Today Photo

جغد این موجود به ظاهر شوم

دانستنی ها | جغد این موجود به ظاهر شوم شکل ظاهری جغد طوری است که هرکسی به‌راحتی می‌تواند آن را بشناسد. این جانور سری بزرگ و پهن دارد و انبوهی از پر به شکل یک نعلبکی، دور چشم‌هایش را می‌پوشاند. چشم‌های جغد بزرگ هستند و مثل انسان، درست در قسمت جلوی صورتش قرار گرفته‌اند؛ در حالی که چشم‌های پرندگان دیگر در دو طرف سرشان قرار دارد. البته جغد نمی‌تواند مانند انسان‌ها، چشم‌هایش را حرکت دهد و به اطراف خود نگاه کند. این جانور برای دیدن اطراف، باید سرش را بچرخاند
 

تیز پرواز

جغدها بسیار تیز پروازند، پرواز آنها بی صدا است. آن‌ها برخلاف ظاهر آرامشان، هنگام شکار، با سرعت زیادی به سمت صیدشان شیرجه می‌روند و در یک چشم به هم زدن، آن را به چنگ می‌آورند. چنگال‌های تیز جغد، در گرفتن شکار، کمک زیادی به او می‌کنند. منقار نیرومند و قلاب مانندش هم او را در خوردن شکار یاری می‌دهد.

بعضی از آنها گوشپرهای مشخصی دارند . پاهای پوشیده از پر دارند . تک‌زی هستند و بیشتر آنها روی درخت زندگی می کنند . نر و ماده آنها همشکل است ولی ماده‌ها بزرگترند .

در سوراخ‌ها ، آشیانه‌های متروک و روی زمین لانه می سازند . طعمه خود را یکجا می بلعند و از پستانداران ، پرندگان ، خزندگان ، دوزیستان ف ماهی ها ، حشرات و خرچنگ‌ها تغذیه می کنند .

چشم‌های قوی

جغدها قدرت بینایی زیادی دارند. این قدرت باعث می‌شود که آن‌ها حتی در تاریکی شب بتوانند شکار خود را ببیند. برخی از جغدها هم از قدرت شنوایی بسیار بالایی برخوردارند و در نتیجه، شکار خود را از طریق شنیدن صدای آن، ردیابی می‌کنند.

جغدهای بزرگ، جغدهای کوچک

دانشمندان تاکنون 45 گونه‌ جغد شناسایی کرده‌اند. کوچک‌ترین گونه، فقط 15 سانتی‌متر طول دارد؛ اما طول بدن بزرگ‌ترین گونه به 76 سانتی‌متر می‌رسد.

غذای جغدها

نوع تغذیه‌ی جُغدها به محل زندگی و اندازه‌ی آن‌ها بستگی دارد. بعضی از جغدها، جانورانی مثل موش و موش صحرایی می‌خورند. جغدهای بزرگ‌تر، خرگوش، سنجاب و سمور را هم شکار می‌کنند. برخی از آن‌ها از حشرات و پرندگان کوچک تغذیه می‌کنند. برخی هم با ماهی‌گیری شکم خود را پر می‌کنند. این دسته از جغدها توی آب‌های کم‌عمق شیرجه می‌زنند و با چنگال‌های تیزشان، ماهی‌ها را به دام می‌اندازند

آداب غذاخوردن!

جغد معمولاً شکار خودش را به کمک منقار نیرومندش تکه‌تکه می‌کند و می‌خورد. اگر شکار کوچک باشد، آن را درسته قورت می‌دهد و سپس استخوان‌ها، پَرها و فَلْس‌های طُعمه را که قابل هضم نیستند، با حالتی شبیه به سرفه بیرون می‌اندازد.

جغدها، دوستان کشاورزها

جوندگانی مانند موش‌، خرگوش‌ و موش‌های صحرایی به محصولات کشاورزی آسیب زیادی می‌رساند. جغدها با شکار این دسته از جانوران، به کشاورزان کمک بزرگی می‌کنند. جغدها هرگز به مرغ‌ها و جوجه‌ها آسیبی نمی‌رسانند؛ زیرا آن‌ها زمانی شکار را شروع می‌کنند که هوا تاریک است و در این هنگام، جوجه‌ها و مرغ‌ها در لانه‌هایشان خوابیده‌اند. در اروپا اگر جغدی در مزرعه کشاورزی لانه گزیند، کشاورز جشنی برپا می کند، چون امروز در اروپا از سم دفع آفات بسیار کمتر استفاده می شود و وجود جغد در مزرعه نعمت خدادادی است که باید شکرگذار آن باشیم.

