Today Photo

عکس نوجوانی حضرت محمد از کجا آمده؟

دانستنی ها | عکس نوجوانی حضرت محمد از کجا آمده؟ سال هاست که تصویری به عنوان تصویر نوجوانی رسول خدا (ص) در ایران انتشار می یابد. بسیاری از مردم در عین نشان دادن علاقه شان به این تصویر، این پرسش را مطرح می کنند که تصویر یاد شده از کجا آمده است؟
 

شنیده شده است که کسانی در پاسخ می گویند این تصویری است که بحیرای راهب در سفری که حضرت به همراه عمویش ابوطالب به شام داشت، آن را کشیده است. اما در واقع درستی این پاسخ در معرض تردید قرار دارد.

به گزارش سایت تاریخ ایران و اسلام؛ مقاله زیر کوششی است برای بازشناسی منبع اصلی این تصویر.

نویسنده استدلالهای خاص خود را دارد و تلاش کرده تا نشان دهد اصل این تصویر از کجا آمده است. شاید باب بحث در این باره همچنان باز باشد.

عجالتاً این مقاله را ترجمه و در اختیار خوانندگان عزیز قرار می دهیم. عنوان اصلی مقاله چنین است:

The Story of Picture
Shiite Depictions of Muhammad
Pierree Centlivre & Micheline Centlivres-Demont
در مجله
ISIM Review 7
Spring 2006
pp. 18-19

شیعیان ایران سابقه دیرینه ای در به تصویر کشیدن اعضای خاندان حضرت محمد(ص) و خود ایشان دارند. از اواخر دهه نود، پوسترهای پرفروشی منقش به تصویر حضرت محمد(ص) در ایران چاپ شده است که در آنها حضرت محمد به صورت جوانی خوش چهره تصویر گردیده است.

این پوسترها امروزه با استفاده از فناوریهای روز و ابزارها و تکنیکهای مختلف تولید می گردند. با وجود این، ساختار تصاویر هنوز سنتی هستند، پس زمینه آنها رنگ ساده ای دارد و رنگها به سادگی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. به علاوه، این تصاویر همواره خصوصیات و صفاتی دارند که تمایز آنها را از دیگر عکس ها آسان می سازد، به عنوان مثال شمشیر دو لبه حضرت علی(ع).

اما تصویری که در اینجا بدان خواهیم پرداخت، اساسا با تصاویر قبلی متفاوت است: این تصویر نوجوانی خوش قیافه با چشمانی لطیف و چهره ای دلنشین را نشان می دهد که تا حد زیادی یادآور نقاشیهای اواخر رنسانس است، به خصوص تصاویر نوجوانانی که توسط Caravagio کشیده شده، همچون پسری با سبد میوه (Boy Carrying a Fruit Basket رم، گالری Borghese) و یا پدر جان تمهید دهنده (Saint John The Baptist موزه Capitole). همان نرمی مخمل شکل گونه ها، همان دهان نیمه باز و همان نگاه نوازش گر. هرچند نسخ متفاوتی از این تصویر وجود دارد، اما همه آنها صورتی جوان را نشان می دهند که اغلب در زیر آنها نوشته شده محمد رسول الله و یا حتی اطلاعات دقیق تری درباره دوره ای از زندگی محمد(ص) که این عکس بدان متعلق است و حتی منبع عکس داده شده است.

یک اکتشاف جالب

در سال 2004، در حین بازدید از یک نمایشگاه عکس مختص به دو عکاس Lehnert و Landrock، تصادفاً موفق به کشف ریشه این پوستر ایرانی شدیم و آن عکسی بود که Lehnert بین سالهای 1904 و 1906 در تونس گرفته بود، و سپس در اوایل دهه بیست به صورت کارت پستال چاپ و توزیع شده بود.

