Today Photo

مزوتراپی چیست؟

سلامت و پزشکی | مزوتراپی چیست؟ مزوتراپی Mesotherapy یک روش درمانی کاملا جدید و پیشرفته است که روز به روز به حیطه عملکرد درمانی آن افزوده می شود. این روش به دلیل پاسخ دهی بسیار سریع تر نسبت به دیگر روش های درمانی مثل داروهای خوراکی و کم بودن عوارض آن به دلیل مصرف بسیار اندک دارو و اثرات کاملا موضعی آن، روز به روز مورد استقبال بیشتر از سوی مردم و پزشکان قرار گرفته است.
 

تاریخچه

این تکنیک برای اولین بار سال 1952 میلادی در فرانسه توسط دکتر مایکل پیستور ابداع شد. در آن زمان از داروهای گیاهی و ویتامین ها برای تقویت شرایط پوستی به کمک تکنیک مزوتراپی استفاده می شد. 10 سال بعد اولین انجمن مزوتراپی در دنیا شکل گرفت و از آن تاریخ به بعد این تکنیک پیشرفت های بسیاری کرد و مزوتراپی مدرن که امروز از آن استفاده می شود به وجود آمد. از سال 1986 مزوتراپی (Mesotherapie) توسط آکادمی ملی پزشکی فرانسه به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از طب سنتی شناخته می شود. در سال 2000 برای اولین بار این تکنیک توسط خبرنگاران بخش علمی و پزشکی به کشور آمریکا وارد شد و بعد از آن در سال 2005 مزوتراپی کم کم در دیگر کشورها مورد توجه و استقبال قرار گرفت. هر روز، هزاران تن از پزشکان سراسر جهان استفاده از مزوتراپی برای کمک به دهها هزار نفر از بیماران استفاده می کنند. کشور ما نیز جزو کشورهایی بود که تکنیک مزوتراپی در سال 2005 به آن وارد شد و بسرعت در همه شاخه ها پیشرفت و رشد کرد و مورد استفاده قرار گرفت.

مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی یک درمان غیر جراحی در حیطه پزشکی زیبایی ست و در حقیقت استفاده از دوزهای کم دارو با تزریق های مکرر، در ناحیه مورد نظر است. داروهای مورد استفاده در مزوتراپی شامل داروهای هومیوپاتی، عصاره های گیاهی، ویتامین ها، مواد معدنی و آمینو اسیدها می باشد. گلوله های دارویی بسیار کوچک به طور مستقیم به داخل مزودرم (لایه میانی پوست) وارد می شود. این لایه از پوست دارای خواص بسیار ویژه درمانی می باشد. مزوتراپی می تواند برای از بین بردن سلولیت، افزایش سرعت کاهش وزن، جوان سازی و درمان چاقی موضعی استفاده شود. مزوتراپی یک روش بدون درد و بدون نیاز به بی حسی است و با زندگی روزمره بیماران تداخلی ندارد. یعنی شما بعد از انجام آن، نیازی به استراحت در منزل ندارید و می توانید مثل تمام روزهای عادی به فعالیت های خود بپردازید.

روشی برای درمان موضعی بیماری ها

مزوتراپی در واقع یک تکنیک و روش استفاده از داروست که برای درمان موضعی ابداع شده و برای درمان بیماری های عمومی و کل بدن به کار نمی رود. با توجه به محل مورد درمان و داروی خاص موارد استفاده آن با توجه به نتایج موثر و عوارض ناچیز مزوتراپی تا کنون کاربردهای متعددی برای این تکنیک شناخته شده و روز به روز به کاربردهای آن اضافه می شود.

بیشترین کاربرد مزوتراپی هم اکنون در شاخه زیبایی است در حالی که می تواند در همه شاخه ها مثل ارتوپدی (تزریق دارو به مفصل) یا در درمان بیماری سالک (در گذشته آنتی بیوتیک در محل سالک تزریق می شد) کاربرد داشته باشد ولی امروز بیشترین کاربرد آن در درمان ریزش مو، جوان سازی صورت و درمان چاقی موضعی و بیماری عفونی است.

