Today Photo

عالم برزخ کجاست؟

دین و مذهب | عالم برزخ کجاست؟ البرْزخ: ما بین کل شیئین، و فی الصحاح: الحاجز بین الشیئین. و البرْزخ: ما بین الدنیا و الآخره قبل الحشر من وقت الموت؛ برزخ در لغت به معنای آن چیزی است که بین دو شیء قرار گیرد.
 

در صحاح اللغه آمده است که برزخ شامل آنچه بین دنیا و آخرت است، می شود از زمان مرگ تا قیامت.

در بسیاری از تفاسیر از برزخ تعبیر به حائل و مانع شده است. حائلی که بعد از مرگ مانع بازگشت انسان به دنیا می شود.

حتى إذا جاء أحدهم الْموْت قال رب ارْجعون (99) لعلی أعْمل صالحاً فیما ترکْت کلا إنها کلمهٌ هو قائلها و منْ ورائهمْ برْزخٌ إلى‏ یوْم یبْعثون ( مومنون/100)

زمانى که مرگ یکى از آنان فرارسد، مى ‏گوید: «پروردگار من! مرا بازگردانید! شاید در آنچه ترک کردم (و کوتاهى نمودم) عمل صالحى انجام دهم!» (ولى به او مى‏ گویند:) چنین نیست! این سخنى است که او به زبان مى‏ گوید. پشت سر آنان مانعی است تا روزى که برانگیخته شوند.

ولى به زودى با پاسخ منفى رو به رو مى ‏شوند چرا که در این گونه دوره‏هاى انتقالى، راه بازگشت وجود ندارد همان گونه که جنین به رحم مادر باز نمى ‏گردد و میوه‏اى که از درخت جدا شد هرگز به شاخسار نمى‏ چسبد. (پیام امام ،ج1، ص 663)

همانطور که جنین وقتی بدنیا آمد از لحاظ کمال رشد در حد جلوتری قرار می گیرد و دیگر امکان ندارد که به رحم بازگردد، انسانی که مرد و حقایق عالم برزخ را مشاهده کرد از لحاظ کمال، جلوتر از زمان حیاتش در دنیا قرار می گیرد و دیگر بازگشتش به طور طبیعی به دنیا امکان ندارد. از این رو تمام قصه هایی که برای بازگشت مرده ای به دنیا هر چند برای لحظه ای مرگ را تجربه کرده باشد، بافته شده است دروغ محض است.

بنابراین برزخ مانع بازگشت است مانعی که تا قیامت ممانعت می کند امتداد برزخ تا قیامت از واژه "الی یوم یبعثون" فهمیده می شود. پس برزخ به فاصله زمانی دنیا و آخرت، و به مکانی که در آن ارواح و اجساد برزخی زندگی می کنند، گفته می شود.

عالم برزخ از لحاظ کیفیت حد متوسط بین دنیا و آخرت است. مانند حیات دنیوی ضعیف و بازیچه و فریب دهنده نیست و مانند حیات آخرتی نیز عالی و با شعور نیست. بلکه حد وسط این دو است (اقتباس از تفسیر المیزان).

" و ما هذه الْحیاه الدنْیا إلا لهْوٌ و لعبٌ و إن الدار الْآخره لهی الْحیوان لوْ کانوا یعْلمون"(عنکبوت ،64) «این زندگى دنیا جز لهو و لعب چیزى نیست و سراى آخرت زندگى واقعى است اگر آنها مى‏دانستند.»

فلسفه عالم برزخ

دنیا جایگاه آزمایش و تربیت است، محلی برای ساخته شدن و جمع کردن توشه است. قیامت نیز دادگاه عدل الهی و رسیدگی به خوب و بد است که اگر نباشد ظلم و نقص است. بهشت و جهنم هم فلسفه روشنی دارند. اما فلسفه وجودی عالم برزخ چست؟

خداوند جهان را با قوانین تکوینی مخصوصی آفرید که همواره تمام امور جهان از طریق این قوانین انجام می شود. نقض در قوانین الهی راه ندارد. خداوند خود نیز برخلاف قوانین عمل نمی کند. این مقتضای حکمت اوست. برای بوجود آمدن انسان باید مرحله نطفه و سپس مرحله جنین و بعد از آن مرحله تولد و... سپری شود. جهان نیز برای تکامل و درک حقایق قیامت و رسیدن به جهان های ماورای درک بشر همچون بهشت و جهنم باید یک سیر تکاملی را طی کند. عالم برزخ یکی از مراحل مهم در سیر تکاملی این جهان و مقدمه ایجاد قیامت است. عالم برزخ هم جهان هستی را برای درک قیامت آماده می کند و هم به ظرفیت انسانها اعم از خوب و بد می افزاید ظرفیتی که لازمه طبیعی درک جهان برتر است.

