Today Photo

بیماری اوتیسم چیست؟

سلامت و پزشکی | بیماری اوتیسم چیست؟ آیا تا به حال در مورد اختلال اوتیسم چیزی شنیده اید؟ یا از نزدیک کودکی را که مبتلا به این اختلال باشد دیده اید؟ شاید خواسته باشید که بدانید اوتیسم چیست، چرا به وجود می آید و با افرادی که دچار این مشکل هستند چگونه باید رفتار کرد؟
 

علائم اوتیسم در افراد مختلف دارای شدت و ضعف گوناگونی است و در برخی افراد مبتلا، علائم بسیار بارزتر از دیگران است.

به طور کلی علایق، فعالیت ها و رفتارهای تکراری در کودکان مبتلا به اوتیسم دیده می شوند. برای فرد اوتیستیک مشکل است که با دیگران بنشیند و صحبت کند یا اظهارنظر کند. در واقع کسی که مبتلا به این اختلال است، معمولا در خودش است و اصطلاحا به این اختلال «در خودماندگی» گفته می شود. این افراد ممکن است واکنشی غیرمعمولی به آنچه که در اطرافشان رخ می دهد، نشان دهند. کسی که مبتلا به اوتیسم است در اتصال کلمات یا معنای آنها هم ممکن است با مشکل روبه رو شود. در حال حاضر اوتیسم از هر 150 نفر یک نفر را تحت تاثیر قرار می دهد و متاسفانه تا کنون علت اصلی این بیماری و علت افزایش آن مشخص نشده است.

به طور کلی می توان علائم اوتیسم را از چند جنبه بررسی کرد. مثلا از نظر مهارت های اجتماعی اغلب این بیماران از تماس چشمی با دیگران پرهیز می کنند و مایلند بیشتر تنها باشند. این افراد در درک احساسات دیگران مشکل دارند و اغلب نمی توانند در مورد احساسات خود با دیگران صحبت کننند. زمانی که دیگران با آنها صحبت می کنند، توجهی به آن نشان نمی دهند و در حالی که برخی از این افراد بسیار علاقه مند به مردم هستند، اما نمی دانند چگونه با دیگران صحبت کنندو قادر به برقراری ارتباط نیستند.

از نظر تکلم و زبان هم حدود 40 درصد کودکان مبتلا به اوتیسم اصلا حرف نمی زنند، برخی دیگر به عارضه آکولالیا مبتلا هستند. در این مشکل فرد حرف های دیگران را مدام تکرار می کند، مثلا اگر شما به کودک بگویید «چرا بازی نمی کنی؟» کودک به جای پاسخ به سوال شما، مدام این جمله را تکرار می کند «چرا بازی نمی کنی؟» یا این که کودک تبلیغات تلویزیون را مدام، بدون کم و کاست تکرار می کند. این کودکان تن صدای ثابتی دارند و به نظر می رسد در مواقع خوشحالی یا غمگینی، نمی توانند تن صدای خود را تغییر دهند. این کودکان ممکن است از نظر فاصله مکانی به افرادی که با آنها صحبت می کنند، خیلی نزدیک شوند یا به یکی از موضوعات صحبت خود چسبیده و آن را رها نکنند.

انجام حرکات تکراری، مقاومت در برابر تغییرات محیطی و مقاومت در برابر تغییرات روزانه کارهای معمولی و پاسخ دهی به صورت غیرطبیعی نسبت به تجارب حسی در این کودکان دیده می شود. آنها یک سری از کارها را بارها و بارها تکرار می کنند و اگر عادت های معمول روزانه شان تغییر کند، بشدت واکنش نشان می دهند. مثلا اگر کودک هر روز ابتدا دست هایش را می شسته و سپس لباسش را می پوشیده، اگر از او بخواهید عکس این کار را انجام دهد، بشدت ناراحت خواهد شد. این کودکان معمولا تصاویر و اشیاء بی جان را ترجیح می دهند، دوست ندارند در آغوش گرفته شوند یا دیگران را در بغل بگیرند، تماس چشمی ندارند یا تماس چشمی آنها اندک است. از خطرات نمی ترسند و بسیار پر تحرک یا کم تحرک هستند.