انتخاب لانه

جغدها لانه نمی‌سازند. آن‌ها جایی را به عنوان لانه انتخاب و در همان‌جا زندگی می‌کنند. سوراخ‌های موجود در تنه‌ی درختان، غارها، انبارهای قدیمی و خراب و لانه‌های زیرزمینی، از جاهایی است که این پرندگان برای زندگی برمی‌گزینند. جغدهای ماده بین 3 تا 4 تخم می‌گذارند. نوزاد جغد 2 تا 3 ماه باید در لانه بماند تا به‌قدر کافی بزرگ شود.

حکایتی در مورد ویرانه نشینی جغد

میگویند روزی همسر سلیمان ،خواهان قصری بزرگ با برجی بسیار رفیع میشود تا از ان بام خانه کعبه را ببیند و عبادت کند ، سلیمان این درخواست را میشنود و جانوران را امر به ساختن میدهد ،تمام جانوران ساختن قصر را اغاز میکنند به جز جغد که سر پیچی رده و از انجا خارج میگردد ،ساختن قصر به اتمام رسید و روزی جغد به جهت دیدن قصر به انجا باز میگردد . سلیمان وی را احضار کرده و میگوید :سه سوال میپرسم اگر پاسخ دادی که هیچ و در غیر این صورت متنبه خواهی شد.جغد قبول مبکند و سلیمان پرسش اول را چنین مطرح میکند که: تعداد شبها بیشتر است یا روزها ؟جغد میگوید :شبها ،چون روزهای ابری و تاریک را نیز باید به واسطه فقدان نور خورشید شب شمرد . سلیمان پرسش دوم را طرح مینماید که : تعداد زنده ها بیشتر است یا مرده ها ؟ جغد میگوید: مرده ها ،چون خواب نیز به نوعی مرگ است و خفتگان را باید به نوعی مرده نامید . سلیمان سوال اخر را میپرسد که: تعداد زنان بیشتر است یا مردان ؟ جغد میگوید :زنان چون مردانی که از همسران خود اطاعت میکنند نیز به نوعی زن محسوب میشوند . سلیمان که قصر را به فرمان همسر خود ساخته بود و سخن جغد را طعنه به خود دیده بود بر اشفت و قصر را ویران کرد، سپس جغد را نفرین نمود که تا به اخر عمر ویرانه نشین باشد در کنج انزوا و برای غذای وی نیز روزانه دو گنجشک مقرری تعیین نمود ، از ان پس جغد به کنج انزوا خزید و ویرانه نشین شد .

 

آیا جغد شوم است؟

اما بررسی کنیم که فلسفه اینکه می گویند جغد پرنده شومی است چیست؟
در باورهای اجتماعی ایران زمین غالب دیدگاه ها در ارتباط با جغد منفی و امیخته با خرافه است بدین سبب به دیدن جغد وی را با سنگ مورد هدف قرار داده و وی را بد شگون میدانند .به عنوان مثال در نقاطی از گیلان شنیدن صدای جغد نشان از رسیدن خبری نا مبارک و نا میمون دارد به همین علت با ایجاد صدا و راندن وی سعی بر دور کردن صدا از خانه دارند ،گاها چوب نیم سوخته ای را به سمت وی پرتاب میکنند و بلند میگویند (اتش از من ،گوشت از قصاب) اگر جغد رو به قبله پرواز کرد بلا دفع میشود اما در غیر این صورت صاحبخانه باید صدقه دهد و انفاق کند و ........تا بلا رفع شود . در ارتباط با صدای جغد نیز این باور وجود دارد که اگر جغد گریه کند ،خوش است و اگر خنده کند بد یمن و با شنیدن صدای وی میگویند (میمنت خانم،خوش امدی) شاید بد نباشد قیاس کنیم منزلت جغد را در اوستا و ایین باستان ایران را ، با باورهای امروزه اجتماعی در باره شومی جغد که شور بختانه سینه به سینه نقل میشود، در جایی که از وی به نام اشوزشت یاد میگردد و فراری دهنده دیوها و نام وی به معنی دوست داشتن و دوستدار راستی اورده شده وحکایاتی که در ارتباط با به وجود امدن وی از ناخن و کلام اوستا در زبان وی وجود دارد و چهره داریوش دوم با تاجی قلم خورده به نقشی از بوف و......