یکی از صاحبنظران در این باره می گوید: یکی از فلسفه های وجود عالم برزخ این است که در آن پاره ای از کمبودهای تعلیم و تربیت مومنان، جبران می گردد، درست است که آنجا جای عمل صالح نیست، ولی چه مانعی دارد که محل معرفت بیشتر و آگاهی و تکامل افزونتر گردد. (محمد محمدی اشتهاردی، عالم برزخ، ص 144)

سپس به این روایت استناد می کند:

امام کاظم فرمود: منْ مات منْ أوْلیائنا و شیعتنا و لمْ یحْسن الْقرْآن علم فی قبْره لیرْفع الله به درجته فإن درجات الْجنه على قدْر عدد آیات الْقرْآن فیقال لقارئ الْقرْآن اقْرأْ و ارْق فیقرء ثم یرقی (فروع کافی، ج 2،ص 606) «هر کس از دوستان و پیروان ما بمیرد، و هنوز قرآن را به طور کامل فرا نگرفته باشد، در قبرش به او تعلیم می دهند، تا خداوند بدین وسیله درجاتش را بالا ببرد، چرا که درجات بهشت به اندازه آیات قرآن است. به او گفته می شود بخوان و بالا برو. او می خواند و بالا می رود.»

همچنین به روایاتی که مربوط به وضعیت کودکان در عالم برزخ است اشاره کرده و معتقداست که رشد و تربیت کودکان متوفی در عالم برزخ اتفاق می افتد.

در روایت آمده است رسول خدا در شب معراج عبور می کرد، دید پیرمردی در زیر درختی نشسته و کودکانی در اطراف او هستند، از جبرئیل پرسید: این پیرمرد کیست؟ جبرئیل فرمود این «این پدر تو ابراهیم خلیل است» پیامبر: این کودکان کیانند؟ گفت: اینها اطفال مومنان هستند که حضرت ابراهیم خلیل به آنها غذا می دهد.» (امالی صدوق، ص 269 تا 271)

در روایت دیگر است که: ان اطفال شیعتنا من المومنین تربیهم فاطمه الزهرا : همانا کودکان شیعیان ما از مومنان را حضرت زهرا (طبیعتا در عالم برزخ) تربیت می کند. (بحارالانوار، ج6، ص 229)

البته این روایات نادرند و نظر به وضعیت برزخی کودکان شیعی دارند. در مورد وضعیت همه کودکان و اینکه اهل بهشت می شوند یا دوزخ، در روایتی تقریبا متواتر از حضرت رسول این چنین آمده است «زراره میگوید به امام صادق (علیه السلام) گفتم: کودکانى که قبل از بلوغ مى ‏میرند، سرنوشت آنان با چه میزانى معین مى‏ شود؟ ابو عبد الله گفت: این مسأله را از رسول خدا پرسیدند و رسول خدا در پاسخ گفت: خدا بهتر مى‏ داند که آنان چه مى ‏کردند. ابو عبد الله گفت: مى ‏دانى که رسول خدا با اداى این پاسخ چه منظورى داشت؟ من گفتم: نه، نمیدانم. ابو عبدالله گفت: منظور رسول خدا این بود که از بحث و جدل در این مسأله دم فرو بندید و سرنوشت آنان را به خدا محول کنید.» (الکافی ،ج‏3 ،249)

 

منبع : تبیان
اشتراک ایمیل های شبانه
آبونه 1دوست بشین
تا لیست آخرین مطالب سایت هر شب براتون ایمیل بشه
 
این صفحه رو
 
توئیتش کن تو فیسبوک شیر کن برای فرند فید بفرست به تامبلر بفرست چاپش کن
 
 
امتیاز بدین
لطفا برای تشخیص مطالب بهتر ، به این مطلب امتیاز بده
 
آمار امتیازات
برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 
 
نظر های داده شده
تا این لحظه 34 نظر برای این مطلب ثبت شده. شما هم اینجا نظرت رو برامون بنویس
 
یکی از حالات عجیب. مرسی از شما
غزاله گوهر
4 سال پیش
"گفت: اینها اطفال مومنان هستند که حضرت ابراهیم خلیل به آنها غذا می دهد." مگه روح آدما غذا میخواد؟ بزرگ میشه؟