Radolf Franz Lehnret (1878 – 1948 که اهل جمهوری چک امروزی بود، در سال 1904 به همراه فردی به نام( Heinrich Landrock ( 1878 – 1966 آلمانی به تونس آمد، اولی به عنوان عکاس و دومی به عنوان ناشر و مدیر. از آنجایی که Lehnret در سال پیش از آن اقامتی کوتاه در تونس داشت، علاقه زیادی به مناظر طبیعی و ساکنان آنجا پیدا کرده بود. شرکت این دو (L&L) به صورت تخصصی به چاپ تصاویر از مناظر زیبا در تونس و مصر می پرداخت و هزاران عکس و کارت پستال از این مناطق چاپ نمود.

Lehnert که در موسسه هنرهای گرافیکی وین تحصیل کرده بود، روابطی با اعضای جنبش pictorialist که عکاسی را به عنوان اثر هنری می دانستند، داشت. عکسهای Lehnert نه تنها بیابان، تپه های شن روان، بازارها و مناطق محلی تونس را نشان می داد، بلکه شامل تصاویری از پسران و دختران نابالغ جوان بود که سنی بین کودکی و نوجوانی و چهره ای بین زن و مرد داشتند.

این تصاویر معمولا مطابق سلیقه مشتریان اروپایی تهیه شده بود که تصویری وسوسه انگیز و وهم آمیز از شرق داشتند. Lehnret بدون شک در تهیه عکسها از این مساله استفاده نموده، ولی نبوغ قابل توجهی نیز به خرج داده است. عکسهای او به صورت چاپ نقره ای، گراورسازی شده و چهار رنگ چاپ شده است. اکثر این کارت پستالها از سال 1920 در آلمان چاپ شده و در مصر پخش شده است.

چاپ ها و متن های منطبق

هیچ شکی نیست که کارت پستال نشان داده شده در شکل بالا که براساس شماره گذاری L&L، شماره آن 106 است به عنوان مدل پوسترهای ایرانی مورد استفاده قرار گرفته است. به علاوه، نام کارت پستال شماره 106 محمد است، که این خود به تنهایی می تواند نشان دهد که چرا تصویرگران ایرانی آنرا به عنوان مدلی از حضرت محمد(ص) انتخاب نموده اند. بدون شک، همه نسخ موجود از این عکس، همه از عکس شماره 106 الگوبرداری کرده اند با این تفاوت که نسخ اولیه به عکس اصلی شبیه ترند. بدین ترتیب، Lehnret ناخواسته در قلب یک اسطوره قرار گرفته است.

سوال درباره ارتباط بین توصیف مرسوم از چهره پیامبر و چهره جوان تونسی، هنوز بدون پاسخ مانده است. تصویر نمایشگر چهره یک نوجوان خندان است، با دهانی نیمه باز، عمامه ای بر سر و گل یاسمنی بر گوش. همین چهره در کارت پستالهای دیگری و تحت عناوین دیگری از قبیل احمد، جوان عرب و غیره تصویر شده است.

کشف مسیری که باعث گردیده تصاویر چاپ شده در دهه بیست به دست ناشران تهران و قم در دهه نود برسد، برای ما ممکن نبوده است. اما این سوال وجود دارد که چه چیزی باعث شده که ناشران ایرانی شباهتی بین پیامبر اسلامی در سنین نوجوانی و تصویری یک جوان تونسی بیابند؟

قبل از جنگ جهانی اول، تصویر محمد در مجله National Geographic در ژانویه سال 1914 و تحت مقاله ای با عنوان اینجا و آنجا در شمال آفریقا چاپ شد که زیر آن نوشته شده بود عربی با یک گل. در دهه بیست، کارت پستالهای تونسی L&L بین سربازان فرانسوی در شمال آفریقا بسیار محبوب بود. در دهه های هشتاد و نود، کتب متعددی شامل عکس این نوجوان چاپ شد، ولی اغلب آنها عنوانی غیر از محمد به عکس داده اند.