بازگشت دوباره موهای ریخته شده

در درمان ریزش مو به وسیله این تکنیک، دارویی که بیمار باید به صورت خوراکی مصرف کند، به صورت موضعی و در محل مورد نظر به فولیکول های مو تزریق می شود. در ریزش موی هورمونی و ریزش موی آقایان چون عامل این بیماری برای همیشه باقی می ماند و از بین نمی رود. در این افراد از روش مزوتراپی به عنوان روش کمکی در کنار دیگر روش های درمانی می توان کمک گرفت ولی در ریزش مو ناشی از رژیم طولانی مدت یا اعمال جراحی که جذب دارو مختل می شود (مثل جراحی روده که بخشی از روده را از مسیر جذب خارج می کنند و به همین علت بعد از مدتی دچار کمبود ویتامین به علت عدم جذب می شوند و از راه خوراکی قابل جبران نیست) مزوتراپی می تواند به این دسته از بیماران کمک بسیار زیادی در جلوگیری از ریزش مو بکند چون علت به وجود آورنده ریزش مو قابل درمان است.

جایگزینی برای لیپوساکشن

مزوتراپی در زمینه تناسب اندام به عنوان جایگزین مناسبی برای اعمال جراحی مثل لیپوساکشن می تواند به کار برود. با مزوتراپی می توان چربی شکم، چربی های موضعی کنار ران و پهلو و غبغب را از بین برد. با کشف دارویی که حل کننده چربی است محققان متوجه شدند با تزریق آن در بافت چربی، چربی حل می شود و از بین می رود ولی برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید دوزهای زیاد از این ماده استفاده شود که بالطبع عوارض زیادی به دنبال خواهد داشت بنابراین فقط در نواحی کوچک باید مصرف شود. معمولا افراد چاق به دنبال روش هایی آسان و بی زحمت برای کاهش وزن هستند. این روش تاثیر غیرمعقول و معجزه آسا برای کاهش وزن ندارد بلکه یک تاثیر منطقی و محدود دارد.

مساله بسیار مهم در کاهش وزن به روش مزوتراپی این است که بیمار باید شاخص توده بدنی (BMI) زیر 30 داشته باشد تا بتواند از مزوتراپی در زمان چاقی موضعی استفاده کند چنانچه این عدد زیر 25 باشد، یعنی فرد وزن طبیعی دارد و نیازی به رژیم غذایی ندارد و اگر این عدد بین 25 و 30 باشد بیمار باید در کنار رژیم غذایی از روش مزوتراپی استفاده کند.

در کاهش چربی به کمک این روش کوچک کردن غبغب معمولا بهتر از دیگر نقاط بدن جواب می دهد. باتوجه به نوع کاربرد مزوتراپی در درمان، مدت زمان لازم برای مشاهده آثار درمان فرق می کند، مثلا در ریزش موی مردانه معمولا با شروع درمان مزوتراپی در کنار دیگر روش های درمانی پس از 6 5 ماه نتایج قابل مشاهده خواهد بود که این نتایج شامل رویش موی جدید نیست در واقع در درجه اول نقش پیشگیری از ریزش مو را دارد و در حدود 30 20 درصد روی روند استحکام مو، رشد مو و حالت گیری مو تاثیر خواهد داشت. همچنین می تواند چربی زیاد موی افراد را کاهش دهد.

نتایج درمان در افرادی که ریزش موی آنها ناشی از رژیم های غیراصولی و سخت است، ماندگار خواهد بود، چون علت ریزش مو برطرف شده ولی چنانچه این ریزش بر اثر عواملی باشد که همیشه با بیمار باشد و از بین نرود باید تا آخر عمر از روش مزوتراپی استفاده کند تا ریزش مو شروع نشود، مثل ریزش موی هورمونی.

در کاهش چربی های اضافه بدن معمولا آثار درمانی بعد از حدود 10 5 جلسه قابل مشاهده خواهد بود و نتایج درمانی در کاهش وزن تا زمانی باقی خواهد ماند که فرد رژیم غذایی خود را ادامه دهد.

