Today Photo

جشن هالووین

دانستنی ها | جشن هالووین همون قاشق زنی خودمونه منتاها به یه سبک و سیاق دیگه ... همه جای دنیا رسم و رسوماشونو حفظ میکنن و گسترش میدن الا ایران ...کجا الان بچه های ما از قاشق زنی چیزی میدونن ؟؟؟
 

بد نیست در مورد این جشن سراسر شادی و خنده و شوخی اطلاعاتی داشته باشیم ...

 

Halloween در دیکشنری :

هالووین (هالوئین و هالوین هم نوشته شده) یکی از جشنهای سنتی مغرب زمین است که مراسم آن در شب 31 اکتبر برگزار می شود. در آن شب معمولاً کودکان لباس های عجیب و غیرمرسوم میپوشند و برای جمع آوری نبات و آجیل به در خانه دیگران می روند. جشن هالووین بیشتر در کشورهای امریکا، ایرلند، اسکاتلند و کانادا مرسوم است. این جشن را مهاجران ایرلندی و اسکاتلندی در سده نوزدهم با خود به قاره امریکا آوردند.

یکی از نمادهای هالووین یک کدوتنبل توخالی است که برای آن دهان و چشم به صورتی ترسناک درآورده شده و با روشن کردن شمع در درون کدوتنبل به آن جلوه ای ترسناک داده می شود.

تاریخچه هالووین ...

جشن هالووین که از دوهزار سال قبل تاکنون در چنین روزی میان غربیان برگزار می شود، بیان کننده اعتقاد پیشینیان آنان به جهان آخرت است. آخرین روز ماه اکتبر (نهم آبان ماه) زمان برگزاری یکی از جشن های مذهبی در کشورهای اروپایی و آمریکایی است که به نام هالووین (Halloween) یعنی روز همه مقدسین معروف است.

بنیانگذاران این جشن قوم سلتی بودند که سال ها پیش از میلاد مسیح در ایرلند و شمال فرانسه زندگی می کردند. به روایت این قوم آغاز سال میلادی اول نوامبر است و با این اعتقاد آخرین شب سال یعنی سی و یکم اکتبر را زمان یادآوری از ارواح درگذشتگان قرار دادند و به این ترتیب جشنی برپا می کردند، همگی دور هم جمع می شدند، آتش می افروختند، قربانی می کردند و هر کس هر غذایی داشت با دیگران قسمت می کرد و همگی بر سر یک سفره می نشستند چراکه بر این باور بودند که در این شب راه میان دو جهان باز می شود و ارواح درگذشتگان شان نیز در این جمع حاضر می شوند و ارتزاق می کنند؛ پس کسانی که با سخاوت بیشتری در این جشن شرکت می کردند مورد شفاعت درگذشتگان نزد خداوند قرار گرفته و تا پایان آن سال از گزند بدی ها و بلاها در امان می ماندند.

از دیگر مراسمی که در این بخش برگزار می شد که البته هر کدام بعدها تغییر کرده و به شکلی کاملاً دگرگون درآمد، می توان به این موارد اشاره کرد: پوشیدن لباس هایی از پوست سر حیوانات، پیشگویی توسط کشیشان، خوردن سیب که سمبل پومانا (خدای میوه و درخت) بود و بردن باقی مانده های آتش و خاکستر به خانه ها با این نیت که آنها را از بدی ها و از سرمای زمستانی که در پیش بود در امان بدارد. در انتها کشیش ها با شب زنده داری، دعا و نماز آخرین شب سال را به پایان برده و ارواح مقدس را از برزخ به بهشت رهمنون می کردند.

پس از گذشت سالیان دراز و با حمله رومی ها به این منطقه آیین هالووین دچار تغییراتی شد که ورود مسیحیان کریستین به این سرزمین و اختلاط عقاید آنها به یکدیگر در این تغییرات بی تأثیر نبود تا آنجا که کم کم «شب همه مقدسین» دیگر تنها متعلق به ارواح پاک نبود بلکه شیاطین و ارواح خبیثه را نیز در این جشن حاضر می دانستند. از این رو برخی از مردم در جشن هالووین لباس های عجیب و ترسناک می پوشیدند تا در برابر ارواح گناهکار ایستادگی کنند و به شکلی نمادین آنها را ترسانده و از میان خود برانند.

رفته رفته با شکل گیری زندگی شهری، کشاورزان تنها قشری شدند که مصرانه این جشن را برگزار می کردند و برای آن به در خانه ها می رفتند و طلب غذا و خوراک برای پذیرایی در جشن می کردند.

