Today Photo

پس از سرقت گوشی تان، اینگونه پیگیری کنید

موبایل | پس از سرقت گوشی تان، اینگونه پیگیری کنید حدود 57 میلیون مشترک تلفن همراه در ایران وجود دارند و شاید این نکته اغراق نباشد که بخش اعظمی از آن ها از حقوق خود بی اطلاعند. این سوال مطرح است که آیا در جریان تدوین قانون جامع ارتباطات و فن آوری اطلاعات کشور، فصل مستقل و کاملی به بحث تلفن همراه و حقوق مشترکان با آن اختصاص داده شده است؟
 

نخستین قانون مخابرات کشور، در تاریخ 1350 به تصویب رسیده و با توجه به این که تلفن همراه از سال 73 وارد کشور شد، بالطبع حرفی از این وسیله به صورت مستقل در قانون مذکور به میان نیامده بود اما هیئت وزیران در سال 83، به پیشنهاد وزارت تغییر نام یافته ی پست و تلگراف و تلفن به ارتباطات و فن آوری اطلاعات، وزارت امور اقتصاد و دارایی و سازمان مدیریت و با استناد ماده ی چهارم قانون برنامه ی سوم توسعه، اساسنامه ی شرکت مادر تخصصی مخابرات ایران و به استناد مواد دو و چهارم قانون برنامه ی سوم با تغییر نام و اصلاح اساسنامه ی مرکز سنجش از دور ایران، اساسنامه ی شرکت ارتباطات سیار را تصویب کرد و این شرکت در قالب شرکت تابعه ی مخابرات ایران ساماندهی شد.

از زمان ورود تلفن همراه به کشور بارها از کیفیت نامطلوب شبکه ی تلفن همراه، تعرفه ها، ودیعه ها، نحوه ی سرویس دهی اپراتور، زمان تحویل سیم کارت ها، ابهامات در مناقصه های برگزار شده در این حوزه، دریافت هزینه برای ارایه ی سرویس هایی که در واقع باید رایگان ارایه می شدند، سخن به میان آمده و پاسخ هایی از مسوولان شنیده شده است اما کمتر به موضوع حقوق مشترکان تلفن همراه هنگام سرقت گوشی و سیم کارت مطرح شده است.

سرقت تلفن همراه معضلی است که هر روز اخبار متعددی از آن در سطح جامعه به گوش می رسد و به تبع حقوقی را در این راستا درباره مشترکان باید متصور شد.

در قوانین موجود درباره تلفن همراه، مواردی در مورد مجازات استفاده های غیرمجاز از وسایل مخابراتی و نحوه ی برخورد با ایجاد مزاحمت برای دیگران ذکر شده است و بعضا مصوبات پراکنده ای در جهت حفظ حقوق مشترکان تدوین شده است، اما این سوال مطرح است که آیا مشترکان تلفن همراه از تمامی حقوق خود در قبال این وسیله ی ارتباطی آگاهند؟ تاکنون کدام حقوق مشترکان به طور مستقل به اطلاع آن ها رسانده و تا امروز بر اساس کدام قانون عمل شده است؟ چه قانونی از حریم خصوصی افراد در قبال این وسیله حمایت می کند و آیا می توان با استناد به آن، نقض کنندگان این حریم را مورد پیگیری قرار داد؟

بر اساس آیین نامه ارائه خدمات پیام چندرسانه ای که حدود چهار سال پیش در کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به تصویب رسیده است، در صورت فروش یا سرقت تلفن همراه (سیم کارت) مشترک باید نسبت به انجام مراحل قانونی (بر اساس مقررات مربوط) اقدام کند. در غیر این صورت عواقب ناشی از هرگونه سوء استفاده از این تلفن همراه و خدمات مرتبط به عهده مشترک است.

اما آیا همه مشترکان تلفن همراه، می دانند در صورتی که گوشی تلفن همراهشان به سرقت رفت چه اقدامی را برای پی گیری سریع انجام دهند تا جلوی سوءاستفاده های احتمالی گرفته شود؟

مشترکان می توانند در زمان به سرقت رفتن گوشی و یا مفقود شدنش به نزدیک ترین کلانتری مراجعه کرده و سرقت گوشی شان را اعلام کنند که البته بهتر است کلانتری در همان محل به سرقت رفتن و یا مفقود شدن گوشی باشد و پس از آن از طریق مراجع قضایی موضوع را پی گیری کنند؛ همچنین برای جلوگیری از سوءاستفاده از سیم کارت به یکی از دفاتر خدمات مشترکان مراجعه و نسبت به مسدود کردن سیم کارت سرقت شده اقدام کنند.

