Today Photo

با تقویم میلادی بیشتر آشنا شویم

آئین و سنن | با تقویم میلادی بیشتر آشنا شویم سه شنبه 12دی مصادف با اول ژانویه آغاز سال 2013 میلادی می باشد. در بسیاری از فرهنگ ها، این رویداد را به مناسبت پایان سال قدیم و شروع سال جدید جشن می گیرند. امروز در استفاده جهانی، سال جدید از گاه شماری میلادی در 1 ژانویه اتفاق می افتد که عادتی از گاه شماری رومی می باشد.
 

در کشورهایی که از گاه شمار (تقویم) میلادی استفاده می کنند، سال نو معمولا در اول ژانویه برگزار می گردد. ماهها در گاه شمار رومی، از زمان پادشاه نوما پومپیلیوس در حدود 700 پیش از میلاد، از ژانویه تا دسامبر می باشد. در حال حاضر، جشن گرفتن سال نو یکی از بزرگترین رویدادهای جهانی می باشد.

با تقویم میلادی بیشتر آشنا شویم

در شب 31 دسامبر هر سال، آخرین روز یک سال میلادی و روز قبل از روز سال نو در بسیاری از کشورهای جهان، عموما قاره های اروپا، آمریکا، استرالیا و بخش هایی از آسیا و آفریقا مراسم سال نو برگزار می شود. در فرهنگ جدید غرب این روز با گردهمایی هایی در مجالس و مهمانی ها برگزار می شود که انتقال سال را ساعت 12:00 شب جشن می گیرند.

بسیاری از فرهنگها در این شب از آتش بازی و دیگر روشهای پرصدا برای جشن گرفتن استفاده می کنند. شب سال نو به صورت جهانی مطابق با تولد مسیح یا عرف نامه پس از میلاد‏ در کشورهای مسیحی و حتی غیر مسیحی در 31 دسامبر برپا میشود. شب سال نو همچنین به عنوان هفتمین روز کریسمس در مسیحیت غربی شناخته میشود.

نمونه هایی از آتش بازیهای شب سال نو را می توان با شهرهای سیدنی، ولپریسو، لندن و نیویورک مثال زد. سیدنی، 80،000 آتش بازی را در نیمه شب برگزار کرد و بیش از یک و نیم میلیون شرکت کننده داشت. همچنین این رویداد بزرگترین رویداد دیده شده در سال 2009 از تلویزیون بود. در ولپریسو شیلی بیش از دو میلیون تماشاچی، نظاره گر بزرگترین آتش بازی بودندکه در مکانی بزرگتر از 21 کیلومتر از آتش بازی در بندر تجارتی شهر در 25 دقیقه از شادی و سرور برگزار شد.

لندن زمانی که ساعت بیگ بن نیمه شب را در شب سال نو اعلام میکند، در اطراف چشم لندن با آتش بازی بسیاری بزرگی همراه میباشد. در نیویورک در کنار میدان تایمز جشن روی یک توپ کریستالی بزرگ متمرکز میشود که یک دقیقه تا شروع سال جدید را ثانیه شماری میکند.

با تقویم میلادی بیشتر آشنا شویم

روز نو در اول ژانویه در تقویم گریگوری، یک تعطیلی محدود در هندوستان است. سازمانها و افراد خصوصی و غیر وابسته به دولت می توانند تعطیلات محدودی داشته باشند اما دفاتر دولتی و سازمانهای تجاری و مسافرتی تعطیل نخواهند بود. شهرهای زیادی در دنیا سال نو را جشن میگیرند. سال نو عموما همراه با آتش بازی، ساز و سرود و دیگر فستیوال ها جشن گرفته میشود.

نوع، جشن و تاریخ سال نو در کشورهای مختلف مطابق به فرهنگ و تاریخ هر جامعه متفاوت است. سال نو در فرانسه یکی از قدیمی ترین و سنتی ترین جشن های تاریخ آن است. این جشن در 1 ژانویه آغاز و در ششم ختم می شود. در نزدیکی برج ایفل نیز آتش بازی های زیادی انجام می شود.

سال نو چینی نیز در هر سال مطابق به عملکرد ماه با شروع ماه جدید تقریبا 4 هفته قبل از بهار آغاز می شود. تاریخ دقیق آن در اطراف 21 ژانویه تا 21 فوریه اتفاق می افتد.اما برای دانستن اینکه این گاه شمار (تقویم) چگونه شکل گرفته است و تاریخچه آن چیست و چه ایراداتی دارد باید به ادامه این مطلب توجه کنید.

