Today Photo

به چه نوع کم خونی مبتلا هستید؟

سلامت و پزشکی | به چه نوع کم خونی مبتلا هستید؟ کم خونی عبارت است از نقص کمی یا کیفی گلبول های قرمز خون یا هموگلوبین که درون این گلبول ها قرار دارد.
 

درمان انواع کم خونی

از آنجا که هموگلوبین وظیفه حمل اکسیژن را از شش ها به بافت های بدن بر عهده دارد، کم خونی می تواند باعث بروز هیپوکسی یا کمبود اکسیژن در بافت ها و اندام ها شود. برای مردان، کم خونی معمولا به سطح هموگلوبین کمتر از 5/13 گرم در 100 میلی لیتر خون و در زنان کمتر از 5/12 گرم در 100 میلی لیتر خون نسبت داده می شود.

همچنین تعداد استاندارد گلبول های قرمز خون برای مردان حدود 5 میلیون و برای زنان 5/4 میلیون در هر میلی متر مکعب خون است. هر فرآیندی که بتواند طول عمر طبیعی یک گلبول قرمز را که معمولا حدود 120 روز است مختل کند، باعث کم خونی می شود. گلبول های قرمز در مغز استخوان ساخته می شوند. کم خونی اساسا از دو طریق اصلی یعنی از طریق کاهش در تولید گلبول های قرمز یا هموگلوبین یا از طریق کاهش یا تخریب خون به جود می آید.

تقسیم بندی رایج تر کم خونی (کاهش هموگلوبین) بر اساس MCV یا حجم گلبول های قرمز خون است به طوری که MCV کمتر از 80 به عنوان کم خونی میکروسیتیک، MCV در حد نرمال (10080)، کم خونی نورموسیتیک (با حجم سلولی نرمال) و MCV بالا، کم خونی ماکروسیتیک نامیده می شوند.

در کم خونی ناشی از کمبود آهن که علاوه بر کاهش هموگلوبین، میانگین حجم سلولی نیز پایین است، کم خونی از نوع میکروسیتیک است. آهن، ترکیب اصلی هموگلوبین است و کاهش خون مزمن ناشی از هر علتی، دلیل اصلی کاهش سطح آهن بدن است، زنان به علت از دست دادن خون ماهانه، بیشتر از مردان دچار کم خونی ناشی از کمبود آهن می شوند که معمولا علائم زیادی نداشته و موقتی است. کم خونی ناشی از کمبود آهن همچنین می تواند بر اثر خونریزی های مکرر کوچک مانند سرطان کولون یا زخم های معده اتفاق بیفتد.

خونریزی معده ممکن است توسط درمان با داروهای رایج بدون نسخه مانند آسپرین و ایبوپروفن آغاز شود. در نوزادان و کودکان، کم خونی ناشی از کمبود آهن، اغلب به دلایل تغذیه ای است. از دست دادن شدید خون در خونریزی های داخلی (مانند خونریزی معده) یا خونریزی خارجی (ناشی از آسیب ها)، می تواند در مدت زمان کوتاهی، کم خونی فوق العاده ای را ایجاد کند. این نوع از کم خونی در صورتی که فورا به آن رسیدگی نشود، منجر به علائم و پیامدهای حاد می شود.

کم خونی ماکروسیتیک، به دریافت ناکافی ویتامین B12 یا اسیدفولیک یا هر دو مربوط می شود. کمبود ویتامین B12 معمولا در گیاهخواران یا افراد الکلی دیده می شود. ویتامین B12 و فولات در ساختن مولکول هم که بخش سازنده هموگلوبین است، دخالت دارد. کمبود فولات با کاهش مصرف سبزیجات برگ سبز و جذب ناکافی آن به وجود می آید. این نوع از کم خونی ها ممکن است بر اثر عمل جراحی معده و برداشتن قسمت هایی از آن نیز ایجاد شود.

در کم خونی موسوم به پرنیسیوز که علت آن یک واکنش خودایمنی علیه سلول های دیواره معده است، جذب ویتامین B12 از روده مختل می شود. کمبود فولات یا ویتامین B12 می تواند به سوءهاضمه نیز مربوط باشد. کمبود ویتامین B12، عوارض عصبی ایجاد می کند. کم خونی ماکروسیتیک می تواند به 2 کم خونی مگالوبلاستیک و غیرمگالوبلاستیک تقسیم شود.

