Today Photo

سن پطرز بورگ

اخبار سینمائی | سن پطرز بورگ «سن پطرزبورگ»، فیلم جدید بهروز افخمی است. اثری از سازنده ای صاحب فکر و خوش ذوق که پیش از این و با آثار قابل تامل و معتبری همچون «شوکران»، «گاوخونی» و «روز فرشته»، نامش را به عنوان یک کارگردان صاحب سبک سینمای معاصر ایران، به ثبت رسانده است.
 

San_petersburg_film

بهروز افخمی در «سن پطرزبورگ»، همان طور که خودخواسته و اعلام کرده، انگیزه اصلی خود را بر این گذاشته که اثری بسازد تا رنگ و بوی کمدی های متفکرانه مهران مدیری را داشته باشد و خوشبختانه این تاثیرپذیری که گاهی برای بسیاری از فیلم ها تبدیل به پاشنه آشیلی انکار ناپذیر می شد اینجا مبدل به اتفاقی قابل قبول گردیده است. اتفاقی که البته بیش از هر چیز، نیاز به یک نویسنده کمدی خوش فکر و موثر داشته و افخمی همین کار را انجام داده و به سراغ بهترین نویسنده کمدی این روزهای سینمای ما رفته است: پیمان قاسم خانی.

افخمی برای رسیدن به نوع جدیدی از کمدی در سینمای ایران از دو حربه استفاده کرده: یکی از طنزهای کلامی که کاملا امضای پیمان قاسم خانی را بر پای خود دارند و دیگری،خلق موقعیت های کمیک در دل موقعیت هایی که مخاطب توقع شوخی با آنها را ندارد و به نوعی خرق عادت محسوب می شود.

San_petersburg_film

فیلم داستان دو جوان آس و پاس را روایت می کند که با رخ دادن تصادفی راز گنجی را از پیرمردی روس تبار می شنوند و به دنبال آن ماجراهای بسیاری دامنشان را می گیرد. پیمان و مهراب قاسم خانی، بزرگ ترین محوریت داستان فیلم را بر همین وجه درام اثر استوار گردانیده اند. کریم و فرشاد، آشکارا از دو قطب مختلف جامعه اند که با وجود تناقض های اساسی موجود در کردارشان، در نقطه ای به هم می رسند: شارلاتانیسم! قاسم خانی، همانند سایر نوشته های خود، بر دیالوگ های کمیک تاکید بسیاری دارد و همین موجب شده فیلم یک ویژگی اساسا مهم داشته باشد که البته می تواند برای کارگردان مخرب باشد.

«سن پطرزبورگ» بیش از هر چیزی، فیلم پیمان قاسم خانی است و در درجه دوم ساخته بهروز افخمی. سایه سنگین پیمان قاسم خانی و برادرش در تک تک سکانس ها و به خصوص دیالوگ های دو پهلو و کنایی-که هم رنگ و بوی آثار روشنفکرانه مدیری را دارند و هم طنز موقعیت رضا عطاران به شدت احساس می شود و این در جاهایی کار افخمی را کم رنگ می کند اما دلیل اینکه فیلم به همین دلیل دو قطبی بودن به اثری دوپاره تبدیل نشده، هماهنگ بودن ساختار خوش رنگ و لعاب فیلم با محوریت داستانی آن است.

San_petersburg_film

به خصوص در لوکیشن های بسته داخلی که از اعمال موکد شخصیت ها- با بازی غیر منتظره و بسیار خوب محسن تنابنده و حتی بیشتر از وی، خود پیمان قاسم خانی- گرفته تا کادر بندی و دکوپاژ های اغراق شده افخمی، همگی در به بار نشستن بار طنز و همچنین موقعیت های دراماتیک اثر، مناسب جلوه می کنند و قابل قبولند.

اما مشکل اینجاست که تم اصلی اثر-که گویی با نیم نگاهی به «گنج قارون» سیامک یاسمی نگاشته شده. و با وجود پتانسیل های بسیار برای تبدیل شدن به یک داستان پرکشش، عملا از کمدی کلامی و موقعیت اثر جامانده و به عبارت دیگر تمام کشش خود را در حد همان ایده اولیه جذاب و مبدعانه-انتقال گنج سلطنتی تزار روس به جایی که به فکر احدی هم نرسیده: ایران و ماجراهای کریم و فرشاد برای رسیدن به آن-نگاه می دارد و در اجرا حتی با وجود تمهید جالب قرار دادن نریشن ناصر طهماسب روی تصاویر تاریخی مربوط به تاریخچه گنج که الحق اجرای بسیار خوب و هنرمندانه ای، چه از جانب کارگردان و چه صداپیشه، دارد، چندان جا نیفتاده.

