Today Photo

بهترین خوراکی ها برای زیبایی

خواص خوراکیها | بهترین خوراکی ها برای زیبایی آیا می توان با تغییر رژیم غذایی موجب حفظ سلامت پوست خود شده و جوانی خود را تضمین نمود؟ به نظر شما چه میوه هایی چنین اثراتی دارند و علت آن چیست؟
 

با افزایش آگاهی مردم و مطالعات آن ها در موارد مختلف به خصوص تأثیر غذاها بر کاهش روند پیری پرسش های مطرح شده از سوی مراجعان مسرت بخش است و به آدم حس خوبی القا می شود.

بد نیست پاسخی به چند نمونه از پرسش ها بدهم شاید ذهن شما هم درگیر آن باشد.

خانمی به یکی از همکاران پزشک مراجعه کرده و گفته بودند: متخصصان زیبایی می گویند رژیم غذایی غنی از پروتئین به خصوص ماهی می تواند چروکها را رفع و از تشکیل چروک های جدید جلوگیری کند. آیا صحت دارد؟

پروتئین مازاد بر نیاز روزانه یک فرد هیچ اثر اضافه ای بر سلامت پوست و مو ندارد. اما باید هر فرد باتوجه به شرایط سنی و جنسی و سایر عوامل فردی مقدار کافی پروتئین را از منابع مختلف حیوانی و گیاهی دریافت کند.

پرواضح است که پروتئین گوشت سفید (ماهی و میگو) به دلیل دارا بودن نوع خاصی از اسیدهای چرب (نه پروتئین) بر سلامت پوست و مو نیز تأثیر بسزایی دارد. البته به شرط اینکه ماهی و میگو زیاد سرخ نشوند چون حرارت زیاد این اسیدهای چرب مفید رابه شکل سیار مضر تغییر شکل خواهد داد. قطعاً رژیم غذایی در سلامت و شادابی همه بدن از جمله پوست و مو موثر است.

چندی قبل خانم میانسالی از من پرسید: دخترم دانشجوست و می گوید از قندهای ساده کمتر استفاده کنید و به جای آن نان سبوس گندم و غلات بخورید. آیا این توصیه علمی است؟

خیلی خوشحال شدم چون قطعاً این موضوع از توصیه های کلیدی غذایی برای برخورداری از الگوی غذایی سالم است. مسلم است که قندهای ساده به سرعت جذب خون می شوند و زمینه را برای افزایش قند و چربی خون و چاقی و بیماری قلبی-عروقی و حتی بیماری های سرطانی، پوسیدگی دندان و ... فراهم می کنند. بنابراین به شدت توصیه می کنم تا آنجا که ممکن است از مصرف قندهای ساده چه به صورت آشکار و چه به صورت نهان (منظور قند و شکری است که در انواع فرآورده های غذایی وجود دارند) پرهیز شود.

وقتی شما مقدار زیادی شکر یا بشقابی پر از ماکارونی می خورید، به سرعت در خون به قند تبدیل شده و عکس العمل لوزالمعده ترشح انسولین خواهد بود تا سطح قند خون را کنترل کند. این ترشح جبرانی یک دفعه باعث بروز برخی واکنشها شده که به ایجاد تورم درسطح سلولی می انجامد. قند بالای خون با مواد معدنی موجود در خون (مس وآهن) ترکیب شده و علاوه بر ایجاد رادیکال های آزاد به بخش چربی دو لایه ای سلول ها صدمه می زند.

این سلسله واکنشهای مخرب و التهاب زا موجب تسریع روند پیری می شوند. جالب است بدانید افراد مبتلا به دیابت که قند خونشان را با اصول صحیح در کنترل ندارند و عملکرد لوزالمعده شان نیز به درستی صورت نمی گیرد، یک سوم زودتر از افراد عادی پیرمی شوند. به همین دلیل ما بر پیروی از تغذیه صحیح برای زیبا ماندن و مهم تر از آن سلامت ماندن چه برای بیماران و چه گروه سالم تاکید داریم. افرادی که از تغذیه خوبی برخوردار بوده اند و در حال حاضر نیز الگوی تغذیه سالمی دارند از مقاومت بیشتری (به طور نسبی) در مقابل تمامی عوامل مخرب و مضر برخوردار هستند.

در قدیم عقیده بر آن بود که هرخانم بارداری بهتر است میوه هایی نظیر هلو و به بخورد تا کودکی زیبا به دنیا آورد. آنها چنین استدلال می کردند که خوردن این میوه ها به دلیل عطر و طعم منحصر به فردی که دارند، موجب طراوت و زیبایی هر چه بیشتر نوزاد می شود و این حالت تا بزرگسالی با کودک همراه خواهد بود. اما به واقع آیا می توان با تغییر رژیم غذایی موجب حفظ سلامت پوست خود شده و جوانی خود را تضمین نمود؟ به نظر شما چه میوه هایی چنین اثراتی دارند و علت آن چیست؟

گوجه فرنگی

یکی از بهترین سبزیجاتی که فرایند پیری را به تأخیر می اندازد، گوجه فرنگی است. این سبزی در هر 100گرم خود دارای 620 میکروگرم بتاکاروتن (پیش ساز ویتامینA ) می باشد. این ویتامین با تقویت سیستم ایمنی و دخالت در رشد و ترمیم بافتها موجب حفظ سلامت پوست می شود و اگر به میزان کافی به بدن نرسد، خشکی و زبری پوست و شکنندگی مو و ناخن ها را به همراه خواهد داشت.