در نسخ ایرانی فعلی، اصلاحاتی روی تصویر انجام شده و از فریبندگی چهره نوجوان چیزهایی نگه داشته شده است ولی از زیبایی جذاب آن کاسته شده است. شانه سمت چپ اندکی با پارچه پوشانده شده است و دهان و چشمها اندکی اصلاح شده است. به طور کلی می توان گفت که هنرمندان ایرانی سعی کرده اند جنبه های زیبا پسندانه تصویر Lehnert را کاهش دهند و تصویر را از حالت جذاب خارج نموده، به آن زیبایی مقدسی ببخشند.

عنوان یکی از پوسترهای چاپ شده در ایران این است: تصویر روحانی حضرت محمد، در سن 18 سالگی در همراهی عمویش در یک سفر تجاری از مکه به دمشق. به علاوه ادعا شده است که این تصویر توسط یک کشیش مسیحی کشیده شده و تصویر اصلی آن در موزه رم قرار دارد.

ریشه مسیحی؟

همانطور که پیش از این نیز گفته شد، برخی از نوشته ها برای این اثر ریشه ای مسیحی قائلند، و نه یک ریشه اسلامی که این مساله مسلمانان را از گناه نگاه به صورت پیامبر و یا تصویرگری چهره وی، مبری می سازد. به علاوه، این موید این مطلب است که مسیحیان حضرت محمد [ص] را در همان سنین کودکی به عنوان شخصیتی الهی پذیرفته اند.

این داستان از یک کشیش مسیحی کاتولیک یا ارتدکس به نام بحیرا صحبت می کند که بر اساس داستان، در قرن نهم یا دهم میلادی، در حین گشت و گذار حضرت در سوریه وی را براساس نشانه پیامبری بین شانه هایش بازشناخته است. پیامبر آینده باید می گفته است: "هنگامی که من به آسمان و ستاره ها می نگرم خود را بالاتر از ستاره ها می یابم". به همین دلیل است که در بعضی عکسها ستاره هایی در پس زمینه عکس دیده می شود.

هرچند که هیچ توصیفی درباره چهره حضرت محمد(ص) در نوجوانی وجود ندارد، ولی توصیفاتی از چهره وی در بزرگسالی گفته شده است. گفته شده که وی پوستی سفید داشته، چشمانی سیاه، گونه هایی صاف، ابروان پرپشت و کمان گونه. دندانهای مرتب و مویشان کمی موجدار بوده است. این خصوصیات در مورد نوجوان تصویر شده در پوسترهای ایرانی دیده می شود.

در حقیقت این تصویری از یک تصویر و نمایشی از یک نمایش است. به عبارت دیگر، تصویرگران ایرانی مدلی از حضرت محمد(ص) را انتخاب کرده اند که نمایانگر زیبایی، جوانی و توازن است.

  منبع : آفتاب نیوز
اشتراک ایمیل های شبانه
آبونه 1دوست بشین
تا لیست آخرین مطالب سایت هر شب براتون ایمیل بشه
 
این صفحه رو
 
نام شما :
ايميل شما :
ايميل گيرنده :
 
  يه کپي هم به ايميل خودتون بياد 
برای دوستانت بفرست
توئیتش کن تو فیسبوک شیر کن برای فرند فید بفرست به تامبلر بفرست چاپش کن
 
 
امتیاز بدین
لطفا برای تشخیص مطالب بهتر ، به این مطلب امتیاز بده
 
آمار امتیازات
برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 
 
نظر های داده شده
تا این لحظه 63 نظر برای این مطلب ثبت شده. شما هم اینجا نظرت رو برامون بنویس
 