در متن های کهن باستانی جغد را "هو مورو" می خواندند. یعنی پرنده دانا. حتما بیاد دارید که در کتابهای قصه نیز این پرنده عینک به چشم دارد و به بقیه حیوانات پند و اندرز می دهد.

اما شومی جغد بعد از ورود اعراب به ایران بر سر زبان ها افتاد چون غذای این پرنده مار و مارمولک و موش بود، در واقع غذای اعراب آن دوران را میل می کرد و اعراب آن را پرنده ای شوم می دانستند چرا که غذای آنها را می خورد.
در کتاب اوستا از جغد با نام اشوزشت یاد شده و وی را فراری دهنده دیوها و پلیدیها خوانده اند یا در نسخی دیگر وی را به بهمن مرغ و مرغ زوبره و هومن مرغ و شب اویز(مرغ شب ) خوانده اند و به خواص دارویی وی بارها اشارت کرده اند مانند :فراری دهنده مار و افعی -خون با روغن به جهت دوای افت - زهره با خاکستر به جهت شب ادراری -دل و جگر به جهت قولنج - خوردن چشم به واسطه افزونی قدرت بینایی در شب، خوردن تخم و شراب به واسطه ترک شرابخواری یا به نقل از کلیله و دمنه بردن ان به نبرد به واسطه زیادی قدرت و توان و .......

اشتراک ایمیل های شبانه
آبونه 1دوست بشین
تا لیست آخرین مطالب سایت هر شب براتون ایمیل بشه
 
این صفحه رو
 
نام شما :
ايميل شما :
ايميل گيرنده :
 
  يه کپي هم به ايميل خودتون بياد 
برای دوستانت بفرست
توئیتش کن تو فیسبوک شیر کن برای فرند فید بفرست به تامبلر بفرست چاپش کن
 
 
امتیاز بدین
لطفا برای تشخیص مطالب بهتر ، به این مطلب امتیاز بده
 
آمار امتیازات
برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 
 
نظر های داده شده
تا این لحظه 16 نظر برای این مطلب ثبت شده. شما هم اینجا نظرت رو برامون بنویس
 
منیژه
3 سال پیش

جغد حیوانه بامزیه . من که کلی مجسمه جغد دارم

سیامک راد
3 سال پیش

عزیزان این یک تهمت به پیمغمبر بنی اسرائیل حضرت سلیمان نبی (علیهم السلام) است و بس

زیرا پیامبران الهی اگر قرار بود اینچنین بر آشفند دیگر رسالتشان زیر سوال میرفت.


نظرتان را جلب میکنم به روایاتی از معصومین علیهم السلام جمیعا در مورد جغد:

مرحوم علامۀ مجلسی رضوان الله تعالی علیه در بحار الأنوار آورده است:

روزی حضرت رضا علیه السلام به یکی از اصحاب فرمودند: در زمان جدم رسول خدا صلی الله علیه و آله حالت جغد چنین بود که به منازل و خانه ها و قصر ها رفت و آمد داشت، و هنگامی که اهل منزل مشغول صرف غذا می شدند به نزدیک آن ها می رفت تا به او آب و غذایی بدهند و با آنان هم غذا می شد،

سپس به جایگاه خود - روی دیوار منازل وشاخۀ درختان - بازمی گشت. اما هنگامی که حسین بن علی را شهید نمودند از آبادی خارج شد و به خرابه ها و کوه ها و صحرا ها پناه برد و چنین گفت: بد امتی هستید شما که فرزند پیامبر خود را کشتید – وقتی با فرزند پیامبر چنین کنید – هرگز بر جانم در میان شما ایمن نیستم!!!

درحدیث دیگری حضرت صادق علیه السلام می فرمایند: جغد تمام روزرا روزه دارومحزون می گذراند وهنگامی که عالم را شب فرا می گیرد تا به صبح برای حسین صلوات الله علیه ناله می کند!!!