  • تاریخچه

گاه شماری میلادی یا گاه شماری گریگوری گاه شماری با ریشه مسیحی است که هم اکنون در بیشتر کشورهای جهان استفاده می شود. این گاه شماری تغییر یافته گاه شماری ژولینی است و نخست از سوی آلویسیوس لیلیوس که پزشکی از اهالی ناپل بود پیشنهاد شد و توسط پاپ گرگوری سیزدهم در 24 فوریه 1582 پذیرفته شد.

مبدأ این گاه شماری میلاد حضرت عیسی است. گاه شماری ژولینی که از گاه شماری رومی گرفته شده بود در دوره مسیحی با مبدأ میلادی (گاه شماری میلادی قدیم) پذیرفته شد. این گاه شماری 365 روز بود که برای هر 4 سال یک روز به روزهای سال اضافه می شد (سال 365,25 روزه).

به علت دقیق نبودن کسر سال نسبت به سال اعتدالی هر 128 سال یک روز عقب می افتاد. در سال 1582 میلادی جهت تصحیح آن گاه شماری گرگوری (میلادی جدید) ایجاد شد. در گاه شماری یولیانی اعتدال بهاری در سال 325 میلادی که شورای نقیه تشکیل شده بود در 21 مارس صورت گرفته بود و در سال 1582 به 11 مارس افتاده بود و ده روز عقب مانده بود.

با تقویم میلادی بیشتر آشنا شویم

در گاه شماری گرگوری ده روز از تاریخ حذف گردید و کبیسه گیریهای یکنواخت چهارساله نسبتا کاهش یافت بدینگونه که سالهای قرن غیرقابل قسمت به 400 (مانند: 1700، 1800 و 1900) بدون کبیسه گیری باشند. در نتیجه با احتساب سال گریگوری 365,2425 روز (نسبت به سال حقیقی 365,24219879 روز) میزان دقت گاه شماری میلادی را به عقب ماندگی یک روز در هر 3320 سال رساند.

کبیسه گیری سال میلادی گریگوری هر چهار سال یکبار (سالهای مضرب 4) است با این استثناء که در سالهای رأس سده تنها سالهای مضرب عدد 400 کبیسه می باشند. در تصحیح گاه شماری میلادی با حذف ده روز از تقویم ژولینی، روز پس از پنجشنبه 4 اکتبر 1582 ژولینی، جمعه 15 اکتبر گریگوری می باشد. و از نظر تاریخی روزهای ماقبل 5 اکتبر 1582 میلادی بر اساس گاه شماری ژولینی درنظر گرفته می شود و عملا ده روز از تاریخ میلادی حذف قلمداد می شود.

  • کاستی های گاه شماری میلادی

نقص نخست گاه شماری گریگوری، سرآغار سال است که امروزه 1 ژانویه به صورت جهانی رسمی شناخته شده است. پیشتر در این باره اتفاق نظری میان کشورها و فرقه های مسیحی نبود. با توجه به اینکه اول ژانویه برابر با 10 یا 11 دی گاه شماری خورشیدی (اوایل زمستان در نیمکره شمالی و اوایل تابستان در نیمکره جنوبی) است، این زمان از لحاظ حرکت انتقالی زمین و در مقایسه با سرآغاز گاه شماری های معتبر جهان برای آغاز سال مناسب نیست.

از همین جاست که اشکالهای بزرگ در ازمنه تاریخ برای آن به وجود آمده است (چنانکه سال مالی کشورهایی که از این تقویم استفاده می کنند با سال میلادی منطبق نیست و تقریباً از اوایل فروردین آغاز می شود). گاه شماری میلادی با وضعیت فصلها و موقعیت خاص زمین مانند اعتدالین و انقلابین همخوانی ندارد و شمار روزهای هر ماه نیز نامنظم است. سرآغاز سال و سرآغاز ماهها در گاه شماری مسیحی کلاً قراردادی هستند و به مسائل نجومی و یا حرکت انتقالی زمین مربوط نیستند و با بروج سروکاری ندارند.