در کم خونی مگالوبلاستیک، نارسایی در سنتز DNA، سبب محدودیت در تقسیم سلول های بنیادی خون ساز می شود و با افزایش شمار لوب های هسته گلبول سفید، نوتروفیل همراه است. کم خونی ماکروستیک غیرمگالوبلاستیک به علل متفاوتی مانند عدم توازن در سنتز DNA گلوبین، ایجاد می شود. از جمله دیگر کم خونی ها و علل آنها کم خونی همولیتیک (پاره شدن گلبول های قرمز خون) است که می تواند ناشی از آنتی بادی های چسبیده روی سطح گلبول های قرمز باشد.

کم خونی در نوزادان نارس هم که در 6 2 هفته پس از تولد ظاهر می شود، علت آن عدم پاسخ اریتروپوئیتین به افت مقدار هماتوکریت (میزان خون تولید شده توسط گلبول های قرمز) است که از انواع دیگر کم خونی هاست. همچنین مجموعه ای وسیع از بیماری های مغز استخوان می تواند منجر به کم خونی شود، به عنوان مثال سرطان هایی که به مغز استخوان منتشر می شود، (متاستاز می دهد) یا سرطان های مغز استخوان (مانند لوسمی)، می تواند منجر به تولید گلبول های قرمز ناکافی از مغز استخوان و کم خونی شود. در این میان شیمی درمانی های خاصی نیز می تواند به مغز استخوان آسیب رسانده و با کاهش تولید گلبول های قرمز خون، منجر به کم خونی شود.

برخی عفونت ها نیز می توانند مغز استخوان را درگیر کرده و با آسیب رساندن به آن، باعث کم خونی شود. همچنین در بیماران با نارسایی کلیوی، ممکن است تحریک طبیعی هورمون ضروری برای تولید گلبول های قرمز خون توسط مغز استخوان کاهش یابد و حتی ویروس HIV و سندرم کاهش ایمنی (ایدز) می تواند موجب کم خونی شود. از سوی دیگر مصرف برخی داروها مانند استامینوفن نیز می تواند باعث ایجاد اجسام غیرطبیعی در داخل گلبول های قرمز شده و باعث ایجاد کم خونی شود. در ضمن اسفروسیتوزارثی، یک اختلال ژنتیکی است که سبب آسیب دیدگی غشای گلبول های قرمز می شود و نتیجه اش جدایی گلبول و نابودی آن توسط طحال است. سایر اختلالات ژنتیکی عبارتند از کم خونی ناشی از گلبول های داسی شکل که به علت وجود ژن هموگلوبین های هموزیگوت است و همچنین اختلال ژنتیکی که می تواند با تضعیف تولید هموگلوبین، باعث ایجاد کم خونی و تالاسمی آلفا و بتا شود. کم خونی های ژنتیکی گاهی ممکن است آنقدر شدید باشد که منجر به مرگ جنینی شود.

کم خونی میلوفتیزیک، یک نوع شدید از کم خونی است که به علت جایگزین شدن مغز استخوان با مواد دیگر همانند تومورها یا گرانولوماهای بدخیم به وجود می آید.

نوع دیگر کم خونی ناشی از کمبود آهن، بر اثر آلودگی با انگل کرم قلابدار، آمیب شیستوزومیا و تریکوریس تریکیورا (کرم شلاقی) ایجاد می شود.

زنان در دوران بارداری حدود 500 میلی گرم آهن از دست می دهند، بنابراین می بایست مقدار مشابهی آهن دریافت کنند تا دچار کمبود نشوند. پیامدهای احتمالی کم خونی برای مادر، شامل نشانه های قلبی، عروقی، کاهش قدرت بدنی و نیروی عقلانی، کاهش عملکرد سیستم ایمنی بدن، کاهش ذخیره خون محیطی و افزایش نیاز به تزریق خون پس از زایمان است و پیامدهای احتمالی برای جنین، زایمان زودرس، مرگ داخل رحمی، پارگی کیسه آب و عفونت است.

از تشخیص تا درمان کم خونی

اغلب افراد مبتلا به کم خونی از احساس خستگی و رخوت، کسالت عمومی و گاهی ناتوانی تمرکز شکایت دارند. کم خونی های شدیدتر با تنگی نفس، تپش قلب و تعریق همراه است که در پایان منجر به نارسایی قلبی می شود. علائم دیگر ممکن است شامل ریزش مو، رنگ پریدگی، کمرنگ شدن ناخن ها و قاشقی شدن آنها، التهاب مخاط دهان و میل به خوردن مواد غیرخوراکی مانند خاک، کاغذ و موم باشد.