کاربرد مزوتراپی در شاخه های مختلف پزشکی

امروزه مزوتراپی علاوه بر کاربرد زیبایی در کلینیک های درد و پزشکی ورزشی مورد استفاده قرار می گیرد در بخش ورزشی برای برگرداندن هرچه سریع تر ورزشکار به میدان ورزش از این تکنیک استفاده می کنند، مثل آسیب هایی که در عضلات و تاندون ورزشکار به وجود می آید.

پزشک با تزریق دارو در نواحی آسیب دیده به ورزشکار کمک می کند تا هرچه زودتر بهبود یافته و فعالیت های ورزشی اش را از سر گیرد.

مزوتراپی در بیماران روماتیسمی و عفونی با تزریق دارو در محل به بهبود هرچه سریع تر بیمار کمک زیادی می کند. در ضایعات عروقی نیز از این شیوه می توان استفاده کرد.

اخیرا در کشورهای اروپایی و آمریکایی در کلینیک های ترک سیگار از تکنیک مزوتراپی استفاده می کنند و از موادی که بتوان جایگزین نیکوتین کرد، کمک می گیرند.

در بیماری های پوستی مثل ریزش موی سکه ای، کورتون را در ناحیه مورد نظر تزریق می کنند و باعث رویش مجدد مو در آن قسمت می شوند. همچنین مزوتراپی برای جوان سازی پوست و درمان ترک های ناشی از حاملگی و درمان لک کاربرد دارد. اما با همه کاربردهای فراوانی که ذکر شد در هیچ کدام از آنها نباید انتظار اثر معجزه آسا و غیرمعقول از مزوتراپی داشت. مزوتراپی تنها یک روش کمک درمانی محسوب می شود.

راهی برای طراوت و شادابی پوست

علاوه بر تاثیر عوامل جوی مثل نور خورشید، تغذیه، سن و ارث در بروز چین و چروک صورت نقش مهمی دارند. با افزایش سن میزان کلاژن پوست به طور طبیعی کاهش پیدا می کند و همین امر باعث چروک و شکستگی پوست صورت می شود. در این وضعیت شاید شما به فکر استفاده از کرم ها و لوسیون های ضدچروک یا درمان های موضعی بیفتید، اما این کرم ها قادر به کم کردن عمق چروک ها نیستند و فقط می توانند از بروز چروک های جدید جلوگیری کنند.

برای رفع این چروک ها یا باید عمل جراحی کرد که یک عمل تهاجمی با عوارض خاص خود است یا این که از روش مزوتراپی که یک عمل غیرتهاجمی است، استفاده کرد.

البته در کنار مزوتراپی باید از سایر روش ها مانند میکرودرم ابرژین (لایه برداری مکانیکی ظریف) و بوتاکس نیز بهره برد.

درمان های ترکیبی در رفع چروک ها و آسیب های پوستی نتیجه مطلوب تری خواهند داشت. برای درمان چروک های پیشانی و کنار چشم ها (مناطقی که حرکت عضلانی ضروری نیست) می توان از بوتاکس استفاده کرد تا از پیشرفت آنها جلوگیری کرد و بعد با مزوتراپی به کشیدگی پوست و رفع چین و چروک ها کمک کرد.

برخی داروهایی که به وسیله تزریق در مزوتراپی وارد پوست می شوند عبارتند از: انواع آمینواسیدها، ویتامین ها (به طور مثال ویتامین C برای روشن شدن پوست) ، آنتی اکسیدان های ضدپیری و اسید هیالورونیک. به عنوان مثال برای فردی که به دلیل آکنه، پوستی ناصاف و پر از فرورفتگی دارد، ابتدا از روش میکرودرم ابرژین استفاده می شود و بعد از لایه برداری با تزریق دارو در مزودرم (لایه میانی پوست) ، مزوتراپی انجام می شود. مزوتراپی باعث آغاز فعل و انفعالاتی مانند تولید مثل سلول ها در پوست می شود و به این شکل سلول های جدید تولید شده و سلول های قدیمی به صورت لایه ای مرده با روش میکرودرم ابرژین برداشته می شوند.