دونستن در مورد عالم ذر هم جالبه
امیر سجادی
4 سال پیش
ضمن تشکر از مطلبتون اگه راجع به چیزی اطلاع کامل ندارید لطفا اظهار نظر قطعی نکنید.انکار بازگشت از مرگ به این قطعیت کار صحیحی نیست.بیان آیات قرآن بدون داشتن تفسیر درست از آن بیشتر باعث شک وتردید میشود.
محمد گرجی
محمد گرجی
4 سال پیش
""تمامی منابع سخنان بیان شده در مطلب درج گردیده است""
در صورت تمایل به کسب اگاهی و اطلاعات بیشتر به کتب معرفی شده مراجعه کنید چون بحث در مورد اینجور مسائل در مطالب سایت مجاز نمی باشد
رویا شجاعی
رویا شجاعی
4 سال پیش
اینکه کسی مجددا به این دنیا برنمی گرده یک حقیقت محضه و کاملا هم صحت دارد و قاطع قاطع هم هست جدای از اینکه در خود قرآن هم صراحتا بیان شده حتی بدون نیاز به تفسیر
رضا رحیمی زاده
4 سال پیش
خدا میدونه اون دنیا چی در نتظارمونه خدا به داد برسه
رویا عباسی
4 سال پیش
من که تو برزخ دنیا گیر کردم... وای به برزخ آخرت... به نظر من برزخ یعنی بلاتکلیفی نه واسه این دنیایی نه اون دنیا وهمیشه بی تعلقی انسان رو اذیت میکنه
علیرضا حسینی
4 سال پیش
خیلی عالی بود داداش محمد
ولی تو یه محور بودا میدونی که
هی از اینا نده دیگه
داداش محمد عالی بود مممنون داداشی
حسین دلپذیر
4 سال پیش
از شما دوست عزیز بابت ارائه این مطلب متشکرم. بهره بردم.
فاطمه مسلمی
4 سال پیش
ممنون واقعا مطلب مفیدی بود ماباید از الان شروع کنیم تا اونجا واقعا زندگ کنیم نه اینکه عذاب بکشیم
سارا صفایی پور
سارا صفایی پور
4 سال پیش
امیدوارم همه ما خودمونو واسه اون دنیا آماده کنیم
شادی شفاهی
4 سال پیش
عالی بود ممنون
فاطیما سمائی
4 سال پیش
ممنونم بابت مطلب مفیدتون.
خدایا آتش جهنمت رو بر همه ی مسلمانانت حرام بگردان!
همه ی مسلمانانت رو بخشوده و آمرزیده از این دنیا ببر...
فرشید محمد بیگی
فرشید محمد بیگی
4 سال پیش
با درود به فاطیما خانم
باور کنید بهشت و جهنم فقط برای ما مسلملنها و یا شیعیان نیست بسیاری از ما مسلمانها کاراهایی میکنیم که حتی بی دین ترین افراد هم شرم دارند بس بهشت و جهنم به نیت و عملکرد افراد بستگی دارد نه به دین.
محمد گرجی
محمد گرجی
4 سال پیش
فکر کنم منظور خانم سمائی مسلمان واقعی بود نه کسانی که با لباس اسلام و به اسم مسلمانی هر کاری که دوست دارن میکنن . . .
فاطیما سمائی
فاطیما سمائی
4 سال پیش
بله
همینطوره.
انشاالله همه مومنین به خدا جاشون تو بهشت باشه!
منظورم از مومنین هم فقط کسانی که از نظر ظاهری مومن هستند نیست.چون دروغ چرا من خودم اونطوری نیستم ولی خیلی کارهایی که آدم های متظاهر مدعی مسلمانی واقعی میکنن رو اصلا نمیپسندم وانجام نمیدم.مثل:تهمت.غیبت.خراب کردن دیگران.جانماز آبکشی.دروغ پیشگی...!
شادی صفائی پور
4 سال پیش
فرصت نشد بخونمش ولی خب مرسی قشنگ بود
مجید ظریفی
4 سال پیش
باتشکرفراوان ازاقای گرجی دوست بسیارعزیزم.مطلب خوب بود.البته برای کسانیکه اطلاعات ومطالعات کافی ولازم درموردموضوع داشته باشن.ضمن اینکه بقول خودتون طرح کردن این قبیل مطالب چالشی توی سایت واونهم بطورکامل ورسامیسرنیست.چون سئوال برانگیزوتحریک کننده هستند.لذاازدوستان استدعادارم که این نکته مهم رودرنظرداشته باشندتاخدای ناکرده مشکلی درسایت بوجودنیادش انشاالله.اخه موضوعات فلسفی رونمیشه باچندتاپاراگراف توضیح داده وتوجیه کرد.ببخشیددوست عزیزوارجمندم جناب گرجی گرامی.
معین سوسرایی
4 سال پیش
,o h my god
فاطمه طبسی
4 سال پیش
ممنون اقای گرجی. خیلی خیلی ممنونم از مطلب زیباتون.
سارا صفایی پور
4 سال پیش
مطلب مفید و زیبایی بود باتشکر
شیرین ابراهیمی
4 سال پیش
ممنون آقا ی گرجی .مفید بود. دید تازه ای برا من بود .
برزخ واقعا نیازه چون هنوز پرونده ی هیچ کس بسته نیست و به اون خیلی چیزا اضافه میشه چه خوب وچه بد و اینکه همه باید در یک زمان باهم به میز قضاوت در قیامت برن پس واقعا وجود برزخ الزامیه. ...
با درود به محمد جان کو دل و گوش شنوا و پند گیر؟
محمد گرجی
محمد گرجی
4 سال پیش
ما باید از خودمان شروع کنیم و گوشهایمان را شنوا کنیم . . .
بازدید کننده
4 سال پیش
درود