اشکان
3 سال پیش
خوب بوددددددددد
moo
3 سال پیش
دنبال همین چرت و پرتا هستین که از همه دنیا عقبیم واقعا واسه نسل کوروش کبیر متاسفم .
مصطفی
3 ماه پیش
چرت و رت اون زندگی که تو میکنی اونم چشم بسته و فکر میکنی که جاودانه ای و نمیمیری
امیر
1 هفته پیش
اولا درست صحبت کن . ثانیا تا حدودی حق با تو اگه می خوای از دنیا عقب نباشی باید بی خیال مسائل اعتقادی بشی . ولی ای وای به کسی که فک کنه زندگی با مرگ تموم میشه . اون موقع میفهمه چه ضرری کرده به محض اینکه مرگ سراغش امد ولی اون موقع دیگه سوتو زدن
علی اصغر
3 سال پیش
این ها واقعی نیست
elham
3 سال پیش

asheghesham vali hyf az bas gonah kardam nemitonam to rosh nega konam be omide in ke tamam mosalmona va gheyre mosalmonaro bebakhshe salavaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaattttttttttt

صفی الله
3 سال پیش

دوست عزیز اگر تصویردرست است. ازکجا بدست آمده ودرکجا نگهداری میشد؟

آرزو
3 سال پیش

سلام عزیزم خیلی باحال بود

محمد
3 سال پیش

چی بگم

لورا
13 ماه پیش
هیچی نگو ساکت باش که این فقط یه تصویر سر کاریه واسه مردم خوش باور
sasy
3 سال پیش

yes doroste in aks male javane tonese bode

هویا
3 سال پیش

سلام وبلاگ  خیلی خوبی دارین

این مطلب خیلی جالب بود ممنون از اینکه گذاشتینش اگه با تبادل لینک موافق بودین خبرم کنین ممنون

علی رضا حسینی
3 سال پیش
این عکسها مطلق دروغ است باید باوری نشوید این کارهای کفار است
محمد کاظمی
3 سال پیش

سلام

متن جالبی بود . من تا به حال این عکس رو ندیده بودم .

 

Eiman M.
3 سال پیش

اللهم صل على محمد وآل محمد

از نظر اسلام کشیدن جهره ى انبیاء حرام است امیدوارم شاهد این کونه تصاویر نباشیم جه تصاویر انبیاء وجه امامان وانشالله آنها را در بهشت شاهد باشیم.

hamid
3 سال پیش

بنا به نشان دادن تصویر فوق الذکر به مرجع عالی قدر ایت الله مرعشی نجفی که در قم خدمتشان رسیده بودم ایشان صراحتا" فرمودند این تصویر نزدیک ترین تصویر به شمایل حضرت محمد مباشد نه عین تصویر ان حضرت

تا
3 سال پیش

صدا و سیما باید از شما یاد بگیره دمتون گرم

روژین
3 سال پیش

آیا این عکس ها واقعی است؟

متین مهدی پور
3 سال پیش

خیلی خوب نوشته شده بود اما من دوست دارم عکس واقعی حضرت محمد را ببینم

محمد رضا حسینی
3 سال پیش

با عرض سلام

خیلی خوب بود

امیدوارم اینگونه به رفع شبهات از مردم ادانه بدهید

اجرتان با خدا که از ما جز تشکر و دعایی ناچیز بر نمی آید

جعفر
3 سال پیش

از مطلب جالبتون ممنون!اما می دونستید که قبیله ای از مردم لبنان عکس امام علی رو با سبیل های کلفت می کشند چون که خودشون سبیل کلفت می گذارند؟ به قول حافظ: چون ندیدند حقیقت ره افسانه زدند

خدا کنه در تنگناهای کمرشکن زندگی، رفتارمون مثل محمد پسر عبدالله باشه

Arani_h
3 سال پیش

Allahomma salle ala mohammad wa ale Mohammad wa ajjel farajahom. ( peace be upon him and his relative).

HH.Arani
3 سال پیش

Khodsh ra ghabel nistim , wali fadaye khake paye dostanash.