در کنار تمامی این مطالب باید گفت که تعدادی از این کودکان، در برخی از جنبه ها، توانایی های خاصی دارند، مثلا در زمینه موسیقی، نقاشی، کامپیوتر، حل مساله و... نسبت به همسالان خود بهتر عمل می کنند.

باورهای نادرست در مورد اوتیسم
کودکان مبتلا به اوتیسم هرگز ارتباط چشمی برقرار نمی کنند، کودکان اوتیستیک نبوغ دارند، کودکان مبتلا به اوتیسم هرگز صحبت نمی کنند؛ کودکان اوتیستیک قادر به نشان دادن محبت خود نیستند؛ اوتیسم یک بیماری روانی است؛ کودکان مبتلا به اوتیسم نمی توانند به دیگران لبخند بزنند، کودکان اوتیستیک تماس جسمی محبت آمیز برقرار نمی کنند و... بسیاری از باورهای جامعه نسبت به این کودکان است. این در حالی است که این کودکان تحریکات حسی را به گونه ای متفاوت درک می کنند و همین موضوع موجب اشکال در ابراز محبت و برقراری ارتباط عاطفی در آنها می شود، اما به هر حال این کودکان می توانند محبت کنند. در صورتی که این کودکان را باور کنید قادر به داد و ستد عاطفی با آنها هستید. در حقیقت به دلیل تنوع تظاهرات کلینیکی طیف تشخیص بیمار اوتیستیک مشکل است. گاهی اوقات کودکان مبتلا به اوتیسم باهوش هستند ولی 80 درصد از آنها درجاتی از عقب ماندگی ذهنی را نشان می دهند. در آزمایشات پاراکلینیکی کودکان مبتلا به اوتیسم باید عوامل قبل و بعد مورد بررسی قرار گیرد. تمام کودکان مبتلا به اوتیسم باید از نظر شنوایی مورد بررسی قرار گیرند.

عوامل موثر در بروز اوتیسم
در مورد علل پیدایش بیماری اوتیسم، تئوری های مختلفی وجود دارد و فاکتورهای متعددی را در بروز اوتیسم دخیل می دانند، از جمله عوامل ژنتیکی، تغییرات ساختمان مغز، مواد حساسیت زا و آلرژن ها، آلودگی هوا و بسیاری از موارد دیگر. حتی قبلا تصور می شد فاکتورهایی مثل وضعیت اقتصادی، اجتماعی، سبک زندگی و سطح تحصیلات والدین نقشی در بروز این اختلال ندارد، اما اینک نتایج تحقیقات در دانشگاه علوم پزشکی آمریکا نشان داد که احتمال ابتلا به اوتیسم در کودکانی که در نزدیکی بزرگراه ها متولد می شوند، به دلیل آلودگی بیشتر دو برابر است. همچنین تحقیقات نشان داده است تماس مادر با آلودگی هوا در دوران بارداری و تماس کودک در سال های اول پس از تولد با آلودگی، باعث تاخیر رشد ذهنی کودک و افزایش احتمال بروز اوتیسم می شود.

در نقطه مقابل در بسیاری از متون علمی پرهیز از برخی غذاها و مایعات، عاملی برای بهبود شرایط کودکان بیمار عنوان شده است. دوری از موادی مثل انواع مختلف رنگ ها، چسب ها، لاک ناخن، اسپری مو و پودر رختشویی، هم توصیه شده است. همچنین استفاده از برخی مواد غذایی و مکمل ها مثل ویتامین B6 و روغن جگر ماهی، سبب بهبود علائم این کودکان شده است. پس می توان گفت علاوه بر فاکتورهای ژنتیکی، عوامل محیطی و تغذیه ای نیز در بروز و بهبود این اختلال ایفای نقش می کنند.