این می تواند از یک سو به دلیل علاقه بیش از اندازه افخمی به مانور روی کمدی لحظه ای باشد که موجب شده داستان اصلی کمرنگ شود و از یک سو می تواند به خاطر بداهه پردازی بازیگران شکل گرفته باشد. به همه اینها اضافه کنید حضور شخصیت کاملا کلیشه ای و نه چندان کارآمد امین حیایی را-که گویی دوست می دارد تا انتهای عمر همین تیپ داش مشدی و لات مسلک را حفظ کند و قصد تغییر ندارد- که نه تنها کارکردی ندارد بلکه جاهایی به کلیت اثر لطماتی نیز وارد کرده. به خصوص در چند سکانس بسیار کش دار کلیسا که حضور وی تنها برای پررنگ کردن قابلیت های وی در عرضه میمیک و رفتارهای کمیک در فیلم تعبیه شده و هیچ نقش دیگری ندارد.

San_petersburg_film

اما بخش هایی که به بهروز افخمی مربوط می شود، امتیازات و نقاط ضعف مخصوص به خود را دارد. بزرگ ترین کامیابی افخمی در بخش اکت بازیگران به دست آمده است. کافی است دقت کنید به زوج به یادماندنی داستان، با بازی محسن تنابنده و پیمان قاسم خانی. بهروز افخمی با همین انتخاب هوشمندانه و البته سرشار از ریسک، به در آمدن بار طنز فیلم کمک شایانی کرده. اورسون ولز جایی گفته: نویسندگان اغلب بازیگران بزرگی هستند. این سخن گوهربار در فیلم جدید افخمی نمود فراوانی دارد. بازی دو بازیگر اصلی فیلم به دلیل درک بالای آنها از موقعیت های طنز خلق شده، بسیار طبیعی و بامزه از کار در آمده و قطعا برگ برنده اصلی فیلم نیز همین بازی متفاوت زوج اصلی فیلم است. (هرچند که ممکن است به قیمت نفروختن فیلم تمام شود اما تجربه بسیار موفقی از کار در آمده.)

بگذریم که بازی بهاره رهنما در یکی از نقش های کلیدی اثر با وجود اینکه خیلی هم بد نیست اما متاسفانه برای مخاطب عام،کاملا کلیشه است و به هیچ عنوان حرف جدیدی برای ابراز ندارد. به اینها اضافه کنید ریتم به شدت کند یک سوم پایانی داستان را که با وجود انواع و اقسام شوخی ها کاملا حوصله سر بر از کار در آمده و بخصوص تدوین در این سکانس ها به شدت توی ذوق می زند و قابل بحث نیست. پایان بندی کار نیز به شدت عجیب و غریب و نچسب از کار در آمده و حتی گره گشایی کنایی اثر- یک شبه تزار شدن کریم! - نیز کمک شایانی به قابل قبول شدن پایان بندی اثر نکرده است.

San_petersburg_film

«سن پطرزبورگ» همچنین در عبور از برخی خط قرمزهای اساسی نیز پیشتاز است. پیمان قاسم خانی با استفاده از تجربیات بسیارش در عرصه نویسندگی، با عبوری هوشمندانه و کاملا ظریف و بدیع، چنان بازی با برخی نکات انجام می دهد که جالب توجه است. کافی است دقت کنید در سکانس بسیار خوب حضور دو شارلاتان داستان در خانه کتی. این بخش علاوه بر اینکه یکی از بهترین موقعیت های کمدی بیست سال اخیر سینمای ایران را عرضه می کند یکی از جسورانه ترین و قابل ریسک ترین این تجربه ها را نیز رقم می زند:

به خصوص شوخی در مورد جراح پروستات و دکتر پوست و.... قاسم خانی علاوه بر اجرای بسیار خوب خود در این صحنه، دیالوگ ها و موقعیت را یکی پس از دیگری و به قدری ظریف ردیف کرده و به نمایش گذاشته که بدون باج دادن به مخاطب، به شدت خنده دار و طبیعی از کار در آمده اند. یا کافی است دقت کنید به خاطرات فرشاد از دوران حبس، با آن نورپردازی بی نظیر صحنه، و ببینید که بهروز افخمی و تیم سازنده اش، از چه هوش سرشاری بهره می برند!

