Today Photo

ماههای میلادی

دانستنی ها | ماههای میلادی بشر از ابتدای زندگی خود با مشاهده تغییرات آب و هوایی در طول زمان و تکرار پی در پی آن تصمیم گرفت که واحدهای زمانی را بر اساس همین تغییرات بنا کند تا برای ثبت و نشانه گذاری زمان به واحد ویژه و همگانی ای استناد کند.
 

بشر از ابتدای زندگی خود با مشاهده تغییرات آب و هوایی در طول زمان و تکرار پی در پی آن تصمیم گرفت که واحدهای زمانی را بر اساس همین تغییرات بنا کند تا برای ثبت و نشانه گذاری زمان به واحد ویژه و همگانی ای استناد کند. یکی از قدیمی ترین تقویم ها که زمان بندی تقویم میلادی کنونی بر آن بنا نهاده شده است، تقویم رومی است. این تقویم که در ابتدا بر اساس تغییرات ماه نوشته شده بود خود از تقویم یونانی تاثیر فراوانی گرفته بود. ماه هایی که سی روزه بودند به عقیده آن ها خوشبختی می آوردند و ماه هایی با بیست و نه روز طول نشانه ی بدبختی بودند.

این تقویم در حدود 753 سال پیش از میلاد مسیح دچار تحولاتی شد و دیگر از تغییرات ماه پیروی نمی کرد و به طور ثابت از ده ماه که برخی 30 روزه و برخی دیگر 31 روزه بودند تشکیل می شد. این تقویم دارای 304 روز بود که 61 روز دیگر را به علت بودن در اوج سرما و نداشتن محصول و بسته شدن دست طبیعت نام گذاری نکرده بودند! یعنی ماه اول با آغاز بهار طبیعت شروع می شد و همان ماه مارچ بود.

در سال 713 قبل از میلاد پادشاه وقت روم تغییراتی را در تقویم بوجود آوردند و با کم و زیاد کردن تعداد روزهای برخی از ماه ها دو ماه دیگر را نیز نامگذاری کرد (ژانویه و فوریه) و به فوریه که در اوج سرما و بد یمنی برای آن ها بود تعداد روز 28 که عددی نحس در آن زمان بود را اختصاص داد که تا همین امروز هم تنها ماه کمتر از 30 روز در تقویم میلادی همین ما فوریه است و یک روز اضافی در سال های کبیسه در همین ماه منظور می شود. تقویم میلادی در طول زمان تغییرات دیگری کرد که از بیان آن ها صرف نظر می کنیم.

ماه های میلادی هر کدام دارای معانی خاصی هستند که بیشتر آن ها ریشه در نام های الهه های اسطوره های رومی دارند که در ادامه به اختصار به آن ها می پردازیم:

1- January ماه ژانویه از نام الهه ی گشایش و آغاز (ژانوس) گرفته شده است و همان گونه که بیان شد بعد از اصلاح تقویم به ماه های پیشین اضافه شد. و در حدود سال 153 قبل از میلاد مسیح به عنوان اولین ماه سال در تقویم قرار گرفت. کلمه درب در لاتین ianua معنی می شود و ماه ابتدایی سال نیز دری است بر آغاز سال نو.

2- February از کلمه لاتین februum مشتق گرفته شده است که به معنای purification یا همان تصفیه و پاک سازی است. علت انتخاب مراسم مذهبی ای بود که رومیان در 15 این ماه برای پاک سازی روح خود انجام می دادند. در تقویم گریگورى که تقویم میلادی امروزی بیشترین شباهت را به آن دارد این ماه از ماه آخر سال به دومین ماه سال تغییر مکان داد.

3- March سومین ماه در تقویم گریگوری و اولین ماه در تقویم روم باستان. از نام الهه جنگ یعنی مارس گرفته شده است. رومی ها اعتقاد داشتند که این ماه به علت آغازگر بهار بودن به جنگ سرما می رود و بر آن غلبه می کند. انگلیسی ها تا سال 1752 میلادی این ماه را اولین ماه سال می دانستند و در روز 25 آن جشن سال نو می گرفتند.

4- April ماهی سی روزه است احتمالاً از کلمه لاتین aperire که به معنای باز شدن است گرفته شده است. از آن رو که در این ماه درختان دوباره روییده می شود و گل ها باز می شوند.

5- May از یک الهه یونانی به نام Maia که الهه ی حاصل خیزی و باروری بوده است گرفته شده است. در نظریه ای دیگر این نام از کلمه یونانی maiores گرفته شده است که به معنی بزرگترها است.

6- June از نام Juno که الهه ی ازدواج بوده و زن ژوپیتر بوده اقتباس شده و نظریه ای دیگر آن را برگرفته از کلمه لاتین iuniores به معنای کوچکترها می داند.( در مقابل ماه می)

7- July در ابتدا نام آن در روم باستان Quintilis بوده به معنای پنجمین ولی پس از تغییر در ترتیب ماه ها به افتخار جولیس سزار که در این ماه بدنیا آمده است، این ماه را به نام او کردند.

8- August در ابتدا نام آن در روم باستان Sextilis بوده به معنای ششمین ولی به همان دلیل چند بار ذکر شده به افتخار Augustus که اولین پادشا روم بوده است در سال 8 قبل از میلاد مسیح این ماه را نام او کردند.

9- September از کلمه septem به معنی هفت آمده است که به معنای هفتمین است. چهار ماه آخر سال با وجود جابجایی دیرینه ای که در ترتیب سال ها صورت گرفت کماکان از اعداد ترتیبی مشتق شده اند.

