Today Photo

10 محصول برتر تاریخ خودروسازی جهان

خودرو | 10 محصول برتر تاریخ خودروسازی جهان بدون شک تاریخ خودروسازی مملو از پستی و بلندی های بسیار است و خودروسازان خودروهایی را با ابداعات ویژه و منحصر به فرد به مشتریان خود عرضه کردند که هر کدام به نوعی مبدع در یک نوآوری و شروع کننده یک جریان موثر بوده اند.
 

 

ما در این نوشتار قصد داریم 10 خودرو برتر و مهم در جهان را که تاکنون وارد خط تولید شرکتهای خودروسازی شده اند را به طور مختصر و مفید به خدمت خوانندگان گرامی معرفی کنیم و البته امیدواریم تا مورد توجه واقع شود.


  • Ford Model T

بدون شک هیچ لیست خودرویی بدون حضور فورد تی امکان پذیر نیست و باید یک تشکر ویژه از هنری فورد به خاطر قطع هزینه های جانبی بسیار بالا و ایجاد یک خط تولید بسیار پویا که سبب شد بیش از 15 میلیون امریکایی بین سالهای 1908 و 1927 در این خط تولید مشغول بکار شوند، داشته باشیم و البته فورد مدل تی به عنوان اولین خودرو واقعا مقرون به صرفه معرفی شد و هنری در مقرون به صرفه کردن این خودرو سنگ تمام گذاشته بود. این خودرو با قدرت پیشرانه 20 اسب بخار قادر بود به حداکثر سرعت 45 مایل در ساعت برسد که در مقایسه با استانداردهای امروزی بسیار خنده دار است ولی خوب در زمان خود بسیار کافی بود. فورد مدل تی در زمان خود یک ماشین ساده و قابل اعتماد بود و حتی به کشاورزان و روستائیان نیز اجازه میداد با این خودرو به جاهایی سفر کنند که تاحالا ندیده بودند و این به دلیل ارزان و مقرون به صرفه بودن این خودرو بود. این خودرو نه تنها به بسیاری از مردم امریکا خدمت کرد بلکه چشم انداز امریکا را نیز تغییر داد و باعث شد بزرگراه ها، پمپ های بنزین، پارکینگ و متل های کنار جاده ای برای استفاده رانندگان این خودرو به صورت فزاینده ای رشد کند. درابتدا این خودرو با قیمت 850 دلار به فروش میرسید اما هنری فورد به طور مستمر فرایند تولید ساده و صرفه جویی را به این خودرو منتقل نمود و بعد از 19 سال این خودرو با قیمت 260 دلار به فروش میرسید. (یه جورایی پیکان وطنی!).


  • Chrysler Airflow

خودرو مذکور به نوعی یک انفجار در اوج دوران رکورد اقتصادی امریکا بود و البته همانطور که از نام آن پیداست بیشترین تکیه این خودرو بر روی عبور جریان هوا از این خودرو بود. این خودرو کرایسلر در دید مهندسین این شرکت برای کاهش اصطکاک هوا با خودرو در هنگام حرکت و به نوعی بهبود بهره وری سوخت خودرو بود هر چند خودروهای امروزی این قضیه را مرتفع کرده اند ولی در دهه 30 این کار یک ابتکار در نوع خود بود. البته کرایسلر فراتر از Aero کردن خودرو خود، ساختار Airflow را از لوله های فولادی طراحی کرده بود که آنرا سبک تر و قوی تر کرده بود و موتور که بر روی محور جلو قرار داده شده بود با استفاده از ترمزهای هیدرولیکی امن تر از همتایان مکانیکی خود به نظر میرسید. در دهه 90 میلادی بود که کرایسلر با خودرو LH خود که بر اساس همین معماری طراحی شده بود توانست تعداد محدودی را وارد خط تاکسیرانی تشریفاتی نیویورک بکند. گفتنی است که کرایسلر با آزمایش این خودرو در تونل باد آنرا به طور نواورانه ای طراحی کرده بود و قصد داشت تا آنرا به تولید انبوه نیز برساند ولی متاسفانه کل این ایده یک شکست تجاری بود و عموم مردم این خودرو را که دارای نگاهی آینده نگرانه بود به علت گران بودن خریداری نکردند. گفتنی است که این خودرو از سال 1934 تا 1937 بر روی خط تولید کرایسلر بود و بعد از آن دیگر خبری از این خودرو بسیار جالب نشد.