در زمان سرقت گوشی های تلفن همراه معمولا مخابرات پس از اطلاع مشترک، از طریق شماره سریال 15 رقمی که در گوشی و پکیج آن قرار دارد، به پیگیری و ردیابی گوشی ها اقدام می کند و مشترکانی که این شماره را ندارند با توجه به اینکه داشتن این شماره برای ردیابی گوشی الزامی است؛ می توانند با زدن کلید * و سپس مربع # و در نهایت عدد 06 و دوباره کلید مربع #، از این شماره مطلع شوند.

معمولا با تغییر شماره ی سریال گوشی های به سرقت رفته و یا مفقود شده می توان از آن ها استفاده کرد؛ به طوری که امکان شناسایی و یا ردیابی آن ها از بین می رود اما در گوشی های نسل جدید که وارد بازار می شوند، امکان تغییر شماره سریال وجود نداشته و یا کار بسیار مشکلی است.

گوشی های سرقت شده معمولا به فروش می رسند، بنابراین کارشناسان تاکید دارند که افراد باید در خرید گوشی ها دقت داشته باشند تا نسبت به خرید انواع معتبر و دارای ضمانت نامه اقدام کنند، زیرا در نهایت فردی که اینگونه گوشی را بدون فاکتور خریداری کرده، مقصر و مجرم شناخته می شود.

اما کارشناسان به خریداران هشدار می دهند که در زمان خرید گوشی تلفن همراه از فروشگاه هایی خرید کنند که دارای پروانه کسب معتبر بوده و حتما فاکتور خرید ممهور دریافت کنند و با استعلام از چند فروشنده از نوع گارانتی و قمیت ها مطلع باشند و چنانچه به موارد تخلفی برخورد کردند آن را به کمیسیون رسیدگی به شکایات اتحادیه مربوطه اطلاع دهند.

مدیر کل پیشین بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات شرکت ارتباطات سیار ایران هم در سال 86 در گفت و گو با ایسنا گفته بود: روزانه در حدود 250 تا 300 نامه ی ردیابی گوشی های تلفن همراه مفقودی و یا به سرقت رفته به واحد مربوطه ارسال می شود.

به گفته محمد آبایی ماهانه به طور متوسط حدود هشت هزار نامه برای ردیابی گوشی به این واحد ارسال می شود و معمولا درصد بیش تری از ردیابی گوشی ها به نتیجه می رسند و گوشی ها پیدا می شوند البته ممکن است در این بین از گوشی مورد نظر استفاده نشود و یا به طریق دیگری از آن استفاده شود که در آن زمان کار ردیابی غیرممکن خواهد شد.

  منبع : برسام
اشتراک ایمیل های شبانه
آبونه 1دوست بشین
تا لیست آخرین مطالب سایت هر شب براتون ایمیل بشه
 
این صفحه رو
 
نام شما :
ايميل شما :
ايميل گيرنده :
 
  يه کپي هم به ايميل خودتون بياد 
برای دوستانت بفرست
توئیتش کن تو فیسبوک شیر کن برای فرند فید بفرست به تامبلر بفرست چاپش کن
 
 
امتیاز بدین
لطفا برای تشخیص مطالب بهتر ، به این مطلب امتیاز بده
 
آمار امتیازات
برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 
 
نظر های داده شده
تا این لحظه 4 نظر برای این مطلب ثبت شده. شما هم اینجا نظرت رو برامون بنویس
 
ela
3 سال پیش

سلام ممنون از موضوع خوبتون لطفاً یه سر به پاساژ علاء الدین تهران بزنین ببینین پطور سر مردم کلاه میزارن! گوشیاشون فقط یک بار مصرفن

زری راد
3 سال پیش
اکثر اوقات با ردیابی گوشیها پیدا می شن ولی معمولا افراد زیاد حال و حوصله پیگیری کردن ندارن!
رضا
11 ماه پیش
ye goshi dozdi ovordan migan biya bekharesh az aragh dozdidanesh / momkene gir biyofte adam ya na iphon 4s
مهمان
11 ماه پیش
خرید مال دزدی در هر صورت شراکت توی دزدی هستش و شما نگران گیر افتادن خودت جواب خدارو چی میخواهی بدی از هرجا فرار کنی از دست خدا که نمیتونی فرار کنی
 
نظر بدین
ممنون که لطف میکنی و با نوشتن نظرت دلگرممون میکنی
 
نام شما :
آدرس ایمیل :
وب سایت :برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 
 
 
 
امکانات
 
 
 
مطالب
 
 

 
شما هم میتونی اینجا کلیک کنی ، فرم همکاری رو پر کنی و یکی از تهیه کننده های یک دوست باشی !
© 2008-2013 1Doost dot com. All rights reserved.
دوستان
منوی اصلی
تا هر شب مطالب سایت براتون ایمیل بشه
Valid XHTML 1.0 Strict
[Valid RSS]
 


خوانندگان ثابت اخبار