امام صادق(ع) فرمود :

آیا کسی از شما جغد را در روز دیده ؟ حاضران گفتند : نه ، او آشکار نمی شود مگر در شب. امام صادق(ع) فرمود : ( جغد همواره در آبادی ها کنار مردم می زیست ، ولی وقتی که حسین (ع) از غصه غم مصیبت جانکاه امام حسین(ع) و یارانش ، همواره روزها روزه و را به شهادت رساندند محزون است ، و شب ها به یاد مصائب حسین(ع) تا صبح زمزمه و ناله می کند.)

کامل الزیاره ، چاپ صدرق ، ص

105


به یاری یزدان پاک. ایزد منان. خالق جهان از جهل و کذب گویی در امان باشیم.

آناهیتا
4 سال پیش

جالب بود.. ماشاءا.. اینقدر مطالب زیاد شدن که من اصلا به گردش هم نمیرسم

من فقط حکایتش را خوندم.. جالب بود.. ولی حضرت سلیمان هم زود عصبانی شد

mehri
4 سال پیش

جالب بود کلی مطلب یاد گرفتم ممنون

gadfly
4 سال پیش

اینکه جغد غذای اعراب رو میخورد اگه مستند ام نباشه باحاله. خوشم اومد مرسی

saeid
4 سال پیش

سیلوانای عزیر

مطلبی که گفتید جالب بود ولی نظر سیاوش عزیز رو تأیید می کنم البته ممکنه این احساس ناشی از وجود فرهنگ بد یمن بودن آن باشه .

اگه ممکنه توضیحات بیشتری در مورد ورود فرهنگ "بد یمن بودن جغد" از زمان ورود اعراب به ایران و یا حداقل مستندات و یا منبع این مطلب ، ارایه بشه . قبول کنید که باورش یه مقداری سخته . چون اگه اینطور باشه که گفتید با شدت این باور در جنوب کشور بیشتر باشه تا در شمال کشور در حالی که سطور اول نوشته ی شما این رو اثبات نیمکنه .

manouchehr
4 سال پیش

sky
4 سال پیش

خسته نباشید. ممنون از مطالب جالبتون.

سارا
4 سال پیش

اطلاعات جالبی بود ممنون

محسن عسکری
4 سال پیش

ظاهرش یه جوریه ... آدم راحت نمیتونه بهش نگاه کنه ...

Joker
4 سال پیش

من جغدا رو خیلی دوست دارم

و از این خرافه پرستی مردم تاسف می خورم

حسام
10 ماه پیش
من اتفاقی یه جغد حوالی شیراز پیدا کردم که یه بالش شکسته بود اوردم خونه ازش مراقبت میکنم و خیلی هم ازش خوشم میاد
علیرضا
9 ماه پیش
سلام دوستان منم یه جغد شاخدار دارم ، که البته به زور و بلا گرفتمش سه هفته هم داره سو سو از این که مردم اینو یه موجود شوم میدونن متاسفم ،خلقت های خداوند هیچ وقت شوم نیستند، نکبت و بد بختی باصدای آواز یه پرنده و اومدن اون تو زندگی آدم ، ظهور نمیکنه ، بلکه بدبختی به دست خود آدمهاست. متاسفانه شوم تر از انسانها جایی پیدا نکردم .
سینا
9 ماه پیش
سلام دوستان واقعا متاسفم که جغدها رو شوم میدونند این خرافات خیلی ناراحت کننده است احتمالا چند روزی دیگه یک جغد میخرم
علی
5 ماه پیش
مطالب اموزنده دارد
اسما
2 هفته پیش
سلام اتفاقا جغد برای خانواده ما خیلی شگون داره. هروقت یکی از اعضای خانواده(و خانواده مادری ام) جغدی رو دیدند همون لحظه یا فرداش یه خبر خوب و اتفاق خوبی براشون افتاده.کلا برامون اومد داره!!!
 
نظر بدین
ممنون که لطف میکنی و با نوشتن نظرت دلگرممون میکنی
 
نام شما :
آدرس ایمیل :
وب سایت :برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 
 
 
 
امکانات
 
 
 
مطالب
 
 

 
شما هم میتونی اینجا کلیک کنی ، فرم همکاری رو پر کنی و یکی از تهیه کننده های یک دوست باشی !
© 2008-2013 1Doost dot com. All rights reserved.
دوستان
منوی اصلی
تا هر شب مطالب سایت براتون ایمیل بشه
Valid XHTML 1.0 Strict
[Valid RSS]
 


خوانندگان ثابت اخبار