Today Photo

خطرات رادیوگرافی دندان

سلامت و پزشکی | خطرات رادیوگرافی دندان رادیوگرافی های دندان برای مشخص کردن دندان های شکسته، استخوان های آسیب دیده، پوسیدگی، آبسه های دندانی، کیست ها، بررسی مفصل، بررسی رابطه استخوان ها و خیلی موارد دیگر کاربرد دارد.
 

ممکن است تهیه رادیوگرافی های دهان و دندان برای برخی افراد نگران کننده باشد. بر اساس اطلاعات علمی، حداکثر اشعه مجازی که هر فرد طی یک سال می تواند دریافت کند، برابر با 5 هزار میلی رم است. بنابراین اگر فردی در محدوده پایین تر از این حد قرار گیرد، نباید نگران باشد.

رادیوگرافی های معمول دندانپزشکی تنها حدود پنج میلی رم اشعه وارد دهان و فک می کنند. لذا اگر بیش از 1000 رادیوگرافی از این نوع تهیه شود، خطر ایجاد عوارض وجود خواهد داشت. هر فردی به طور طبیعی به میزان تقریبی 350 میلی رم از اشعه هایی که در محیط وجود دارد را به طور سالانه جذب می کند. لذا با احتساب اشعه های محیطی، هر فرد حتی می تواند تا 70 بار از تمام دندان ها رادیوگرافی در سال تهیه کند.

چند منبع مهم اشعه در دندان پزشکی وجود دارند:

- یک نوع مربوط به عکس هایی موسوم به پری آپیکال است که از تک تک یا گروهی از دندان های مجاور گرفته می شود تا تاج، ریشه و بافت های اطراف دندان ها بررسی شوند.
- نوع دیگر رادیوگرافی هایی است که عمدتا برای بررسی پوسیدگی دندانی است که به آن ها رادیوگرافی بایت وینگ گفته می شود.
- گروه بعدی عکس هایی هستند که برای بررسی تمام دندان ها یا بررسی استخوان های سر و صورت تهیه می شوند که در درمان های تخصصی تر مثل ارتودنسی استفاده می شوند.

هر کدام از این منابع اشعه متفاوتی را به افراد می رسانند. در هر نوع رادیوگرافی دستگاه های قدیمی از اشعه بیشتری استفاده می کنند. مهم آن است که افراد تهیه کننده دقت کافی در تهیه عکس داشته باشند. با توجه به این که رادیوگرافی های دندانی در محل های خاصی از دهان و یا صورت تهیه می شوند و مقدار اشعه آن ها به نسبت کم است، مقدار اشعه ای که از این رادیوگرافی ها به سایر نقاط بدن می رسد، بسیار کم است. بنابراین خطر جدی سایر اندام ها را تهدید نمی کند.

راه های کاهش خطرات رادیوگرافی

- به محل هایی مراجعه کنید که از دستگاه های قدیمی رادیوگرافی استفاده نمی کنند.
- اگر خانم بارداری نیاز به تهیه رادیوگرافی داشته باشد لازم است وضعیت خود را به تهیه کننده رادیوگرافی اطلاع دهد تا حفاظت های موردنیاز را به عمل آورد.
- استفاده از یقه های گردنی برای محافظت از تیروئید یا استفاده از پیش بندهای سربی برای حفاظت از اندام های حساس به اشعه مفید است.
- برخی از بیماران تصور می کنند که گم کردن رادیوگرافی ها اهمیتی ندارد و می توانند آن را تکرار کنند، اما این مساله درست نیست، بلکه محافظت در برابر تکرار تهیه رادیوگرافی هم توصیه می شود.

رادیوگرافی دندان باید با اقدامات حفاظتی انجام گیرد

مهندس علی گورانی، کارشناس بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت در این باره می گوید: «میزان تشعشع رادیوگرافی تک دندان در مقایسه با دیگر دستگاه های پرتو تشخیصی کمتر است اما به دلیل استفاده زیاد از این دستگاه، خطرات آن قابل توجه بوده و ضرورت دارد هنگام استفاده از دستگاه های مولد اشعه، اقدامات حفاظتی رعایت شود. به دلیل این که محل رادیوگرافی دندان در فاصله خیلی نزدیک با تیروئید بیماران است و احتمال پرتوگیری تیروئید از این دستگاه زیاد است، بنابراین توصیه می شود در هنگام استفاده از این دستگاه، تیروئید بیمار با شیلد یا حفاظ مخصوص پوشیده شود.