آیا امیدی به بهبودی بیماران اوتیسمی هست؟
در صورت مشاهده هر گونه رفتار غیرطبیعی کودک در هر سنی، مراجعه به متخصص اولین قدمی است که والدین باید بردارند. روانپزشکان کودک و نوجوان و سپس روان شناسان و روانپزشکان راهنمایان بسیار خوبی خواهند بود. بسیاری از والدین، زمانی که تشخیص اوتیسم برای کودکشان مطرح می شود، برخورد مناسبی با این مساله نمی کنند و در واقع دچار نوعی انکار می شوند و با مراجعه به متخصصان مختلف امیدوارند که تشخیص دیگری را برای آنها مطرح کنند. گروهی دیگر تمام آرزوهایی که برای کودک خود داشتند را نقش بر آب می بینند و از هرگونه اقدامی ناامید می شوند، اما خوشبختانه امروزه بیش از هر زمان دیگری می توان به کودکان اوتیستیک کمک کرد. هرچه اقدامات زودتر انجام شوند، نتایج بهتر خواهند بود.

توانبخشی به صورت کاردرمانی و گفتاردرمانی، رفتاردرمانی و دارودرمانی از اقداماتی هستند که به این کودکان بسیار کمک می کند.

همچنین آموزش های ویژه، حمایت خانواده و در بعضی موارد درمان دارویی به بسیاری از کودکان مبتلا به اوتیسم در رسیدن به تجربه زندگی هرچه طبیعی تر کمک خواهند کرد. در حال حاضر امید زیادی به پیشرفت کودکانی است که درمان مناسب و موثری گرفته اند. حتی بسیاری از کودکانی که از نظر ذهنی عقب افتاده اند، در انجام کارهای مشخصی مثل پوشیدن لباس و مهارت هایی نظیر آشپزی و... قابلیت هایی را از خود نشان داده اند. گروهی دیگر مهارت های تحصیلی مانند خواندن، نوشتن و محاسبات ساده را به دست خواهند آورد. بعضی دبیرستان را تمام می کنند و عده ای حتی به دانشگاه می روند. نکته مهم شروع هرچه سریع تر مداخلات درمانی است و اما نکته مهم تر این که هیچگاه برای شروع درمان دیر نیست.

  منبع : باتا
اشتراک ایمیل های شبانه
آبونه 1دوست بشین
تا لیست آخرین مطالب سایت هر شب براتون ایمیل بشه
 
این صفحه رو
 
نام شما :
ايميل شما :
ايميل گيرنده :
 
  يه کپي هم به ايميل خودتون بياد 
برای دوستانت بفرست
توئیتش کن تو فیسبوک شیر کن برای فرند فید بفرست به تامبلر بفرست چاپش کن
 
 
امتیاز بدین
لطفا برای تشخیص مطالب بهتر ، به این مطلب امتیاز بده
 
آمار امتیازات
برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 
 
نظر های داده شده
تا این لحظه 8 نظر برای این مطلب ثبت شده. شما هم اینجا نظرت رو برامون بنویس
 
رضا.د
3 سال پیش
فیلم " مرد بارانی " با هنرنمایی " داستین هوفمن " در باره مردی است با همین بیماری .
رضا.د
3 سال پیش
فیلم " مرد بارانی " (rainman ) با هنرنمایی " داستین هوفمن " داستان مردی را با همین بیماری بیان میکند .
نونوش
3 سال پیش
کسانی که لکنت زبان دارند؛ اوتیسم دارند؟!
رضا.د
3 سال پیش
نه ! اونهایی که اوتیسم دارن لکنت زبان دارند .