ما باید وسعت و عمق نگاهمون انقدر زیاد باشه تا بتونیم برای همه ی انسان های خوب دنیا آرزوی خیر بکنیم، فرقی نمی کنه که مسلمان باشه، مسیحی باشه و یا ...

پس لطفا" یه بعدی نگاه نکنیم و باعث رنجش هموطن هایی که مسلمان نیستن نشیم.

با سپاس و احترام به همه ی دوستان
مهلا
4 سال پیش
مطلب زیبا و جالبی بود!
مرسی
مینا دهقان
4 سال پیش
مرسی جناب گرجی عزیز... مطلب قشنگی بود... من این مطلب رو باور دارم
کسی از اقوام بودکه در کودکی فوت شد و دقیقاً هم سن من بود..علاقۀ زیادی بهش داشتم و از اون روز همیشه بامن و در خواب های من هست ... باهام صحبت میکنه واز خودش میگه ... حتی از نوع آموزشی که داشتن باهام صحبت میکرد ... شاید باور نکنید اگه بگم اون دیگه یه مرد کامل هست ... باور کنید عین حقیقت رو گفتم...
رویا شجاعی
4 سال پیش
عالم برزخ به قدری درش بلاتکلیفی هست که حضرت علی (ع) علیرغم اینکه بارها و بارها در نهج البلاغه خواندیم که دنیا را اف کرده و برایش هیچ ارزشی قائل نبوده اما دنیا را به عالم برزخ ترجیح دادند
زهرا
4 سال پیش
منکه بخدا هرروز به مرگ و برزخ فکر میکنم اما چه میشه کرد؟ یه روز میاد میفهمیم چی به چیه
آرش راد
4 سال پیش

از جمله رفتگان این راه دراز باز آمده کیست تا بما گوید باز
پس بر سر این دو راهه ی آز و نیاز تا هیچ نمانی که نمی آیی باز
ممنون تکان دهنده و تامل برانگیز بود.

سپاسگزارم.
هادي خان
4 سال پیش
سلام آقای گرجی ممنون از مطالب خوبتون امیدواریم همه با دست پر بریم اون دنیا.
سلام ممنون آقای گرجی واقعا زیبا و تکان دهنده بود،اول خوده آدم باید عوض بشه تا بتونه دیگران رو راهنمایی کنه
 
نظر بدین
ممنون که لطف میکنی و با نوشتن نظرت دلگرممون میکنی
 
برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 

هفت علت اصلی بوی بد دهان
هفت علت اصلی بوی بد دهان
دست های خود را جلوی بینی و دهان خود بگیرید و هوای دهان خود را رها کنید. چه بویی حس می کنید؟ اگر بوی بدی حس کنید، ممکن است دلیل آن را سریعاً وابسته به غذایی که خورده اید، بدانید.

آشنایی با شهر اهواز
آشنایی با شهر اهواز
اهواز مرکز استان خوزستان یکی از هشت کلانشهر ایران است. این شهر در بخش مرکزی شهرستان اهواز قرار گرفته است. کارون پرآب ترین رود ایران با سرچشمه گرفتن از کوه های بختیاری، با ورود به اهواز، شهر را به دو بخش شرقی و غربی تقسیم نموده و جلوه زیبایی به شهر داده است.
 
 
 
سن دوستی :
5 سال
رتبه دوستی :
347
امکانات
مطالب

 
شما هم میتونی اینجا کلیک کنی ، فرم همکاری رو پر کنی و یکی از تهیه کننده های یک دوست باشی !
© 2008-2013 1Doost dot com. All rights reserved.
اعضا
منوی اصلی
تا هر شب مطالب سایت براتون ایمیل بشه


دانلود نسخه اندروید یک دوستValid XHTML 1.0 Strict
[Valid RSS]
 


خوانندگان ثابت اخبار