بیماران برای گرفتن عکس حتماً باید از عینک مخصوص محافظ چشم، روپوش سربی و شیلد تیروئید استفاده کنند تا تحت تاثیر تشعشعات این دستگاه قرار نگیرند. مقدار تشعشع دستگاه رادیوگرافی دندان تقریباً یک پنجم مقدار تشعشع در تصویربرداری رادیولوژی سینه است. رعایت نکات ایمنی و حفاظتی دستگاه های پرتو پزشکی از نظر قانونی الزامی است و اگر این امر صورت نگیرد تخلف محسوب می شود و مردم باید درباره این نکات اطلاع داشته و از مسئولین بخواهند اقدامات حفاظتی را برای استفاده از این دستگاه ها برای شان انجام دهند.»

هر چند که گفته می شود میزان اشعه در رایوگرافی دندان کم است، ولی باید حتی در برابر این میزان کم نیز از خود مراقبت کرد، زیرا بر اساس برخی تحقیقات برای سلامتی بدن مضر است، مثل تحقیق زیر:

ارتباط تشعشعات رادیولوژی دندان با سرطان تیروئید: در پژوهشی که با حضور 313 بیمار مبتلا به سرطان انجام گرفت، دانشمندان دریافتند که احتمال ابتلا به سرطان تیروئید با افزایش تماس با تشعشعات رادیولوژی در دندانپزشکی تشدید می شود. به گفته محققان غده تیروئید که در گردن قرار دارد به تشعشعات یونی به ویژه در کودکان حساس است، اما خطرات احتمالی این پرتوها که در دندانپزشکی وجود دارد، اغلب نادیده گرفته می شود.

محققان تاکید دارند باور این که رادیولوژی در دندانپزشکی کاملا بی خطر و ایمن است، باید بیشتر مورد آزمایش و بررسی قرار بگیرد. این محققان خاطرنشان کردند که تجویز رادیولوژی فقط باید در مواقع ضروری انجام گیرد و نباید جزو چکاپ معمولی و متداول باشد.

  منبع : دنیا دات نت
اشتراک ایمیل های شبانه
آبونه 1دوست بشین
تا لیست آخرین مطالب سایت هر شب براتون ایمیل بشه
 
این صفحه رو
 
نام شما :
ايميل شما :
ايميل گيرنده :
 
  يه کپي هم به ايميل خودتون بياد 
برای دوستانت بفرست
توئیتش کن تو فیسبوک شیر کن برای فرند فید بفرست به تامبلر بفرست چاپش کن
 
 
امتیاز بدین
لطفا برای تشخیص مطالب بهتر ، به این مطلب امتیاز بده
 
آمار امتیازات
برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 
 
نظر های داده شده
تا این لحظه 3 نظر برای این مطلب ثبت شده. شما هم اینجا نظرت رو برامون بنویس
 
نونوش
3 سال پیش
یه روز رفتم دندانپزشکی! دکتر هر چی بهم میگفت زبون تو بیار کنارتا من کارمو انجام بدم ! نمیشد، آخرش عصبانی شد گفت اگه زبونت آسیب دید تقصیر خودته !! منم گفتم : من میخوام زبونم بیاد کنار؛ خودش دوباره میره اونطرفی !!
mohammmad
3 سال پیش
mamnon az etelaate mofideton bayad manam begam vaghty manam kochik boodam mikhastam hameye dandonpezeshkaro bokosham!!!!!!!
زری راد
3 سال پیش
وای که چقدر از کارای دندونپزشکی بدم میاد!
 
نظر بدین
ممنون که لطف میکنی و با نوشتن نظرت دلگرممون میکنی
 
نام شما :
آدرس ایمیل :
وب سایت :برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 
 
 
 
سن دوستی :
22 ماه
رتبه دوستی :
42
 
امکانات
 
 
 
مطالب
 
 

 
شما هم میتونی اینجا کلیک کنی ، فرم همکاری رو پر کنی و یکی از تهیه کننده های یک دوست باشی !
© 2008-2013 1Doost dot com. All rights reserved.
دوستان
منوی اصلی
تا هر شب مطالب سایت براتون ایمیل بشه
Valid XHTML 1.0 Strict
[Valid RSS]
 


خوانندگان ثابت اخبار