  • Volkswagen Beetle

با هیتلر، نازیها و فریدیناند پورشه داستان بیتل مانند یک فیلمنامه هیجان انگیز است که پر از جزئیات و حاشیه های فراوان است. فولکس واگن به معنای “درخور مردم” در زبان آلمانی است و همانند فورد مدل تی خودرو ملی آن زمان کشور آلمان به شمار میرفت. طراحی و توسعه این خودرو زیر نظر مستقیم پیشوا ساخته شده بود و نمونه اولیه ان نیز در فوریه سال 1936 عرضه شد که هر چند عجیب و غریب بود ولی مانند هیتلر دارای موجی از خلاقیت و نواوری بود. این خودرو دارای سیستم چرخ عقب بود و موتور خودرو در عقب قرار داشت که علاوه بر به حداکثر رساندن فضای داخلی خودرو دارای بهترین سیستم تعلیق چهارچرخ مستقل بود(چپ نمیشد!) و البته اینکه برای خنک شدن موتور احتیاجی به رادیاتور و آب نبود و موتور با جریان مستقیم هوا خنک میشد. تمامی این موارد برای اواسط دهه 30 بسیار قابل توجه بود اما متاسفانه پتانسیل واقعی خودرو با شروع جنگ جهانی دوم دیگر مجالی برای جهانی شدن نیافت. در سراسر عمر طولانی فولکس، موتورها قوی تر شده و پیشرفت های دیگری نیز لحاظ شده اما ساختار اساسی بدون تغییر باقی مانده است. در حالی که بقیه جهان در حال حرکت رو به جلو بود شاید فکر کنید فولکس واگن به دیار فراموشی سپرده شده است اما باید بدانید که این خودرو در کشور مکزیک تا سال 2003 تولید میشد و بیش از 21 میلیون نفر آنرا تولید کردند که آنرا به یک رکورد در تاریخ خودروسازی برای تولید یک مدل خودرو مبدل میسازد زیرا این طراحی برای دهه 1930 میلادی بود.


  • BMC Mini

به نظر میرسد که هر کشور دارای وسیله نقلیه ملی خود و مظهر خودروسازی کشور خود است، آلمان با فولکس بیتل، فرانسه با سیتروئن 2CV و امریکا با فورد مدل تی و حالا در آن سوی اقیانوس اطلس ما شاهد بی.ام.سی مینی هستیم. شرکت بریتیش موتورز این خودرو مسافری را در سال 1959 تولید کرد و در ابتدا انرا تحت نام موریس و استین به فروش رسانید ولی به یکباره این خودرو نام مینی را برای خود برگزید. خودرو به درستی با نام خود همخوانی داشت و به نوعی ماحصل کمبود سوخت در بازار اروپا بود زیرا بعد از دخالت فرانسه و انگلیس در بحران کانال سوئز در سال 1965، پادشاه عربستان سعودی فروش محموله های نفت به کشورهای اروپایی را به حالت تعلیق دراورد و طبعا این امر منجر به سهمیه بندی بنزین شد که یک مشکل جدی برای کشور انگلیس بود. خوشبختانه به نیاز مردم به یک خودرو کم مصرف به زودی پاسخ داده شد و مینی به بازار عرضه شد و با اینکه این خودرو بسیار جمع و جور بود ولی بازهم برای 4 بزرگسال به راحتی جا برای نشستن بود و البته دارای بهره وری سوخت به همان اندازه قابل توجه نیز بود. البته مهندسین این خودرو برای بیشتر کردن حداکثر فضای داخلی و همچنین سبک بودن و در نتیجه مصرف سوخت اقتصادی سنگ تمام گذاشتند تا این خودرو جایگاه خود را در کتاب های تاریخ محکم تر کند.


  • Toyota Prius

ما میدانیم که شما چه میگویید: تویوتا پریوس! که به نظر شما جایی در این لیست 10 عددی ندارد. خوب باید بگوییم که این خودرو به اشتباه در این لیست جای گرفته است و البته این خودرو هیبریدی نبوده و هیچ کار مهمی هم انجام نشده است. پس اهمیت پریوس چه بود؟ خب این خودرو اولین اتومبیل در جهان با تولید انبوه باتری برقی خودرو بود که در سال 1997 معرفی شد و تنها در ایالات متحده در حدود 200 هزار عدد در ماه اکتبر به فروش رسیده است تا بعد از تویوتا کمری و تویوتا کرولا سومین خودرو محبوب در آمریکا باشد. پریوس در زبان لاتین به معنای به سوی آینده است و قطعا با ارائه این خودرو شرکتهای بسیاری به صرافت تولید خودرو الکتریکی افتادند که دارای طیف گسترده ای از فورد تا کیا موتورز بودند. در حال حاضر و در نسل سوم این خودرو موفق، پریوس کلکسیونی از مدل های دیگر است و خریداران میتوانند یک نسخه جمع و جور کوچک، پریوس سی، مدل بزرگتر پریوس وی و حتی یک مدل سوخت ترکیبی را نیز انتخاب کنند.