عوارض ناشی از مزوتراپی

تمام روش های درمانی دارای عوارض جانبی هستند. شایع ترین عارضه برای مزوتراپی، عارضه حساسیت نسبت به داروی مورد استفاده است به طور کلی عوارض ناشی از مزوتراپی به 2 دسته کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می شوند.

برخی عوارض بعد از مدت کوتاهی برطرف می شود و معمولا پایدار نیستند و خطری جدی محسوب نمی شود. بعداز انجام مزوتراپی ممکن است این علائم در شما به وجود آید: ورم، قرمزی، خارش، کبودی، سرگیجه، احساس کسالت، درد و حتی عفونت در محل تزریق. البته عفونت در صورتی به وجود می آید که تزریق در محیطی کاملا استریل و با ابزار صحیح و ضدعفونی شده انجام نگیرد.

از دیگر عوارض می توان به ایجاد اسکار (گوشت اضافه یا جای زخم) مادام العمر در افرادی که استعداد تشکیل گوشت اضافه دارند، اشاره کرد؟ ولی به طور کلی عوارض عمومی مزوتراپی نادر است، چون اساس درمان استفاده از دوزهای کم داروست.

انجام مزوتراپی تخصص می خواهد

کسی که عمل مزوتراپی را انجام می دهد حتما باید پزشک باشد و باید دوره خاص و تخصص این عمل را گذرانده باشد. اخیرا مشاهده شده که افراد غیرمتخصص در این رشته وارد شده اند و به دلیل نداشتن اطلاعات کافی باعث بروز مشکلات بسیاری برای مراجعان خود شده اند و همچنین داروهایی که در مزوتراپی مصرف می شود باید داروهایی باشد که مورد تایید وزارت بهداشت بوده و استاندارد باشد و پزشک حتما باید به تاریخ انقضای آنها توجه کند.

بیماران بعد از عمل مزوتراپی باید مواردی را رعایت کنند از آن جمله فرد بعد از عمل مزوتراپی تا 24 ساعت از شنا کردن بپرهیزد و چنانچه مزوتراپی در ناحیه صورت انجام شده حتما باید از ضد آفتاب مناسب استفاده کند.

با مشاهده هر گونه عارضه ای باید به پزشک خود مراجعه کند که شایع ترین عوارض پس از مزوتراپی واکنش های آلرژیک و حساسیتی است. پزشکانی که از این شیوه درمانی استفاده می کنند حتما باید پاسخ و واکنش به درمان را در بیمار بررسی کنند و چنانچه فردی نتیجه مطلوب را از مزوتراپی نگیرد، نباید درمان را ادامه دهد.

پزشک معالج قبل از شروع درمان باید از سوابق بیماری یا احتمالا سابقه حساسیت در فرد مطلع شود و برای اطمینان از عدم حساسیت بیمار به داروی مورد استفاده، تست پوستی انجام دهد. برای برخی داروها این تست اجباری است و چنانچه التهاب ناشی از مزوتراپی در جلسه گذشته هنوز برطرف نشده باید جلسه درمانی بعدی به تعویق بیفتد تا کاملا التهاب از بین برود.

گروه های زیر نباید از مزوتراپی استفاده کنند

1 خانم های باردار

2 بیماران قلبی عروقی

3 افرادی که دچار سرطان های پیشرفته هستند.

4 کسانی که دارای سوابق آلرژی و حساسیت به داروهای خاص هستند.

5 افرادی که در حال استفاده از داروهای ضدانعقاد هستند ( در این افراد احتمال ایجاد هماتوم و خونریزی زیاد است).

6 افراد دیابتی بخصوص آنهایی که دیابت کنترل نشده دارند ( زیرا سطح ایمنی این افراد پایین

است و ممکن است دچار عفونت های شدید شوند).

7 افرادی که دارای بیماری نوروپاتی هستند.

8 اشخاصی که دچار بیماری پسوزیاریس (صدف) هستند.