10-October از کلمه Octo که به معنای هشت است گرفته شده است.

11-November از کلمه novem که به معنای نه است گرفته شده است.

12-December آخرین ماه سال و دهمین ماه روم باستان از کلمه Decem به معنای ده مشتق گرفته شده است.

توضیح این که:

- منبع ویکی پدیا بوده است و با نگاهی کلی به مطالب آن سایت این متن نوشته شده است برای جزییات بیشتر به همان منبع مراجعه شود.

اشتراک ایمیل های شبانه
آبونه 1دوست بشین
تا لیست آخرین مطالب سایت هر شب براتون ایمیل بشه
 
این صفحه رو
 
توئیتش کن تو فیسبوک شیر کن برای فرند فید بفرست به تامبلر بفرست چاپش کن
 
 
امتیاز بدین
لطفا برای تشخیص مطالب بهتر ، به این مطلب امتیاز بده
 
آمار امتیازات
برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 
 
نظر های داده شده
تا این لحظه 13 نظر برای این مطلب ثبت شده. شما هم اینجا نظرت رو برامون بنویس
 
کیان
7 سال پیش

خوب بود. موفق باشید.

ثریا
7 سال پیش

سلام اطلاعات خیلی خوبی گذاشتید آیا طالع بینی ماههای میلادی هم وجود داره

علی بیگدلی
8 سال پیش

با سلام

استفاده از مطالب نگارشی و تحقیقی بنده در سایت شما افتخاری وصف ناشدنی است.

با آرزوی توفیقات روزافزون

 

هدیه الف
8 سال پیش

سلام آقای بیگدلی

اول از همه ممنونم که من رو مفتخر به نام نویسنده کردید گرچه همونطور که قبلا هم عرض کردم علیرغم علاقه ام در حال حاضر نوشته ای برای تقدیم به شما عزیزان درسایت ندارم.

اما در مورد تذکر شما:

خب اول از همه بعد از خواندن این کامنت من به تمام سایتهایی که گاهی برای استفاده از مطالبشون از اونها استفاده میکنم سرزدم تا شاید شما کاربر سایتهای مذکور هم باشید و یا از مطلب شما با ذکر یا بدون ذکر منبع استفاده شده باشه و من سهوا منبع رو مجدد مشخص نکرده باشم.ولی خب ناگفته پیداست که چیزی بدست نیوردم " و البته الان هرچقدر تلاش کردم نه صفحه وبلاگ شما و نه حتی صفحه سایت پرشین بلاگ باز شدند"

الان تقریبا مطمئن هستم که برای این مطلب از ایمیلهای دریافتی ام استفاده کردم ولی اگر شما نویسنده این مطلب هستید به شما بابت ذوق و سلیقه ای که در بیان و گردآوری این مطلب داشتید تبریک میگم و خوشحال میشم اگه اجازه بفرمایید تا از بقیه مطالب خوب وبلاگتون البته با ذکر منبع استفاده کنیم .

ممنونم و براتون آرزوی موفقیت میکنم .

علی بیگدلی
8 سال پیش

با سلام خدمت خانم هدیه ی نویسنده

کاش حداقل ذکری هم از نام منبع می کردید

http://alitoon.persianblog.ir/post/91/

 

انيس
6 سال پیش
مرسی عاللللللللللللللی بود
اورهان امیری
5 سال پیش
خوبود.طالع بینی ماه میلادی هم دارین تو سیت؟
زانیار كریمی
5 سال پیش
اطلاعات خوبیه ولی بگو ببینم اسکل وشنقل یعنی چی؟نابغ تازه این اسون ترین سوال من بود.
ابوذر زارعی فر
4 سال پیش
خوب بود. موفق باشید.
کمال
4 سال پیش
میگم کی میدونه ماههای میلادی رو با ماههای خودمون بهار و تابستون وباییز وزمستون تطبیق بده کسی هست کمکم کنه مرسی
سهیل امینی
3 سال پیش
بسیار جالبی بود !
احسان
16 ماه پیش
بر اطلاعاتمان افزودی ممنون
احسان
16 ماه پیش
اتبلب یبیبذیذ رذیزذی
 
نظر بدین
ممنون که لطف میکنی و با نوشتن نظرت دلگرممون میکنی
 
برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 

آدیداس کیست
آدیداس کیست
علامت کنونی آدیداس شاید امروزه برای کسی نا آشنا نباشد. نام و علامتی که هرکسی را نا خداگاه بیاد ورزش می اندازد.اما اینکه این علامت و نام چه مفهومی دارد و از کجا آمده برای اکثر ما سئوال است.

یادی از زنده یاد منوچهر نوذری
یادی از زنده یاد منوچهر نوذری
چهار سال از فوت شادروان منوچهر نوذری می‌گذرد. کسی که همواره با عبارت «به نام یگانه‌ عالم» سخن خود را آغاز می‌کرد و بعدها به «آقای خنده ایران» شهرت یافت.
 
 
 
امکانات
مطالب

 
شما هم میتونی اینجا کلیک کنی ، فرم همکاری رو پر کنی و یکی از تهیه کننده های یک دوست باشی !
© 2008-2013 1Doost dot com. All rights reserved.
اعضا
منوی اصلی
تا هر شب مطالب سایت براتون ایمیل بشه


دانلود نسخه اندروید یک دوستValid XHTML 1.0 Strict
[Valid RSS]
 


خوانندگان ثابت اخبار