Az tarafe jamiee az shiayane London

حسم مجابي
3 سال پیش

اگر به آثار داوینچی یا رافائل نگاه کنید این سبک ملاحت و طنازی مخصوص هنرمندان اروپائی و بویژه ایتالیائی است و اصولا تناسبی ندارد که آنرا منتسب به پبامبر بدانیم . گذشته از آن اگر این آقای بحیرا با فرض محال اقدام باین کار کرده باشد ، با توجه باینکه تهیه تصویر یا تندیس از انبیا در اسلام حرام است ، هیچ مسلمانی اجازه توزیع یا تکثیر آنرا نمی داد .

کیارش راد
3 سال پیش

سلام خیلی باحال بود برای اولین بار بود که میدیدم

تشکر

ابی
3 سال پیش

عالی بود

محسن عسکری
3 سال پیش
چه اونائی که پیروش هستن و چه اونائی که هیچ اعتقادی به پیغمبر بودنش ندارن ، همه میگن چهره زیبائی داشته و جذابیت خاصی داشته ..
زری راد
3 سال پیش
خیلی عالی و جالب بود، مرسی نوشین گلم
لورا
13 ماه پیش
تا حالا حقه بازی از طریق عکاس و نقاش ندیده بودم .عجب کار درست بوده این نقاشه عکس پسر خاله خوش تیپش رو کشیده و دمش گرم چه پولی به جیب زده . از اونجایی که خودم نقاشی میکنم میتونم نمره خوبی اول به نقاشیش و بعد هم به هوش و زکاوتش بدم و اگه یه روز ببینمش بهش میگم عمو تو با این هوشت قلمت رو ور دار و از پا ننشین که قادری تمام دنیا رو رنگ کنی و مطمئن باش که ادمای خوش خیال رنگ شده بهت تقدیر نامه هم میدن
محمد
13 ماه پیش
عالی بود
بازک
8 ماه پیش
لعنت به این کسی که این دروغ را از پیش خود ساخته است خداوندا آن

شخص بی اتناع از علم دین اسلام را عذاب عظیمی عبدی را برایش نصیب گرداند که به این تصاویر فکر مردم را مخشوش ساخته و خود را کافر ساخته است و هر کسی که این وب سایت ر ا تا حال سرپرستی می کند واین وب سایت را تا حال مسدود نکرده است خداوند به عذاب بی رحمانه خویش آنرا گرفتار کند

لعنت بر پدر مادر این بی تربیت خواهن احمق کثافت آشغال تو اصلا سالم نیستی

به محمدی که گفت عالی بود می گویم: تو گو خورده ای لعنتی آیا تو فکر می کنی که مسلمان پائین بیا
محمد
12 ماه پیش
سلام.به نظر من این دروغ عکس واقعیش هست ولی یک نقاشی هست و این شکلی هم نیست اون عکس هم در موزه روم هست.در ضمن اگه این عکس واقعی باشه پس خال هاشمی ایشون روی گونه راستشون کو؟
ثنا
11 ماه پیش
حضرت محمد واقعا چه صورت زیبایی داشته بودند
بازک
8 ماه پیش
ثنا: برای تو می گویم : جان خواهر تو می فهمی آن عکس در وغین که اینان یعنی بی اتناع از دین ساخته اند من نمی توانم نام ایشان را به زبان بگیرم آیا تو میدانی آن عکس حقیقی است؟ که این حرف را از پیش خود می گویی