منبع : سیمرغ
اشتراک ایمیل های شبانه
آبونه 1دوست بشین
تا لیست آخرین مطالب سایت هر شب براتون ایمیل بشه
 
این صفحه رو
 
توئیتش کن تو فیسبوک شیر کن برای فرند فید بفرست به تامبلر بفرست چاپش کن
 
 
امتیاز بدین
لطفا برای تشخیص مطالب بهتر ، به این مطلب امتیاز بده
 
آمار امتیازات
برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 
 
نظر های داده شده
تا این لحظه 16 نظر برای این مطلب ثبت شده. شما هم اینجا نظرت رو برامون بنویس
 
مرضیه
4 سال پیش
ممنون خیلی خوب بود به اطلاعاتم افزوده شد
ندا ضیایی
4 سال پیش
مرسی مطالب خوب بود من شخصا هیچ وقط این کارو نمکنم چون میترسم
شبیر اعظم الف
4 سال پیش
سلام و سپاس

مطلب خوبی بود البته اینکه فرمودید جدید بله در ایران کمی تازه و جدید است ولی در دول فرنگ و آمریکا شاید بیش از یک دهه از ابداع و اشاعه ی آن بصورت قانونی و حدود 20 سال با مجموع سوابق آزمایشگاهی از این روش می گذرد.

در ادامه باید این را قبول کرد که این روش درمانی بسیار سلامت تر از روشهای دیگری است.

ممنون از مطلب جامع و شفاف و ارزشمند

در پناهش

دل با یار، سر به کار
رضا رحیمی زاده
4 سال پیش
انقدر از این مطلبا خوشم میاد
تشکر از مطلب مفیدتون.
سارا صفایی پور
4 سال پیش
مطلب کامل و مفیدی بود .باتشکر
سارا صفایی پور
4 سال پیش
یه سوال : دقت کردین همه جور دارویی واسه خانم های باردار ضرر داره ؟ پس اگه خانم بارداری بیمار شد باید چیکار کنه ؟
واقعا مطلب جالب ومفیدی بود.

اول امیدواریهایی داد وبعد به دلیل بی اثر بودن یا خطر افرین بودن ناامید شدم.

واقعا مطلب جالبی بود.
مجید ظریفی
4 سال پیش
باتشکرازخانم محمدعلی گرامی واطلاع رسونیشون.خیلی مفیدبود.
محمدحکیم
4 سال پیش
ممنون از این گزارش جامع خانم نوشین محمدعلی.
هما
4 سال پیش
خیلی ممنون از مطلب مهم وجالب وقابل استفاده وتشکر از شما خانم محمد علی موفق باشید
تارا پرتوی
4 سال پیش
ممنون ازمطالبتون جالب وکامل ومفید بود
مهدیه رزاقی
4 سال پیش
مرسی مفید بود
فرشته
4 سال پیش
بسیارعالی
شهره مهراسا
4 سال پیش
با سلام.امیدوارم ازطریق ایمیلم جوابگو باشید .من سه سال قبل عمل تعویض دریچه میترال داشتم.وارفارین مصرف میکنم برای صورتم میتوانم مزویوتراپی داشته باشم یا مضر است؟
مهلا
4 سال پیش
متشکرم ! مطلب زیبا و مفیدی بود
 
نظر بدین
ممنون که لطف میکنی و با نوشتن نظرت دلگرممون میکنی
 
برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 

هواپیمایی لوکس با قابلیت پذیرایی از 19 نفر
هواپیمایی لوکس با قابلیت پذیرایی از 19 نفر
شرکت هواپیمایی امارات، در سالیان اخیر همواره یکی از پیشروان حوزه خدمات هوایی بوده و با ارائه محصولات و سرویس های متفاوت، سعی کرده بهترین کیفیت را به مسافرین خود ارائه دهد.
 
 
 
سن دوستی :
5 سال
رتبه دوستی :
1137
امکانات
مطالب

 
شما هم میتونی اینجا کلیک کنی ، فرم همکاری رو پر کنی و یکی از تهیه کننده های یک دوست باشی !
© 2008-2013 1Doost dot com. All rights reserved.
اعضا
منوی اصلی
تا هر شب مطالب سایت براتون ایمیل بشه


دانلود نسخه اندروید یک دوستValid XHTML 1.0 Strict
[Valid RSS]
 


خوانندگان ثابت اخبار