با تقویم میلادی بیشتر آشنا شویم

برای اتخاذ این روش هیچ دلیل منطقی وجود ندارد و از سوی دیگر در طول تاریخ بسیاری به دلخواه دخل و تصرفی در این گاه شماری کرده است. همچنین این گاه شماری پایه دقیق مذهبی ندارد و مشکلات مذهبی مسیحیان را برطرف نکرده است و ایام مذهبی را دقیقاً مشخص نمی کند و برای تعیین این ایام باید از تقویم قمری کمک گرفت و منجمین ناچارند هر سال با کمک گرفتن از روش اپاکت (Epacte) محل آن را در ماه های قمری پیدا کنند؛ در نتیجه عید پاک در فاصله 22 مارس تا 25 آوریل دائماً در تغییر است همچون سایر اعیاد و روزهای مذهبی مسیحیان و مسلمانان.

  • تغییر تاریخ میلادی

کاستی های تقویم میلادی برخی را به فکر تدوین یک تقویم معتبر جهانی انداخته است چنانکه چنین طرحی در سازمان ملل مطرح شد که به جایی نرسید. در گذشته نیز پس از انقلاب فرانسه به فکر تغییر تقویم در این کشور افتادند و تقویمی شبیه گاه شماری یزدگردی ایجاد کردند. از آن جمله شخصی به نام سیلون مارشال طرحی ارائه داد که مورد تأیید انجمن ریاضی دانان و کنگره ملی فرانسه قرار گرفت. سرآغاز سال در این تقویم اعتدال پاییزی و مبدأ آن سال 1787 (انقلاب فرانسه) بود که البته بعداً منسوخ شد.

 

  منبع : برترین ها
اشتراک ایمیل های شبانه
آبونه 1دوست بشین
تا لیست آخرین مطالب سایت هر شب براتون ایمیل بشه
 
این صفحه رو
 
نام شما :
ايميل شما :
ايميل گيرنده :
 
  يه کپي هم به ايميل خودتون بياد 
برای دوستانت بفرست
توئیتش کن تو فیسبوک شیر کن برای فرند فید بفرست به تامبلر بفرست چاپش کن
 
 
امتیاز بدین
لطفا برای تشخیص مطالب بهتر ، به این مطلب امتیاز بده
 
آمار امتیازات
برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 
 
نظر های داده شده
تا این لحظه 5 نظر برای این مطلب ثبت شده. شما هم اینجا نظرت رو برامون بنویس
 
نسترن صالحی
15 ماه پیش
خیلی مفید بود ممنون
سال نو میلادی مبارک
مینا دهقان
15 ماه پیش
خیلی جالب و زیبا بود... مرسی بابت تصاویر ... من همیشه این تصویر آخر رو دوست داشتم... جورابهای آویزون که توشون هدیه گذاشتن خیلی بامزه و جالبن... بهرحال سال نو میلادی بر همه دوستان مبارک
خیلی خوب بود و توجه کنیم که توی هیچ کدوم از این مراسم و آتش بازی و ها نور افشانی ها نه سر و صورتی میسوزه نه چشمی آسیب میبینه . کاش چهارشنبه سوری ماهم به حالت اعتدال برگرده و کسی آسیب نبینه.
ونوس لاهیجی راد
15 ماه پیش
ممنونم سارا جان مطلب زیبا و جالبی بود . کرسیمس نه یه زمانه و نه یه فصل,بلکه یک یاد بوده . در واقع گرامی داشتن صلح و حسن نیت,رحیم وبخشنده بودن باعث میشه روح واقعی کرسیمس رو لمس کنیم . این عید پاک و به تمام دوستانم تبریک میگم.
فاطی
1 ماه پیش
alibod azizam mer30

 
نظر بدین
ممنون که لطف میکنی و با نوشتن نظرت دلگرممون میکنی
 
نام شما :
آدرس ایمیل :
وب سایت :برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 
 
 
 
سن دوستی :
21 ماه
رتبه دوستی :
98
 
امکانات
 
 
 
مطالب
 
 

 
شما هم میتونی اینجا کلیک کنی ، فرم همکاری رو پر کنی و یکی از تهیه کننده های یک دوست باشی !
© 2008-2013 1Doost dot com. All rights reserved.
دوستان
منوی اصلی
تا هر شب مطالب سایت براتون ایمیل بشه
Valid XHTML 1.0 Strict
[Valid RSS]
 


خوانندگان ثابت اخبار