در همین دوران موضوع تریت (رفتار نیک: treat) و تریک (حیله و نیرنگ: trick) پیش آمد، به این صورت که اگر کسی سخاوت به خرج می داد و چیزهای بیشتری به هالووین اهدا می کرد برای او یک کار نیک انجام می دادند و هر کس کالا یا خوراک قابل توجهی نمی داد او را به سخره و بازی می گرفتند.

اوایل سده 19 بسیاری از ایرلندی ها به آمریکا مهاجرت کردند و به این ترتیب بسیاری از آیین ها و اعتقاداتشان بار دیگر دچار تغییر و تحول شد به عنوان مثال آمریکایی ها حضور شیاطین و ارواح گناهکار در هالووین را بیشتر مورد استقبال قرار دادند و بیشتر سمبل هایی که برای آن در نظر گرفتند ترسناک و خشن بود تا آنجا که شرارت و شیطنت در این شب کاملاً عادی و معمولی به نظر می رسید. گاه پیش می آمد که راه مردم را می بستند، به در خانه ها سبزی و میوه پرتاب می کردند، با سنگ و کلوخ دودکش خانه ها را مسدود می کردند و دیگران را مورد آزار و اذیت قرار می دادند با این عنوان که این اتفاقات ناشی از حضور ارواح موذی و شیاطین است و آنها هستند که مرم را «تحریک» می کنند.

این اعمال باعث شد برگزاری هالووین در آمریکا برای مدتی متوقف و مسکوت بماند و پس از آن برای اولین بار به طور رسمی در سال 1920 به شکلی متعادل در آمریکا، هالووین جشن گرفته و به عنوان یک روز مذهبی شناخته شد. هر چند که باز هم این مراسم با آنچه در ذهن و نیت پدیدآورندگان قدیمی آن بود بسیار متفاوت برگزار شد.

هالووین در کشورهایی چون ایرلند و اسکاتلند همچنان یکی از روزهای مذهبی و محترم به شمار می رود و با برگزاری این جشن کم کم به استقبال کریسمس و میلاد حضرت عیسی می روند.

 

 

کدوی نارنجی رنگ و ترب

جک فانوسی یا Jack-o'-lantern: کدوهای نارنجی رنگی که به اشکال مختلف بریده میشوند و با شمعی در داخلشان، به عنوان فانوسهای شب هالووین در همه جا دیده میشوند، جک فانوسی نام داشته و پیشینه ای سلتی دارند. بنا بر این داستان، مردی به نام جک، محکوم شده بود تا پس از مرگ در دنیا سرگردان باشد. او فانوسی را که با کنده کاری بر روی ترب در دست داشت و به جک فانوسی معروف بود. هنوز هم در ایرلند و اسکاتلند این فانوسها از ترب ساخته میشود اما مهاجرین ایرلندی، پس از رسیدن به آمریکا، کدو را برای این منظور مناسبتر و زیباتر دیدند و پس از مدتی، کدو تنبلهای بزرگ و زیبا جای ترب را گرفت.

 

گرفتن سیب

گرفتن سیب از آب و دویدن در هزارتوهای مزارع ذرت و البته استفاده های مختلفی که از کدو میشود، همه نشانی از جشن رومیان دارند که در طی آن برداشت محصولی خوب را جشن میگرفتند.

 

یه چیزی بده تا کاریت نداشته باشم ...

یکی از آداب بسیار رایج در هالووین trick-or-treat نام دارد و بسیار شبیه به قاشق زنی خودمان است، به این ترتیب که افراد- به خصوص کودکان - در گروه هایی کوچک به در خانه ها رفته و میگویند trick-or-treat به این معنی که : "چیزی بده تا اذیتت نکنیم" و صاحبخانه که به همین مناسبت خوراکی هایی تهیه کرده، چیزهایی در سبد آنها میگذارد.

این رسم در واقع بازسازی اتفاقی است که در دوران گذشته و در روز "تمام مقدسین" روی میداد و در طی آن فقرا به درب منزل ثروتمندان میرفتند و از آنها پول یا غذا میگرفتند و اگر کسی از کمک به آنها سرباز میزد، ارواح خبیث به سراغش می آمدند و خانه اش را ویران میکردند.

 

جادوگرانی با جاروهای پرنده و گربه سیاه

در قرون وسطا، ترس فراوانی از جادوگران وجود داشت. به خصوص که مردم اعتقاد داشتند جادوگران میتوانند با جاروهای پرنده خود به همه جا بروند و با ارواح خبیث ملاقات کنند. عده ای هم گربه سیاه را جادوگری میدانستند که تغییر شکل داده یا حتی مرده ای است که به زندگی بازگشته است.