من به تو حرف های زشت نمی زنم بخاطر اینکه تو نمی دونستی

لطفا زود تری برای من جواب ارسال کن

آیا باز هم به این نظر هستی ؟یا خیر؟
سجاد
11 ماه پیش
ممنون، خیلی جالب بود. کاش صدا و سیما هم از این چیزا می ساخت
حمید
10 ماه پیش
سلام خسته نباشید عرضم به خدمت همه عزیزهایی که نظرهاشون رو گذاشتن با احترام کامل عرض میکنم باید ما سعی مون بر این باشه که اول خودمون رو بشناسیم بعد تازه میرسیم به خدا///اگر ما ایمان داریم که این دنیا روخدا خلق کرده پس باید ایمان داشته باشیم دنیای دیگری هم هست پس زیاد خودمون رو در گیر یک عکس نکنیم چون پیغمبر اکرم محمد مصطفی که درود خدا بر او وبر عالش باد در روز رستاخیز برای شفاعت شیعیان چهره ماهشون رو نشون خواهند داد پس ما باید تمام تلاشمون رو بکنیم که یک شیعه ی واقعی باشیم تا از زیارت ایشان در روز رستاخیز محروم نگردیم انشاالاه///برخاتم انبیا محمد مصطفی صلوات.
دایان
8 ماه پیش
این عکس دروغه کی میدونه اون موقع بوده
ترلان
8 ماه پیش
همینو کم داشتیم
ترانه
8 ماه پیش
آدم خودش باید یک شیعه واقعی باشد به دیدن حضرت محمد نیست
کامی
8 ماه پیش
افرین ترانه
بازک
8 ماه پیش
ثنا: برای تو می گویم : جان خواهر تو می فهمی آن عکس در وغین که اینان یعنی بی اتناع از دین ساخته اند من نمی توانم نام ایشان را به زبان بگیرم آیا تو میدانی آن عکس حقیقی است؟ که این حرف را از پیش خود می گویی
من به تو حرف های زشت نمی زنم بخاطر اینکه تو نمی دونستی
لطفا زود تری برای من جواب ارسال کن
آیا باز هم به این نظر هستی یا خیر
جاوید
8 ماه پیش
خوش به حالت شکمت سیره قسط مسط هم نداری بیکار نشستی حال می کنی فکر نان باش خربزه آبه
امین
7 ماه پیش
موجود بودن یا نبودن نقاشی از شمایل بزرگان در معارف اسلام مساله مهمی نیست ولی دلایلی که شما آوردید باتوجه به وجود نمونه قدیمی و اولیه آن و تطابق بسیار آن با ویژگی های روایت شده در تاریخ (که البته به مرور در چاپهای بعدی دچار تغییراتی شده) کافی به نظر نمیرسه خصوصا اون بحثی که راجع به ریشه اون کردید برای هر نقاشی میشه عکس مشابهی پیداکرد اصلا قانع کننده نیست
علی صفری
7 ماه پیش
از لحاظ فلسفی انسان باید برای اثبات ادعایش دلیلش کافی و مبرز بیاره خواهشنا از روی احساس کامنت نذارین
بابا ما آریایی هستیم یکی از5 مخ برتر جهان بیایید از روی معده حرف نزنیم
من نه میگم نیس نه میگم هست
ولی احتمال اولو بیشتر میدونم چون میگن این تصویر 18 سالگی پیامبر بوده حالا اگه میگفتن بعد از مقام حاکم بودنش اون یه چیزی. چون در هر سرزمین پادشاه وقت را نقاشی میکردن
ولی با توجه به زیبایی عکس ممکنه نقاشه ازش خوشش آمده باشه مث خودمان که بعضی مواقع از کودکان زیبا عکس میگیریم.
علی
7 ماه پیش
سلام. هر چیزی که انسان را به خدا نزدیک کند جای شکر و سپاس داردچه حقیقی چه رویایی.
مليكا
5 ماه پیش
من میگم دروغه نه چجوری میشه اخه چهره ی پیامبرو کشید؟
مليكا
5 ماه پیش
اصلا کی میخواد اینو ثابت کنه؟ ولی دین به این چیزا نیس
نفس
5 ماه پیش
دوستان من نمیدونم که این عکس واقعی یانه اگرهست بایدبگم پیامبرخوش چهره ای داشتیم وممنون ازاین که این عکس روگذاشتیدامااگرواقعی نیست واقعابراتون متاسفم که مردم روخنگ فرض کردید!
علیرضا
5 ماه پیش
شما ها دل به چی خوش کردین اینا یه مش دروغه بعد از اینم حتما اسم خودتونو مسلمون میزارین واقعا برای شما متاسفام
آنا
5 ماه پیش
خیلی دوست دارم پیامبرو ببینم.یعنی این عکس شبیه پیامبره؟یعنی راسته؟
علیرضا آقاصادقی
5 ماه پیش
این عکس معتبر ترین عکس در مورد چهره ی پیامبر به طوری که اکثر بزرگان هم تایید کردن این عکس رو.از جمله وقتی اینو بردن پیش امام خمینی امام عکس رو رد نکردن ولی موافقت هم نکردن.
سعید
5 ماه پیش
سلام خال مشکین که بران عارض گندم گون است سران دانه که شدرهزن ادم بااوست.لعنت خدابردل سیاه شیطون وشیطان صفتان که احساسات مردم رابه بازی میگیرند.شیطان هم دندان دارد.تیرسه شعبه دارد.محمدخالی برگونه راست داشت
سلطان
3 ماه پیش
بسیار عالی بود . مر30 . من مدتی بود که دنبال این عکس بودم تا به ای سایت عالی برخوردم.