San_petersburg_film

«سن پطرزبورگ» در نهایت و با وجود کاستی های بسیاری که دارد اثر مفرح و جذابی است که سینمای کمدی بی رمق و کم مایه این روزهای کشور ما به شدت کمبودش را احساس می کرد. هرچند که فیلم مناسبی برای تمام اعضای خانواده نیست! بهروز افخمی،با وجود فاصله بسیار میان آثاری چون «شوکران» با

«سن پطرزبورگ»، نشان می دهد که رگ خواب تماشاگرانش، چه بینندگان خاص و چه عام را به خوبی می شناسد و این تنوع ژانر بسیار جالب، بی شک نقطه قوتی است در کارنامه هنری نسبتا پربار وی.

اشتراک ایمیل های شبانه
آبونه 1دوست بشین
تا لیست آخرین مطالب سایت هر شب براتون ایمیل بشه
 
این صفحه رو
 
نام شما :
ايميل شما :
ايميل گيرنده :
 
  يه کپي هم به ايميل خودتون بياد 
برای دوستانت بفرست
توئیتش کن تو فیسبوک شیر کن برای فرند فید بفرست به تامبلر بفرست چاپش کن
 
 
امتیاز بدین
لطفا برای تشخیص مطالب بهتر ، به این مطلب امتیاز بده
 
آمار امتیازات
برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 
 
نظر های داده شده
تا این لحظه 12 نظر برای این مطلب ثبت شده. شما هم اینجا نظرت رو برامون بنویس
 
فرهاد
3 سال پیش

فیلم زیاد جالبی نیست، فقط یکم متفاوت تره. ولی چیزی که باعث شده من یکم ازش خوشم بیاد بازیه خیلی خوبه محسن و پیمانه همین

صدف
3 سال پیش

قابل ذکر هست که بگم پیمان نابغه است خیلی عالی وبی نظیر بازی میکنه اما موضوع فیلم توی ایران جالب نیست

صدف
3 سال پیش

سلام به نظر من ارزش دیدن نداره این نظر من بود بچه ها

mahbis
3 سال پیش

just peeeeeeeeeeeyamne qasemkhaniiiiiiiiiiii

دریای وارون...
3 سال پیش

تهشه

perfection
3 سال پیش

فیلم خیلی خنده داری است

ولی من اصلا جرات نمیکنم که با خانواده ببینم اخه یه خورده حرمت ها را شکسته

reza.d
3 سال پیش

"

سوزان
3 سال پیش

باید فیلمه جالبی باشه،مشتاق شدم ببینمش

علی نامدار
3 سال پیش

سیاوش یک خوبی این فیلم اینه که اشاره به سنت ها و فرهنگ کشورهای دیگه میشه و این برای من نوعی یا علاقمند به جغرافیای سرزمینی خیلی عالیه ! از طرفی کمیک هم که هست و بیشتر توی ذهن میمونه چون اصولاً هرچیزی که مضحک و مسخره باشه بیشتر توی ذهن باقی میماند ! اینو روانشناسا میگن البته !

آدم یاد فیلمهای زمان شاه میوفته حیف که الان....

فقط اون روسری گذاشتن خانمها توی فیلم یکم مسخره است آخه کجا توی روسیه روسری سرشون میکنند ؟! البته بیرون خونه کلاه میزارن که بخاطر سردی هواست ولی اینکه بخاطر وضعیت فرهنگی و مذهبی حاکم بر اینجا نمیزارن اونطور که باید و شاید واقعیت ها رو نشون بدن اینش خیلی بده !

ali
3 سال پیش

salam moteassefaneh shahre ma faghede cinamast enshaalah umadam tehran hatman miram filmo mibinam

سارا ایرانی
3 سال پیش

عرض شود که ... امیدوارم فیلم خوبی باشه. این روزها هر فیلمی که می بینم کاملا گیشه ایه... ما که کلی تو پردیس ملت حرص خوردیم که چرا پولمونو حروم کردیم واسه شکلات داغ....

آراد
3 سال پیش

بابا داش بهروز تو دیگه کی هستی دمت گرم

 
نظر بدین
ممنون که لطف میکنی و با نوشتن نظرت دلگرممون میکنی
 
نام شما :
آدرس ایمیل :
وب سایت :برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 
 
 
 
سن دوستی :
22 ماه
رتبه دوستی :
40
 
امکانات
 
 
 
مطالب
 
 

 
شما هم میتونی اینجا کلیک کنی ، فرم همکاری رو پر کنی و یکی از تهیه کننده های یک دوست باشی !
© 2008-2013 1Doost dot com. All rights reserved.
دوستان
منوی اصلی
تا هر شب مطالب سایت براتون ایمیل بشه
Valid XHTML 1.0 Strict
[Valid RSS]
 


خوانندگان ثابت اخبار