  • Prsche 911
چندین خودرو در جاده های امروزی در حال حرکت هستد که از لحاظی با پورشه 911 اس مطابقت دارند که از زمان معرفی خودرو در سال 1964این خودرو هم در مسابقات رانندگی و هم در خیابان یکی از رقبای نیرومند بوده است و تاریخچه ای در حدود 50 سال در پست سر آن وجود دارد. به هر حال این خودرو به عنوان جانشین خودرو موفق پورشه 356 مطرح شده بود که از لحاظ پلتفرم مانند فولکس واگن بیتل طراحی شده و دارای سیستم موتور عقب بود و با هوا خنک میشد و دقیقا دارای همان سیستم تعلیق جادویی نیز بود. به هر حال خودرو پورشه 911 امروز سمبل شرکت پورشه است و در انواع مدل خیابانی و مسابقه ای معرفی شده است و البته خودروساز آلمانی به عنوان حفظ میراث، سیستم خنک کنندکی با هوا را تا سال 1998 تولید میکرد.
  • خودرو خود راننده گوگل

به هر حال چه دوست داشته باشید یا نه ،خودروهای خود راننده آینده صنعت خودروسازی هستند و البته در حال حاضر ممکن است این ایده خیلی بلندپروازانه به نظر برسد اما این خودروها در خط سریع رشد هستند و در حال رسیدن به مرحله تکامل هستند. بسیاری از خودروسازان امروز در حال ارائه فناوریهای مختلفی هستند که در حقیقت قدم به قدم برای رسیدن به استقلال کامل در رانندگی است و فن آوریهایی مانند کروز کنترل و ترمز خودکار در حقیقت یک نگاه اجمالی به آینده است. در حقیقت خودروهای خود راننده با اهداف همچون صرفه جویی در وقت، جلوگیری از تصادفات و کمتر شدن ترافیک در حال توسعه هستند و در ضمن آنان میتوانند با انتخاب کارامدترین مسیر باعث کاهش مصرف سوخت شوند و در ضمن دارای کاربردهایی همچون استقلال عمل سالمندان و معلولان نیز می باشند. به هر حال این ایده ها بسیار بزرگ است و دیگر جای تعجب ندارد که یک شرکت بزرگ مانند گوگل در خط مقدم این انقلاب فناوری باشد. این شرکت که مقر اصلی آن در دره سیلیکون است چندین سال است در حال توسعه ایده خودرو بدون راننده است و تواسنته است خودرو برقی پریوس را با استفاده از دوربین های ویدیویی، تجهیزات راداری و سیر سنسورها تا حدودی به تحقق این ایده نزدیک کند و البته این شرکت آزمایشاتی را با طی نمودن هزاران مایل بدون هیچ گونه تصادفی پشت سرگذاشته اند. با اینکه تاثیر این گونه خودروها تا به امروز محسوس نبوده است با این وجود این وسایل نقلیه خودکار حرف های فراوانی در قرن 21 برای گفتن خواهند داشت.

  • Chrysler Minivans
هر چند شاید خودرهای مینی ون چندان جذاب به نظر نرسند ولی نمیتوان منکر این ادعا شد که یکی از کاربردی ترین وسایل نقلیه در جاده ها هستند و با ارائه یک فضای باز سخاوتمندانه و البته منطقی و مصرف نسبتا مناسب سوخت واقعا یکی از بهترین وسایل نقلیه برای حمل افراد و بار هستند. ولی متاسفانه رانندگی این گونه خودروها چندان جذاب نبوده و برای همین چندان مورد استقبال رانندگان قرار نمیگیرند. به هر حال اولین خودرو مینی ون توسط کرایسلر در سال 1983 به عنوان مدل 1984 معرفی شد و توانست تا بیش از 12 میلیون عدد در سراسر جهان به فورش برساند و البته هنوز هم در بین مشتریان محبوب است و دیگر خودروهای مینی ون را که به تقلید از این ایده کرایسلر تولید شده است در سرتاسر جهان و به خصوص ایران عزیزمان مشاهده میکنیم.