 

هالووین و عطسه

در اعتقادات سلتی، باید به کسی که عطسه میکند بگویند: خدا حفظت کند! "God bless you". زیرا آنها اعتقاد دارند که هنگام عطسه، روح از بدن به بیرون پرتاب میشود و در شب هالووین، باید حتما مراقب بود تا اگر کسی عطسه کرد به او بگویند "خدا حفظت کند" تا مبادا شیطان روح آنها را تسخیر کند .

 

اگه دوست داشتین میتونین از اینجا یه سری از عکسهای هالووین امسال (2009) رو تو آلبوم سایت ببینین ...

اینم عکس جورج بوش در حال دادن هدیه به بچه های جشن هالووین که مشغول قاشق زنی بودن ...

جالب بود ... این عکس تو ویکی پدیا کنار مفهوم هالووین بود ....

 

اما نکته ای که امشب ذهن منو مشغول کرد و باعث شد سراغ اطلاعاتی در مورد این جشن برم و بیام اینجا بزارم این بود که متوجه شدم تو همین ایران خودمون تو مهد کودک ها به بهونه هالووین جشن میگرن و به بچه هامون میگن هالووین مبارک .....

هالووین چیز بدی نیست و من خودم به شخصه دوست دارم همچین جشنی تو ایران هم مثل خیلی کشور های دیگه داشته باشیم ... یا خودشو یا مشابهش تو زمان دیگه اما ....

اما به نظرتون نباید کنارش فرهنگ های اصیل ایرانیه خودمون رو هم گسترش بدیم و حفظشون کنیم ؟؟؟  به قلم : محسن عسکری


کپی برداری از این مطلب با ذکر نام سایت بلامانع است !

اشتراک ایمیل های شبانه
آبونه 1دوست بشین
تا لیست آخرین مطالب سایت هر شب براتون ایمیل بشه
 
این صفحه رو
 
نام شما :
ايميل شما :
ايميل گيرنده :
 
  يه کپي هم به ايميل خودتون بياد 
برای دوستانت بفرست
توئیتش کن تو فیسبوک شیر کن برای فرند فید بفرست به تامبلر بفرست چاپش کن
 
 
امتیاز بدین
لطفا برای تشخیص مطالب بهتر ، به این مطلب امتیاز بده
 
آمار امتیازات
برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 
 
نظر های داده شده
تا این لحظه 12 نظر برای این مطلب ثبت شده. شما هم اینجا نظرت رو برامون بنویس
 
توکا مهرزاد
3 سال پیش

!!  جالب بود!!

از  مطالب مفید "یک دوست" سپاسگذارم. در مورد نمونه های فراکتال در طبیعت هم اگه مطلب جدید و غیر تکراری دارین، بذارین لطفا.. آخه سایت ها مطالب رو از هم کپی می کنن، به همین دلیل همش تکراریه! بازم ازتون ممنونم

 

لی لی
3 سال پیش

دست و پنجولت درد نکنه ولی اگه متن انگلیسیش تنگش بود مفیدتر بود.

سارا
3 سال پیش

ممنون مطالب خیلی جالبی درباره هالووین یاد گرفتم دستت درد نکنه منم هالووین می خوامممممممممممممممم

رامين
3 سال پیش

ممنون من کدومی خوام

میلاد
5 سال پیش

منم هالووین میخواممم 

خاطره
5 سال پیش

 خیلی از این اطلاعات رو خونده بودم.. اما جامع و کامل بود... ممنون...

علی
5 سال پیش

 دست درد نکنه قسمت هالووین مغزم به روز شد

بوبو
2 سال پیش
خیلی خوب بود
سيمين
2 سال پیش
عالی بود اطلاعات عمومی ام رو افزایش داد
بهرام
9 ماه پیش
ممنون من فقط خواستم زمان هالووین رو ببینم ولی ناخواسته مطلبشم خوندم
ممنون
شاپور
6 ماه پیش
مفید و جالب بود و تشکر از یک دوست
پارسا
5 ماه پیش
عالی بود
اطلاعات خوبی داشت

 
نظر بدین
ممنون که لطف میکنی و با نوشتن نظرت دلگرممون میکنی
 
نام شما :
آدرس ایمیل :
وب سایت :برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 
 
 
 
سن دوستی :
22 ماه
رتبه دوستی :
44
 
امکانات
 
 
 
مطالب
 
 

 
شما هم میتونی اینجا کلیک کنی ، فرم همکاری رو پر کنی و یکی از تهیه کننده های یک دوست باشی !
© 2008-2013 1Doost dot com. All rights reserved.
دوستان
منوی اصلی
تا هر شب مطالب سایت براتون ایمیل بشه
Valid XHTML 1.0 Strict
[Valid RSS]
 


خوانندگان ثابت اخبار