دانشمندان دانشگاه کنتاکی معتقدند افرادی که روزانه از گوجه فرنگی بیشتری استفاده می کنند، دیرتر پیر شده و کمتر به سرطان مبتلا می شوند. آنها با مطالعه بر روی 88 زن بالای 75 سال دریافته اند افرادی که به طور منظم ازاین سبزی استفاده می کنند، میزان قابل ملاحظه ای لیکوپن در خونشان وجود دارد و به دلیل خواص آنتی اکسیدانی این ترکیب افتادگی پوست و بروز چین و چروک که همگی بر اثرفعالیت هرچه بیشتر رادیکال های آزاد در بدن ایجادمی گردد، در آن ها کاهش می یابد.

به علاوه، یک گوجه فرنگی می تواند 36 درصد از نیاز روزانه افراد را به ویتامینC تأمین نماید که این مقدار در گوجه فرنگی پخته بسیار کمتر می شود. وجود این ماده مغذی به همراه بتاکاروتن و لیکوپن، کمپلکس عظیمی از آنتی اکسیدان ها است که از بروز پیری زودرس جلوگیری می کند. به این منظور توصیه می شود که به همراه انواع جوانه ها (خصوصاً جوانه گندم) و کلم بروکلی مصرف گردد تا این اثرات چندبرابر شود.

آناناس

این میوه مناطق گرمسیری ازدیرباز مصارف زیبایی داشته است؛ به طوری که در طب چینی از آن برای درمان آفتاب سوختگی استفاده می شد و در آمریکای جنوبی از آن برای التیام هر چه سریع تر زخم ها استفاده می کردند که دریافت روزانه 100 گرم از این میوه می تواند نیاز روزانه افراد را به ویتامینC به طور کامل تأمین نماید.

علاوه بر این ویتامین، در آناناس ترکیبی وجود دارد که به طور معجزه آسایی موجب تسریع ترمیم زخم و جراحات و حتی کبودی پوست می شود. دانشمندان معتقدند که این ترکیب خاصیت آنزیمی داشته و موجب افزایش جریان خون در ناحیه مجروح می گردد؛ به علاوه از تجمع خون در یک ناحیه که سیاهی و کبودی را به همراه دارد جلوگیری می کند.

اما توجه به این نکته حائز اهمیت است که آناناس، اسید بالایی دارد و برای افرادی که دچار زخم معده هستند مناسب نیست.

انبه

آیا فکر می کردید انبه نیز جزء میوه های مورد توجه برای حفظ جوانی پوست باشد؟ آخرین تحقیقات در این زمین نشان داده است که مصرف حداقل دو عدد انبه در هفته می تواند به میزان قابل ملاحظه ای ویتامینC مورد نیاز بدن را تأمین کند.

این ویتامین علاوه بر خاصیت آنتی اکسیدانی یادشده یک ضد لک قوی است و به دلیل دخالت در ساخت کلاژن و الاستین (پروتئین های اصلی بافت پوست) از افتادگی پوست ناشی از افزایش سندر نواحی مختلف این ارگان خصوصاً در صورت جلوگیری می کند.

حتماً می دانید که مصرف موادغذایی حاوی آهن اگر همراه ویتامینC به مصرف برسند، جذب آهن چندین برابر می شود. بنابراین، با مصرف منابع غذایی آهن غیرهم (hem ) به همراه ویتامینC کم خونی فقر آهن در افرادی که مدت ها به این بیماری مبتلا هستند، درمان می گردد؛ زیرا بروز این بیماری به خصوص در خانم ها عوارض پوستی چون خشکی پوست، رنگ پریدگی، کاهش استحکام ناخنها، به طرف بالا برگشتن آن ها، شکنندگی و ریزش موها دارد که همه آن ها مشکلات مهمی برای زیبایی به شمارمی آیند. آیا می دانید، رنگ نارنجی این میوه نیز برای پوست مفید است. وجوداین رنگ به دلیل حضور بتا کاروتن می باشد.

گردو و تخمه کدو

گردو، نیز یکی از مفیدترین مغزها با خاصیت سالم سازی پوست می باشد. می دانید چرا؟ در این مغز مقادیر بالایی کلسیم، آهن، ویتامینE و از همه مهم تر اسیدهای چرب ضروری وجود دارد.

پژوهشگران دریافته اند، مصرف منظم گردو موجب حفظ آب بافت های پوست می گردد و ظاهری یکنواخت و صاف به آن می بخشد؛ زیرا گردو سرشار از اسید چرب ضروری (در بدن ساخته نمی شود و بایداز طریق رژیم غذایی وارد بدن گردد) به نام اسید لینولئیک می باشد که در حفظ آب در این ارگان بسیار موثر است. در ضمن، روی و آهن موجود در این مغز نیز به دلیل دخالت این مواد مغذی در ساخت بافت پروتئینی پوست و خون رسانی به این ارگان بسیار ضروری به نظر می رسد.