  • Bugatti Veyron

تاکنون در این لیست ده تایی خود خودروهای برقی مانند پریوس و سایر وسایل نقلیه را ارزیابی کرده بودیم که البته کاملا روزمره و برای استفاده عمومی طراحی شده بود. به هر حال اولین حضور خودرو هیولا و بسیار پرقدرت ورون را در سال 2006 و با قیمت یک میلیون یورو مشاهده نمودیم. در نگاه اول ممکن است این رقم بسیار زیاد و مبالغه آمیز باشد اما با یک نگاه در لیست مشخصات فنی خودرو به نظر میرسد این قیمت تقریبا منطقی است و برای شروع کافی است بدانید که این خودرو دارای سرعت 250 مایل در ساعت است. بوگاتی این خودرو را با تلفیق عجیب و غریب فیبر کربن و تیتانیوم طراحی کرده است و موتور این خودرو نیز یک شاهکار فناوری است که برای استارت این خودرو 16 سیلندری کافی است. این خودرو دارای دو موتور V8 S است که در میل لنگ مشترک هستند و دارای مخزن سوخت عظیم 8٫0 لیتری است و از لحاظ محاسباتی دارای قدرت عظیم 1001 اسب بخار است که دارای همان قدرتی است که ماهواره ساترن 7 با آپولو 11 به فضا پرتاب شد. گفتنی است که این خودرو دارای سیستم انتقال قدرت 7 سرعته تمام چرخ است که یک هیولای به تمام معنی را روانه خیابان ها کرده است.

  • Toyota Corolla
تویوتا کرولا دارای طراحی بسیار ساده ای بوده و فاقد شور خاص جوانی است اما به طور یقین شایستگی این خودرو بر مشتریان سراسر جهان اثبات شده است و برای همین این خودرو جذاب کوچک بیش از چهار دهه است که به عملکرد موفقیت آمیز خود ادامه میدهد. خودرو تویوتا کرولا در سال 1996 معرفی شد و در حال حاضر نیز نسل 10 خودرو به زودی عرضه خواهد شد و تا به امروز پرفروش ترین خودرو در سیاره زمین بوده است و تاکنون چیزی نزدیک به 40 میلیون نمونه به مشتریان تحویل داده شده است .قابلیت اطمینان، آسایش و بهره وری سوخت یکی از چندین مزایای این خودرو در تاریخ طولانی این خودرو سرآمد است و با توجه به اینکه فروش این خودرو برای تویوتا موفقیت آمیز بوده است هیچ نشانه ای از توقف تولید این خودرو استثنایی به چشم نمی خورد و به طور یقین تویوتا کرولا یکی از مهمترین خودروها در طول تاریخ بوده است.
  منبع : خودروسازی
اشتراک ایمیل های شبانه
آبونه 1دوست بشین
تا لیست آخرین مطالب سایت هر شب براتون ایمیل بشه
 
این صفحه رو
 
نام شما :
ايميل شما :
ايميل گيرنده :
 
  يه کپي هم به ايميل خودتون بياد 
برای دوستانت بفرست
توئیتش کن تو فیسبوک شیر کن برای فرند فید بفرست به تامبلر بفرست چاپش کن
 
 
امتیاز بدین
لطفا برای تشخیص مطالب بهتر ، به این مطلب امتیاز بده
 
آمار امتیازات
برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 
 
نظر های داده شده
تا این لحظه 6 نظر برای این مطلب ثبت شده. شما هم اینجا نظرت رو برامون بنویس
 
امید اسلامی
17 ماه پیش
لایک
مینا دهقان
17 ماه پیش
زیبا بود... هم مطلب؛ هم رنگ قرمز تند این ماشینای فوق العاده!
امیرحسین گوران
17 ماه پیش
فقط Bugatti Veyron.جالب بود

ونوس لاهیجی راد
17 ماه پیش
مرسی ...جالب بود .
سایه داودی
13 ماه پیش
بوگاتی ویرووون
رامین
3 ماه پیش
خیلی چرت بود
 
نظر بدین
ممنون که لطف میکنی و با نوشتن نظرت دلگرممون میکنی
 
نام شما :
آدرس ایمیل :
وب سایت :برای استفاده از امکانات جدید سایت ، با یک دوست دوست بشین
 
 
 
 
سن دوستی :
18 ماه
رتبه دوستی :
5094
 
امکانات
 
 
 
مطالب
 
 

 
شما هم میتونی اینجا کلیک کنی ، فرم همکاری رو پر کنی و یکی از تهیه کننده های یک دوست باشی !
© 2008-2013 1Doost dot com. All rights reserved.
دوستان
منوی اصلی
تا هر شب مطالب سایت براتون ایمیل بشه
Valid XHTML 1.0 Strict
[Valid RSS]
 


خوانندگان ثابت اخبار