دانیال
3 ماه پیش
سلام ببخشیدا من به حرفتون کاملا احترام میزارم اما میخوام بدونم منظورتون از این که شیعیان علاقه زیادی در به تصویر کشیدن تصویر خاندان پیامبر دارند یعنی چی؟ یعنی ما اهل سنی ها شافعی حضرت محمد پیامبر و خاندانشون علاقه ای به تصویر کشیدنشون نداریم؟
مهران
3 ماه پیش
نوشته هایی هست که خدا گفته زیبایی حضرت یوسف به حضرت محمد ص داده است و اونجایی که امده به زیبایی یوسف مردی دیگری نیست بس این حرف ماله همه دوره زمانی هست و هیچکس تو هیچ دوره زمانی به زیبایی اون نبوده ونخواهد بود ولی به حضرت محمد ان زیبایی داده
مهران
3 ماه پیش
بس زیبایی چهره حضرت محمد باید جوری باشد که وقتی مردم زمان خودمون میبیند به زییایی او کسی ندیده باشند شگفت زده بشن
مهران
3 ماه پیش
پس ما زیبا تر از این عکس و چهره دیدیم پس این عکس نمیتواند شبیه چهره ی حضرت محمد ص باشد
مهران
3 ماه پیش
چون روز قیامت وقتی مردی به خدا میگوید منو زیبا افریدی دچار گناه شدم اگه زشت میبودم گناه نمیکردم .که خدا در جواب میگوید مگه زیباتر از یوسف بودی
سامان
2 ماه پیش
به نظر من به جای حدس و گمان درباره تصاویر مردم 1400 سال پیش از رفتار اونها اگر گفته بشه فکر کنم مفید تر باشه.البته منظور من بیان واقعیات آن زمان به طور بی طرفانه هستش و قضاوت به دست مردم سپرده بشه.
بخونی گلی
2 هفته پیش
همش دروغ دروغ دروغ دروغ هست

بخونی گلی
2 هفته پیش
چه طوری دست ما رسیده
شما این هستین
سیمین
1 هفته پیش
اصن فک کنید حضرت محمد(ص) زشترین قیافه رو داشته مهم خیلی چیزای دیگس این چیزا نباید روتون تاثیر بذاره
 
نظر بدین
ممنون که لطف میکنی و با نوشتن نظرت دلگرممون میکنی
 
نام شما :
آدرس ایمیل :
وب سایت :برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 
 
 
 
سن دوستی :
22 ماه
رتبه دوستی :
3660
 
امکانات
 
 
 
مطالب
 
 

 
شما هم میتونی اینجا کلیک کنی ، فرم همکاری رو پر کنی و یکی از تهیه کننده های یک دوست باشی !
© 2008-2013 1Doost dot com. All rights reserved.
دوستان
منوی اصلی
تا هر شب مطالب سایت براتون ایمیل بشه
Valid XHTML 1.0 Strict
[Valid RSS]
 


خوانندگان ثابت اخبار