برخلاف آنکه بسیاری از افرادتصور می کنند مصرف گردو موجب تشدید آکنه می شود، بسیاری از متخصصان تغذیه به منظور جلوگیری از آکنه مصرف آن را در حد 2 تا 3 عدد توصیه می کنند؛زیرا با خوردن گردو و دریافت منظم اسیدهای چرب، از تعداد و شدت آکنه ها کاسته می شود.

آویشن

شاید باور نکنید که در کنار کلیه مواد غذایی یادشده آویشن که به عنوان یک سبزی معطر با ورود پیتزا و لازانیا به رژیم غذایی ما بیشتر مورد استفاده قرار گرفت، نیز در حفظ زیبایی پوست مؤثر است. پژوهشگران به تازگی دریافته اند که عصاره روغنی به دست آمده از آویشن فرایند پیری را به تعویق می اندازد.

این عصاره سرشار از ترکیبات باخاصیت آنتی اکسیدانی است که مانع از اکسیده شدن چربی های غیراشباع در دیواره سلولها در بافت های مختلف می گردد. به علاوه، موجب حفظ خاصیت ارتجاعی سلول ها شده و به این ترتیب از بروز چین و چروک جلوگیری می کند.

 

  منبع : بیتوته
اشتراک ایمیل های شبانه
آبونه 1دوست بشین
تا لیست آخرین مطالب سایت هر شب براتون ایمیل بشه
 
این صفحه رو
 
نام شما :
ايميل شما :
ايميل گيرنده :
 
  يه کپي هم به ايميل خودتون بياد 
برای دوستانت بفرست
توئیتش کن تو فیسبوک شیر کن برای فرند فید بفرست به تامبلر بفرست چاپش کن
 
 
امتیاز بدین
لطفا برای تشخیص مطالب بهتر ، به این مطلب امتیاز بده
 
آمار امتیازات
برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 
 
نظر های داده شده
تا این لحظه 17 نظر برای این مطلب ثبت شده. شما هم اینجا نظرت رو برامون بنویس
 
امید حبیب نژاد
14 ماه پیش
ممنون خانم صادقی مطلب مفیدی بود
مونا محمدی
مونا محمدی
14 ماه پیش
خواهش میکنم
مجید ظریفی
14 ماه پیش
باتشکرفراوان ازسرکارخانم صادقی گرامی وعزیزجهت تهیه این مطلب بسیارمفید،اموزشی وکاربردی.بنده خیلی استفاده کردم.
مونا محمدی
مونا محمدی
14 ماه پیش
خواهش میکنم لطف دارین
صمد دیبازر
14 ماه پیش
ممنون که تو این آشفته بازار گرانی و مشغله های شدید ووزانه بازهم یاد آوری میکنید که به فکر خودمون باشیم.مطلب خیلی خوبی بود.
مونا محمدی
مونا محمدی
14 ماه پیش
خواهش میکنم وظیفس
مینا دهقان
14 ماه پیش
مرسی... مطلب مفیدی بود.
مونا محمدی
مونا محمدی
14 ماه پیش
ممنون که سرزدی
رها حسین پور
14 ماه پیش
مرسی مونام
شادی شاهینی
14 ماه پیش
ما خودمان زیباییم
سنا سنایی
سنا سنایی
14 ماه پیش
بابا اعتماد به نفس ;-)
سنا سنایی
14 ماه پیش
بسیار عالی بود،من که انبه رو خیلی دوست دارم مخصوصا رانیش ولی میوه اش رو خام نخوردم،ولی با این تعریفی که ازش کردین اگه بعنوان ماسک ازش استفاده کنیم فکر کنم بد نباشه
ونوس لاهیجی راد
14 ماه پیش
سپاسگزارم مطلب مفیدی بود.
فریبا مهریار
14 ماه پیش
مطلب جامع و مفیدی بود . سپاس
مونا محمدی
مونا محمدی
14 ماه پیش
ممنون گلم
مرضیه محمدی
12 ماه پیش
ممنونم مطلب جالب و خوبی بود عزیزم
هما
12 ماه پیش
خانم مونا صادقی عزیز از مطالب خوب واموزنده شما استفاده کردم ممنونم ومنتظر مطالب بعدی هستم خدا نگهدار
 
نظر بدین
ممنون که لطف میکنی و با نوشتن نظرت دلگرممون میکنی
 
نام شما :
آدرس ایمیل :
وب سایت :برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 
 
 
 
سن دوستی :
18 ماه
رتبه دوستی :
5351
 
امکانات
 
 
 
مطالب
 
 

 
شما هم میتونی اینجا کلیک کنی ، فرم همکاری رو پر کنی و یکی از تهیه کننده های یک دوست باشی !
© 2008-2013 1Doost dot com. All rights reserved.
دوستان
منوی اصلی
تا هر شب مطالب سایت براتون ایمیل بشه
Valid XHTML 1.0 Strict
[Valid RSS]
 


خوانندگان ثابت اخبار