کم خونی مزمن در کودکان، سبب اختلالات رفتاری ناشی از تکامل نامناسب سیستم عصبی شده و نیز موجب افت تحصیلی می شود. تشخیص کم خونی معمولا با انجام تست CBC (سلول های کامل خون) صورت می گیرد. اندازه گیری 6 مولفه، تست CBC را تشکیل می دهد که عبارتند از: شمارش گلبول های قرمز خون (RBC)، هماتوکریت، هموگلوبین، شمارش گلبول های سفید خون (WBC)، شمارش افتراقی خون و شمارش پلاکت ها. بعلاوه MCV (حجم متوسط گلبول های قرمز) نیز اغلب در CBC گزارش می شود. همچنین اندازه، شکل و رنگ گلبول های قرمز خون نیز از فاکتورهای مهم هستند.

هماتوکریت، شامل اندازه گیری بخشی از خون است که متشکل از گلبول های قرمز بوده و میزان آن 45 درصد است. هنگامی که علت کم خونی مشخص نباشد، آزمایش های دیگری مانند سرعت ته نشین شدن گلبول های قرمز (ESR)، اندازه گیری فریتین، میزان آهن سرم، ترانسفرین، میزان فولات و ویتامین B12 سرم، الکتروفورز هموگلوبین، آزمایش عملکرد کلیه (همانند اندازه گیری کراتینین سرم) و آزمایش اسپیراسیون مغز استخوان انجام می شود. در کم خونی های مربوط به زخم های معده، آزمایش خون پنهان در مدفوع و آندوسکوپی قسمت بالایی دستگاه گوارش، به دلیل احتمال وجود پولیپ کولون یا سرطان کولورکتال صورت می گیرد. در این میان درمان کم خونی ها، بسته بشدت بیماری و علت آنها بسیار متفاوت است. کمبود خفیف آهن با تجویز فروسولفات یا فروگلوکونات همراه مصرف ویتامین C برای جذب بیشتر آن، قابل درمان است.

تجویز ویتامین های خوراکی (اسیدفولیک) یا تزریق زیرجلدی ویتامین B12، کمبودهای مربوط را درمان می کند. در کم خونی مربوط به بیماری های مزمن مانند خونریزی معده، درمان باید با بهبود زخم آغاز شود و در سرطان کولون، اغلب جراحی لازم است و گاهی مکمل های آهن نیز تجویز می شود. در کم خونی های مربوط به شیمی درمانی یا بیماری های کلیوی، برخی پزشکان معالج با تجویز پروتئین اریترو پوئیتین نوترکیب، سعی در تحریک فرآوری گلبول های قرمز دارند. در موارد کم خونی شدید یا خونریزی در حال پیشرفت، ممکن است تزریق خون لازم باشد که البته امکان دارد برخی عوارض جانبی را به دنبال داشته باشد.

  منبع : سیمرغ
اشتراک ایمیل های شبانه
آبونه 1دوست بشین
تا لیست آخرین مطالب سایت هر شب براتون ایمیل بشه
 
این صفحه رو
 
نام شما :
ايميل شما :
ايميل گيرنده :
 
  يه کپي هم به ايميل خودتون بياد 
برای دوستانت بفرست
توئیتش کن تو فیسبوک شیر کن برای فرند فید بفرست به تامبلر بفرست چاپش کن
 
 
امتیاز بدین
لطفا برای تشخیص مطالب بهتر ، به این مطلب امتیاز بده
 
آمار امتیازات
برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 
 
نظر های داده شده
تا این لحظه 4 نظر برای این مطلب ثبت شده. شما هم اینجا نظرت رو برامون بنویس
 
محسن عسکری
2 سال پیش
فکر میکنم کم خونی از نوعکمبود آهن بین ایرانی ها از همه نوعش رایج تر باشه و دلیلش هم به خاطر این چای خوردنمونه ...
منوچهر س
2 سال پیش
روزانه بیش از 10 میلیگرم آهن دررژیم غذائی است که ببدن از طریق نان میرسد. 5 گرم چای میتواند فقط یک میلیگرم انرا خنثی نماید.
زری راد
2 سال پیش
در هر صورت پیشگیری تغذیه ای خیلی بهتره
فاطی
6 ماه پیش
با زری موافقم.باید مواظب ژن هامون که به نسلهای بعدی انتقال میدیم باشیم
 
نظر بدین
ممنون که لطف میکنی و با نوشتن نظرت دلگرممون میکنی
 
نام شما :
آدرس ایمیل :
وب سایت :برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 
 
 
 
سن دوستی :
22 ماه
رتبه دوستی :
67
 
امکانات
 
 
 
مطالب
 
 

 
شما هم میتونی اینجا کلیک کنی ، فرم همکاری رو پر کنی و یکی از تهیه کننده های یک دوست باشی !
© 2008-2013 1Doost dot com. All rights reserved.
دوستان
منوی اصلی
تا هر شب مطالب سایت براتون ایمیل بشه
Valid XHTML 1.0 Strict
[Valid RSS]
 


خوانندگان ثابت اخبار