راهنمای عملیات عمومی شان روشن نگاه داشتن تلفن‎ها را بوسیله آنها ممنوع نکرده بود.

حل مشکل ارتباط بی‎سیم


مسافرانی که نمی‎توانند پرواز را بدون ارتباط بی سیم بگذرانند، اکنون می‎ توانند دست کم در شمار فزاینده‎ای از خطوط هوایی در درون هواپیما از ارتباط بی‎سیم به طور رایگان یا با پرداخت پول استفاده کنند.

چنین سرویس‎هایی از بخشی انحصاری از طیف الکترومغناطیسی استفاده می‎کنند که برای ارتباطات هوا به زمین اختصاص داده شده است.

استفاده از تلفن‎های همراه در حین پروازها همچنان مورد سوال باقی می‎ماند، و همچنین استفاده از اپلیکیشن های صوتی اینترنتی مانند اسکایپ. اما مسافران دست کم می توانند خودشان را با این فکر تسکین دهند که آرامش‎شان در حین پرواز با سروصدای مسافران هنگام انجام مکالمات شخصی به هم نمی‎خورد.

خبر جدید

آخرین خبر هم اینکه برخی از خطوط هوایی و رده نخست شان، ایرفرانس سرویس تلفن همراه حین پرواز را در پروازهای بین المللی در اختیار می گذارند که امکان فرستادن ای میل و پیام های متنی را در اختیار مسافران قرار می دهد. ایر فرانس می گوید قصد دارد این سرویس را توسعه دهد تا امکان تماس صوتی را هم مسافران بدهد.

اشتراک ایمیل های شبانه
آبونه 1دوست بشین
تا لیست آخرین مطالب سایت هر شب براتون ایمیل بشه
 
این صفحه رو
 
توئیتش کن تو فیسبوک شیر کن برای فرند فید بفرست به تامبلر بفرست چاپش کن
 
 
امتیاز بدین
لطفا برای تشخیص مطالب بهتر ، به این مطلب امتیاز بده
 
آمار امتیازات
برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 
 
نظر های داده شده
تا این لحظه 19 نظر برای این مطلب ثبت شده. شما هم اینجا نظرت رو برامون بنویس
 
مهسا صدری
4 سال پیش
جالب بود مرسی آقای جمشیدی.
مجید ظریفی
4 سال پیش
باتشکرفراوان ازاقای جمشیدی عزیزم ومطلب بسیارمهمی که ارائه دادند.استفاده کردم.متاسفانه هنوزخیلی ازمردم بافرهنگ هواپیماسوارشدن ولزوم رعایت مقررات وقوانین خاص اون اشنائی لازم وکافی ندارندوهمه ماهرباربامصادیق زیادی ازاونهامواجهیم.
آذین حسن زاده
4 سال پیش
آخیش. این یکی از سوالام بود ک آیا واقعا خطرناکه یا نه . همش موقع پرواز میدیدم یکی گوشیشو خاموش نکرده از استرس منفجر میشدم . حالا تحملش راحتتره ک فقط 1 پیشگیریه. ولی خودم همچنان گوشیمو خاموش میکنم ک خداینکرده خون 1 هواپیما مسافر ب گردنم نیفته
ابوالفضل رستمی
4 سال پیش
مننون اینها رو نمیدونستم
محمد مرغزار
4 سال پیش
ولی بازم اگه تو هر هواپیمایی بشینیم گمان نکنم اجازه بدن با گوشی یا لبتاپ ور بریم آخه اونا عادت کردن به گیر دادن
رضا د
4 سال پیش
از باب " احتیاط شرط عقل است " تذکر میدهند والا قصد گیر دادن ندارند .
مینا دهقان
4 سال پیش
من از پرواز و خطوط هواپیمایی ایران میترسم فرقی هم نداره با تلفن همراه یا بی تلفن همراه!!!!
فرشته حسینیان
4 سال پیش
خیلی ممنون
زحمت کشیدید
یاس آسمانی
4 سال پیش
فکرکنم سال 90 جاتون خالی مشهد میرفتم که خانمی ردیف جلو نشسته بود از زمان پرواز با موبایل حرف میزد تا نزدیکای مشهد که باطریش تموم شد و برگشت بمن گفت شما گوشیتون چیه ؟باطریش به گوشی من میخوره؟!!!

یونس کاظمی
4 سال پیش
زحمت کشیدی فدات شم
فاطیما هاشمی
4 سال پیش
به نظر من تو هواپیماهای ایران به جای اینکه بخوای با لپ تاپ یا گوشی ور بری باید یه سره دعا کنی سالم برسی .بینشم اشهدتو بخونی بد نیست شاید کلا نرسیدیم.حالا لپ تاپ و گوشی پیش کش
علی نامدار
4 سال پیش
جالبه البته من هنوز جواب قطعی سوالم رو نگرفتم بالاخره موبایل رو استفاده کنیم یا نکنیم!؟ شده حکایت رضاشاه که در عین مریضی می خواست ترشی هم بخوره دکترش مونده بود چی بگه!
رضا د
4 سال پیش
فکر میکنم با احتمال حتی 1% خطر بهتره که گوشی ها رو خاموش نگه داشت . مسلما بعد از پرواز ،وقت برای صحبت با گوشی زیاد خواهیم داشت !
تو ایران به هر حال سقوط میکنه رعایتم کنی
محمد گرجی
4 سال پیش
بعضی از این تحقیقاتی که انجام دادن جالب بوده ولی حیف که هنوز هم به استفاده از وسایل الکترونیکی در حین برخواستن و نشستن هواپیما حساس هستن
مرسی از مطلب جالبتون
الهه دانشیان
4 سال پیش
بسیار جالب و جامع بود
سپاسگذارم
چقدر همه هم رعایت میکنند!!!
امیر خیاط
4 سال پیش
البته داداش درست مثل پروازهای هواپیمایی اریا ایران که هر هواپیما 22 نفر جا میشه و بخاطر صدای موتور موبایل بسیار قوی توش انتن میده
امیرعلی نامجو
4 سال پیش
با گفته های همه موافقم...عالی بود
 
نظر بدین
ممنون که لطف میکنی و با نوشتن نظرت دلگرممون میکنی
 
برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 

ساخت رایحه های طبیعی برای خانه
ساخت رایحه های طبیعی برای خانه
خانه خود را با رایحه های گیاهی خوشبو کنید. با استفاده از روغن های ضروری از نشاط و سلامت بیش تری برخوردار شوید. می توانید آن ها را به صورت آماده تهیه کنید یا خود اقدام به ساخت آن ها کنید.
 
 
 
سن دوستی :
4 سال
رتبه دوستی :
8495
امکانات
مطالب

 
شما هم میتونی اینجا کلیک کنی ، فرم همکاری رو پر کنی و یکی از تهیه کننده های یک دوست باشی !
© 2008-2013 1Doost dot com. All rights reserved.
اعضا
منوی اصلی
تا هر شب مطالب سایت براتون ایمیل بشه


دانلود نسخه اندروید یک دوستValid XHTML 1.0 Strict
[Valid RSS]
 


خوانندگان ثابت اخبار