این دو جمله با هم فرق دارند !
رضا.د
3 سال پیش
نه !. . . کسانی که اوتیسم دارند لکنت زبان دارند .
زری راد
3 سال پیش
باز هم آلودگی هوا!!
هادی
9 ماه پیش
بیماری،طنین کلام خدا در بدن
مبارزۀ فیزیکی بر علیه بیماری احمقانه ترین مبارزۀ بشر است .
ھر درد ی ، سخن خداوند با صاحب درد می باشد از درب وجود و ھیکل بیمار .
و این نزدیک ترین و بیواسطه ترین رابطۀ خدا با بشر است . لذا نبرد برعلیه ھر
دردی نبرد بر علیه خدا در خویشتن است .
بلکه بایستی به درد گوش داد و ھوش داد و آنرا شنید و فھمید و پاسخ گفت .
یعنی ھر دردی ھمانا وحی تن است : طنین کلام خدا در بدن است .
از کتاب " درد خدا " استاد علی اکبر خانجانی
-
علل بیماریها
آنچه که در قلمرو دانش پزشکی بیماری نامیده می شود عموماً یا علائم بیماری است و .
یا میوه ھای دردناک آن و نه خود بیماری . و کل دانش و فن پزشکی فقط تلاش می کند که
این علائم را محو و منھدم سازد و عوارض آزار دھنده اش را فقط تسکین دھد
که این تسکین در موفق ترین حالتش نیز موقتی است . در جریان این تلاش تنھا چیزی
که عملاً رخ می دھد پیچیده تر شدن و مزمن تر شدن بیماری است و از دست رفتن
سرنخ ھای اولیه اش . و آنچه که به لحاظ روانی برای بیمار در جریان این
نوع معالجات رخ می دھد فرار از علل بیماری و تأمل و اندیشه نکردن دربارۀ ماھیت
و معنا و عملکرد بیماری در خویشتن است .
از کتاب " درد خدا " استاد علی اکبر خانجانی


هادی
9 ماه پیشفلسفه طب - ریشه بیماریها
ترس از فقر، ترس از تنھائی، ترس از بی آبروئی، ترس از سرزنش و... جملگی معلول ترس از
نابود شدن و احساس نابودی است که بشر را به ھراس و جدال و حرص و اعمال تبھکارانه میکشد
و رنجور و دیوانه میکند. و لذا حکیم مؤمنی که اصولاً اسوه فقر با فخر و عزت و تنھائی با ھویت و
شرافت است و آبرو و حیثیت او در گرو اتھامات مردمان جاھل نیست منشأ صدور سلامتی در مردم است.
درقرآن کریم نیز آمده است که ترفند شیطان اینست که انسان را از فقر و تنھائی و مرگ می ھراساند
و سپس بسوی گناھان وسوسه میکند و به دوزخ می کشاند.
از کتاب " فلسفه طب " استاد خانجانی
-
تظاهر ، ریشه بیماری ها
" تظاهر " ریشه ھمه امراض و رنجھای ناخواسته بشر است : تظاھر به بدبخت و ناتوان و مظلوم بودن،
تظاھر به عاشق و مسئول و خردمند ومتدین بودن، تظاھر به قدرتمند و توانا بودن و.... و این به معنای
دروغ ھمان ام الفساد تن و روان و دل بشر است. بیماریھا فسادھای وجود بشرند و معلول ریاکاریھای وی.
تظاھر به چیزی که نیستی ھمانا تظاھر به نیستی است. و این ابتلاء به نیستی است و علت العلل تباھیھا
و بیماریھا و زجرھا که فرد رانھایتا ًمشتاق بمرگ و نیستی میکند و این حق نادانسته و جبری ھرتظاھر
و تمارضی است که انسان بطرزی جادوئی به آن مبتلا میشود.
براستی که امراض و رنجھای بشری جادوئی ترین وقایع در زندگی بشر ھستند که بر حکمت و علمی
فوق منطقی استوارند.
قسمتی از کتاب " درد خدا" استاد علی اکبر خانجانی
 
نظر بدین
ممنون که لطف میکنی و با نوشتن نظرت دلگرممون میکنی
 
نام شما :
آدرس ایمیل :
وب سایت :برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 
 
 
 
سن دوستی :
22 ماه
رتبه دوستی :
43
 
امکانات
 
 
 
مطالب
 
 

 
شما هم میتونی اینجا کلیک کنی ، فرم همکاری رو پر کنی و یکی از تهیه کننده های یک دوست باشی !
© 2008-2013 1Doost dot com. All rights reserved.
دوستان
منوی اصلی
تا هر شب مطالب سایت براتون ایمیل بشه
Valid XHTML 1.0 Strict
[Valid RSS]
 


خوانندگان ثابت اخبار