Today Photo

تلقین چیست؟

روانشناسی | تلقین چیست؟ القاء یک حالت, یک رفتار, یک کلام به خود یا کسی دیگر را تلقین گویند. کاشف تلقین, دانشمندی فرانسوی به نام امیل کوئه بوده است.
 

امیل کوئه یک روز صبح, جمله ای سرزنش آمیز به پسرش گفت و دید تا پایان شب, هنوز آثار این جمله در پسرش دیده می شود. همین موضوع او را مشتاق پیگیری در این مورد کرد و به این نتیجه رسید که انسانها 10 الی 15 دقیقه در صبح پس از بیدار شدن و 10 الی 15 دقیقه در شب, قبل از خوابیدن, دارای حالتی از سستی و خواب آلودگی هیپنوتیزمی می باشند که اگر در طول این مدت, اندیشه ای, تصویری و یا حرفی را چه در رویا چه در واقعیت ببینند یا بشنوند, به صورت ناخودآگاه, همان را برای خود در طول روز, شبیه سازی می کنند.

در حقیقت, هیپنوتیزم هم چیزی نیست جز مجموعه ای از تلقین ها به خود یا فرد دیگر.

اگر اندیشه ای برای مدت طولانی و پشت سر هم وارد ذهن شود, در ذهن می ماند و فرد آن را به صورت حقیقتی انکارناپذیر, تلقی می کند و دیگر حاضر نیست هیچ گونه مطلبی را برخلاف آن قبول کند. مثال بارز آن تفکراتی ست که از دوران کودکی در ذهن ما نقش بسته و زندگی ما را ساخته است. روانشناسان هم معتقدند هرگاه فردی تمام ذهنیت خود را بر روی اندیشه یا عقیده ای متمرکز کند و هر روز آن را تقویت نماید, این باور شخص, در جهان بیرون, جنبه واقعیت پیدا می کند.

همه انسانها دارای استعداد تلقین پذیری هستند. شاید بتوان گفت هیچ کس در جهان پیدا نمی شود که تلقین پذیر نباشد, ولی درجه تلقین پذیری در افراد متفاوت است.

تلقین این قدرت را دارد که زندگی ببخشد یا زندگی را بگیرد. اگر تفکر کسی را عوض کنیم, زندگیش را عوض کرده ایم و کلید تغییر تفکر, کلام (تلقین) است. کلام به مرور زمان و با تکرار, وارد ضمیر ناخودآگاه شده و قسمتی از باور فرد می شود.

تلقین هم جنبه مثبت دارد و هم جنبه منفی. گاهی اوقات دیگران با جملات و بیانات منفی خود, حالات منفی و ذهنیت بدی را در ما به وجود می آورند. پس باید هنگام مکالمه با دیگران کاملا آگاه باشیم.

بدبینی نیز نوعی تلقین منفی است که اکثر اوقات به واقعیت می پیوندد. فرد آنقدر درباره مسئله مورد نظرش بدبینی به خرج می دهد تا بالاخره اتفاق می افتد در صورتی که شاید از اول اینطور نبوده. از دیگر تلقین های منفی می توان به ترس های بی مورد که در وجودمان است و اعتماد به نفس پایین اشاره کرد.

تلقین منفی نافذتر از تلقین مثبت عمل می کند. پس باید مراقب کلامی که بر زبان می آوریم, کسانی که هم صحبت می شویم, جاهایی که میرویم و مطالبی که می خوانیم باشیم.

در مقابل تلقین منفی, تلقین مثبت را داریم. تلقین مثبت باعث رهایی فرد از ترس, تنش و اضطراب می شود. خلاقیت را بالا می برد, به زندگی و شغل و هدف و انگیزه می بخشد, اشتیاق را در زندگی بیشتر می کند, عادات عصبی ناراحت کننده را برطرف می نماید, باعث افزایش مهر و محبت به دیگران می شود و در نهایت امیدواری را بهبود می بخشد.

تلقین مثبت, شما را به موفقیت می رساند. روانشناسان یکی از مهم ترین ارکان موفقیت را تلقین مثبت می دانند. برای تلقین مثبت باید نکاتی را در نظر داشت:

1- تلقین باید به دفعات و کرات انجام شود.
2- هر چه تلقین زیباتر باشد بیشتر تاثیر دارد. میتوانید شعرهای مثبت و امیدبخش بخوانید, جملات زیبا در صحبتها به کار برید.
3-تلقینی که توسط افراد مهم و افرادی که برایمان عزیز هستند بیان می شود اثرش بیشتر خواهد بود.
4- اگر تلقین را باور کنیم, سریع تر اثر می گزارد.
5- تاثیر تلقین در زمان آرامش بیشتر است. (هیپنوتیزم, مراقبه, ریلکسیشن)
6- در پانزده دقیقه شبها قبل خواب و صبح ها بعد بیدار شدن, اثر تلقین سه برابر زمانهای دیگر است. پس صبح را با جملات زیبا و امید بخش شروع کنید و شبها به امید روز بهتر دیگر به خواب روید.
7- برای اینکه جمله تلقینی بهتر و سریعتر اثر کند, می توانید آن جمله را حفظ کنید یا در جایی قرار دهید که چشمتان مدام به آن باشد (در قسمت دوم افکار منفی و جملات تاکیدی به آن اشاره کردم)
8- از جملات مثبت برای تلقین استفاده کنید. مثلا به جای اینکه بگویید نمی ترسم, بگویید من شجاع هستم.
9- جملات را به زبان حال بگویید.
10- در جملات تلقینی (تاکیدی), باید احساس وجود داشته باشد.

کلمه درست, عامل نیرومندی ست. اگر کلمات, کاملا بجا استفاده شوند, به سرعت برق هم بر جسم و هم بر روح اثر می گذارند (مارک توان)  به قلم : شیلا نیک منش


کپی برداری از این مطلب با ذکر نام سایت بلامانع است !

اشتراک ایمیل های شبانه
آبونه 1دوست بشین
تا لیست آخرین مطالب سایت هر شب براتون ایمیل بشه
 
این صفحه رو
 
نام شما :
ايميل شما :
ايميل گيرنده :
 
  يه کپي هم به ايميل خودتون بياد 
برای دوستانت بفرست
توئیتش کن تو فیسبوک شیر کن برای فرند فید بفرست به تامبلر بفرست چاپش کن
 
 
امتیاز بدین
لطفا برای تشخیص مطالب بهتر ، به این مطلب امتیاز بده
 
آمار امتیازات
برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 
 
نظر های داده شده
تا این لحظه 13 نظر برای این مطلب ثبت شده. شما هم اینجا نظرت رو برامون بنویس
 
نوشین محمدعلی
19 ماه پیش
مطلب فوق العاده ای بود. باورها اندیشه آدم رو می سازن و اندیشه زندگی رو...
رضا ناصری
رضا ناصری
19 ماه پیش
قسمتی از فرموده حضرت علی (ع)
سهند کیهانی
19 ماه پیش
یکی از 4 میثاق همین هست
"با کلام خود گناه نکنید"
بسیار مفید بود
نسترن صالحی
19 ماه پیش
واقعاٌ بنظر من تلقین بدترین مریضی خدا هیچ کس رو به این درد مبتلا نکنه
شیلا نیک منش
شیلا نیک منش
19 ماه پیش
بله درسته دوست عزیز ولی تلقین مثبت یکی از ارکان موفقیت در همه زندگی ست. زندگی روزمره ما هم تلقینی ست که ما در ذهن خود گنجاندیم.
عطیه سلیمانی
19 ماه پیش
ما همان میشویم که به ان فکر میکنیم ممنون
هاشم قره داغی
19 ماه پیش
شاید باورتون نشه
تلقین کردن به یک بیمار که بیماری نا علاج داشته اونو به زندگی برگردونده
و تلقین اینکه بهترین آمپول روی اون تزریق و برای همیشه خوب میشه اونو امیدوار و به این باور رسیده
در حالی که اون آمپول آب مقطری بیش نبوده!
مجید حبیبی
19 ماه پیش
هرآنچه رو که درذهن میپرورانیم تمام کائنات دست به دست هم میدهند تا اون رو به حقیقت برسونن .چه مثبت وچه منفی.
حسین راد ثانی
19 ماه پیش
من خودم اینطوری هستم نمیدنم تلقینه یا چیز دیگه هر موقع بیمارستان رفتم برای عیادت مریض شدم نمیدونم از چی هستش
فاطمه
13 ماه پیش
مطلب فوق العاده ای بود. اما میخواستم یه چیزی بگم یه مدته دچار درد معده شدم که این درد به ستون فقراتم هم تاثیر میذاره در مورد علائم بیماری های مختلف مطلب خوندم دیدم این درد معده و ستون فقرات من علائم یک بیماری هست حالا چند مدته دارم به خودم میگم نکنه که من دچار این بیماری بشم و همش ترس و اضطراب دارم که خدایا من دچار این بیماری نشم از همون روز وضعیت خواب و استراحتم و کارهام بهم ریخته همش ترس دارم از این که این همه مدته که دارم به خودم میگم نکنه دچار این درد شدم خدایی نکرده حرفم محقق بشه با این ترس چه کار کنم التماستون می کنم کمکم کنید دارم عذاب می کشم ازین افکار. ممنون از شما
فاطمه
10 ماه پیش
من فاطمه هستم همونی که مدتی افکار منفی ذهنشو داغون کرده بود. شکر خدا از زمانی که دارم به خودم تلقین مثبت میکنم دیگه افکار منفی عصابمو بهم نمیریزه من الکی برای خودم مشغله ذهنی درست میکردم اما دیدم تلقین مثبت خیل تو زندگی آدم تاثیر میذاره و اگر دردی هم داشته باشیم به خاطر استرس و فکرهای منفیه که در ذهنمون میروانیم. خدایا شکرت واسه همه چیز واسه سلامتی و زندگی خوبم و ممنون از یک دوست که سایتی نابه
سارا
10 ماه پیش
سلام.لطفا مراحل تلقین مثبت و جایگزینی ان به جای تلقین منفی رو کاملا توضیح بدین ممنون میشم چون من مدتیه به شدت تلقین منفی به خوذم کردم.میخوام بدونم این یک مریضیه؟چون واقعا از این بیماری به ستوه اومدم و واقعا خواهان درمان هستم.لطفا کمک کنید.ممنون از کار خوبتون.
 
نظر بدین
ممنون که لطف میکنی و با نوشتن نظرت دلگرممون میکنی
 
نام شما :
آدرس ایمیل :
وب سایت :برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 
 
 
 
سن دوستی :
21 ماه
رتبه دوستی :
60
 
امکانات
 
 
 
مطالب
 
 

 
شما هم میتونی اینجا کلیک کنی ، فرم همکاری رو پر کنی و یکی از تهیه کننده های یک دوست باشی !
© 2008-2013 1Doost dot com. All rights reserved.
دوستان
منوی اصلی
تا هر شب مطالب سایت براتون ایمیل بشه
Valid XHTML 1.0 Strict
[Valid RSS]
 


خوانندگان ثابت اخبار